fbpx

COMBI TOUR (GOZO + COMINO)

1. Relacjonujemy popularną całodniową wycieczkę Combination Tour (Combi Tour), na którą składają się: półdniowy rejs po najpiękniejszych zatokach (Half Day Comino Boat) oraz półdniowe jeep safari po Gozo (Half Day Gozo Jeep Safari).
2. Wycieczka Combi Tour to najlepsza na Malcie alternatywa dla tych, którzy chcą połączyć zwiedzanie Gozo i rejs na Comino w jednym dniu.
3. Dorośli Czytelnicy bloga maltaigozo.pl mogą skorzystać z rabatu -15% na tę wycieczkę. Nigdzie indziej nie zarezerwujemy Combi Tour tak tanio! W niektórych miejscach cena za tę wycieczkę wynosi ponad 140 EUR za osobę, podczas gdy nasi Czytelnicy płacą tylko 68 EUR a dzieci 55 EUR/os!

GOZO I COMINO W JEDEN DZIEŃ

Wycieczkę rekomendujemy wyłącznie tym osobom, które przylatują na Maltę na bardzo krótko i w związku z tym są zmuszone zaplanować zwiedzanie Gozo i Comino w jeden dzień, ponieważ tylko jeden dzień mają do dyspozycji. Jeśli ktoś twierdzi, że warto zwiedzać Gozo i Comino jednego dnia to albo świadomie kłamie, albo nie ma wiedzy na temat wysp i dlatego opowiada brednie.

Połączenie tych dwóch wysp na jednodniową wycieczkę ma sens tylko wtedy, gdy bardzo chcemy obydwie zobaczyć i ogranicza nas czas. Jeśli zaś mamy więcej czasu, najwłaściwszym rozwiązaniem jest odwiedzenie każdej z tych wysp innego dnia. Wtedy możemy jednego dnia wybrać się na całodniową wycieczkę po Gozo w j. polskim, a kolejnego na całodniowy rejs do najpiękniejszych zatok Comino lub na rejs na Comino z opcją zejścia na ląd.

Combination Tour to całodniowa wycieczka (z transferem w dwie strony oraz lunchem w formie bufetu w cenie) dająca możliwość odwiedzenia największych atrakcji Gozo oraz najpiękniejszych maltańskich zatok: Błękitnej i Krystalicznej Laguny w jeden dzień. Ogromną przewagą tej wycieczki jest to, że nie jest to masowa wycieczka, lecz kameralna wyprawa samochodami terenowymi (po Gozo) i pięknym tureckim jachtem (na Comino).

Dlaczego to jest takie ważne i istotne? Otóż, proszę sobie wyobrazić co się dzieje, gdy na Gozo wysiada około 100 lub 200 uczestników masowej-taniej wycieczki, przesiadających się do autokarów, którymi zwiedzą Gozo. W grupie turystów zawsze są seniorzy, rodziny z małymi dziećmi i wózkami, etc. Załadunek takiej grupy do autokarów trwa co najmniej 20 minut. Zatem w każdym miejscu, w którym ta grupa się zatrzymuje tracimy minimum 20 minut na oczekiwanie, aż wszyscy zajmą swoje miejsca. Nie dziwne, że po takim ekspresowym kursie turyści mają nietęgie miny. Nie dość, że postanowili zobaczyć Gozo w pół dnia to jeszcze połowę z tego czasu spędzili na odprowadzaniu wzrokiem innych turystów na swoje siedziska. W takich autokarach nie ma specjalnych miejsc na wózki dziecięce, więc można sobie tylko wyobrazić jaki porządek panuje w środku.

Przestrzegamy przed takimi wycieczkami. Widzieliśmy na własne oczy kłótnie turystów z organizatorami takich wycieczek. Osobiście uważamy, że turyści powinni się wykazać rozsądkiem i logicznym myśleniem i nie oczekiwać, że za 20 EUR będą mieli całodniową wycieczkę na Gozo i Comino z lunchem i do tego w wysokim standardzie. W tej cenie zawsze możemy być pewni, że dostaniemy większy lub mniejszy zawód. Z tego też powodu my o takich wycieczkach nie piszemy w myśl zasady, że jeśli mamy o czymkolwiek pisać to albo dobrze, albo wcale.

Combination Tour to całodniowa wycieczka na Gozo i Comino. Pół dnia spędzamy na zwiedzaniu Gozo samochodami terenowymi, następnie udajemy się na lunch, po którym płyniemy jachtem na Comino. Zdarza się, że kolejność jest odwrotna, ale program zawsze ten sam. Niżej wklejamy opisy oraz program i zdjęcia dla obydwu części dnia. Zaczynamy od wskazówek praktycznych.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Ile Kosztuje Combination Tour?
Dorośli: Cena regularna: 80€ Z naszym voucherem rabatowym 68€.
Dzieci (3-10 lat): 55€ 
Dzieci poniżej 3 roku życia bezpłatnie

Co Mamy W Cenie Wycieczki?
W cenie jest transfer w dwie strony oraz lunch w formie bufetu,
a także nielimitowana woda i białe wino na pokładzie jachtu.

Gdzie Dokonać Rezerwacji?
Zarezerwuj wycieczkę bezpośrednio u organizatora poprzez formularz rezerwacji
dostępny TUTAJ – KLIK

Jak Otrzymać Voucher Rabatowy -15%?
Wystarczy zarezerwować wycieczkę u organizatora i po wpłaceniu depozytu
napisać na adres: maltaigozo@gmail.com z prośbą o voucher rabatowy

Kiedy Odbywa się Wycieczka?
Wycieczka odbywa się od kwietnia do końca października w każdy wtorek, czwartek i sobotę

***

PROGRAM WYCIECZKI

Program Combination Tour zakłada, że pół dnia spędzimy na morzu (rejs na Comino) i pół dnia na lądzie, w tym przypadku na jeep safari po Gozo. Oto jak przedstawia się program na każdą część dnia w ramach tej wycieczki:

PÓŁ DNIA NA LĄDZIE – GOZO

W trakcie Gozo Jeep Safari odwiedzimy lub zobaczymy poniższe miejsca i panoramy:

1. Mgarr Harbour
2. Ghajnsielem Church
3. Qala Belvedere
4. Dahlet Qorrot Valley
5. Calypso Cave
6. Marsalforn Bay
7. Windmill, Xaghra
8. Salt Pans
9. Gordan Lighthouse
10. Dwejra
11. Inland Sea
12. Fungus Rock
13. Azure Window  (które 8 marca 2017 runęło bezpowrotnie do morza)

PÓŁ DNIA NA MORZU – COMINO

1. Blue Lagoon (pływanie i snorkeling)
2. Crystal Lagoon (pływanie i snorkeling)
3. Comino Tower
4. Tuna Farms
5. Fortress
6. Elephant Rock
7. Sta. Maria Caves
8. Sta. Maria Bay
9. St. Nicholas Bay

TRANSFER NA WYCIECZKĘ JEST W CENIE

Wycieczka Combination Tour zwykle rozpoczyna się rano od transferu. Jeżeli nocujemy na Gozo to jeepy odbierają nas z miejsca pobytu, natomiast jeśli nocujemy na Malcie to wsiadamy w transfer (minibus), który odbiera nas z hotelu i zawozi do portu w Cirkewwa, gdzie przesiadamy w prom na Gozo. Tu należy zapamietać, że w porcie nikt nie poprowadzi nas za rękę. Po przybyciu do portu wraz z innymi turystami jadącymi na tę samą wycieczkę udajemy się do hali odpraw i wsiadamy w prom na Gozo, który zwykle wypływa o 9:45. Nie potrzebujemy biletów na prom. W tę stronę jeździ się bez biletu.

Po dopłynięciu na Gozo (co trwa 20 minut) na parkingu przed budynkiem promu spotkamy reprezentanta firmy wymachującego tabliczką z nazwą organizatora. Reprezentant zaprowadzi nas do jeepa. Można też rozejrzeć się na prawo i lewo i podejść do jeepów, które zwykle stoją w zasięgu wzroku. Kwestie transferu zawsze należy potwierdzić u organizatora, ponieważ zdarza się, że turyści nie muszą wsiadać w prom w Cirkewwa, lecz wsiadają na jacht organizatora w Ramla Marfa na Malcie. Pamiętajmy, aby zawsze się upewnić czy minibusy zabiora nas do Cirkewwa (gdzie samodzielnie wsiadamy na prom) czy do Ramla Marfa (dokąd przypłynie po nas swoim jachtem organizator). 

Jeżeli nie przyjedziemy na czas (ponieważ na przykład robiliśmy sobie za długo selfie w Cirkewwa i uciekł nam prom) to należy wsiąść w kolejny prom na Gozo i liczyć się z tym, że nasza wycieczka będzie krótsza i nie zobaczymy wszystkiego co jest w programie. Zdarza się, że transfer zawozi do portu grupę ludzi i zdecydowana większość wsiada grzecznie na prom a kilku ciekawych świata turystów zbyt długo kręci się po okolicy portu w Cirkewwa i w efekcie nie zdąża na prom. W takiej sytuacji nie ma dla nas sensownego wytłumaczenia. Bądźmy więc rozważni i szanujmy czas organizatorów oraz innych turystów.

OPIS JEEP SAFARI PO GOZO

Przejdźmy do omówienia każdego z miejsc występujących w programie tej wycieczki. Czas przejażdżki jeepami po Gozo w ramach półdniowej wersji safari zwykle trwa około 3 godzin. W tym czasie jeepy zatrzymują się w wybranych miejscach oraz punktach widokowych, z których rozciągają się ciekawe panoramy. Przygotowaliśmy kolaże z widokami z trasy. Warto pamiętać, że na wyspach nazwa „jeep safari” wcale nie oznacza jazdy jeepami, lecz samochodami Maruti Gypsy. Odradzamy takie wycieczki osobom starszym oraz cierpiącym na schorzenia kręgosłupa. 

MGARR HARBOR

Główny port Gozo zlokalizowany w niewielkiej, malowniczej zatoce to dla wielu miejsce, w którym zaczyna się i kończy nasza podróż na Gozo. Kolorowe maltańskie łodzie luzzu cumują w tutejszej marinie wraz z promami wycieczkowymi i prywatnymi jachtami. W godzinach porannych w porcie jest bardzo tłoczno, szczególnie w wysokim sezonie, gdy pierwszymi rejsami przypływają na Maltę turyści indywidualni i grupowi. Tutaj wsiadamy do jeepów i wyruszamy w jeep safari po Gozo.

COMBINATION TOUR MALTAGHAJNSIELEM CHURCH

Tuż po opuszczeniu portu Mgarr Ferry naszym oczom ukaże się kościół w Ghajnsielem. Program nie przewiduje wizyty w kościele, a jedynie przejazd w bliskiej okolicy, więc kierowca powinien zasygnalizować, że właśnie obok tego miejsca przejeżdżamy. Jeżeli ktoś będzie zainteresowany uwiecznieniem kościoła na zdjęciu to wystarczy poprosić kierowcę o photo stop. W sąsiedztwie tego kościoła znajduje się spory teren, na którym usytuowana jest wioska betlejemska, w której co roku odbywają się spektakularne inscenizacje bożonarodzeniowe i wielkanocne.

gozo i comino w jeden dzieńQALA BELVEDERE

Najpopularniejszy punkt widokowy na Gozo. Z tego miejsca możemy obserwować jak na wyspie Comino budzi się dzień i kolejne promy, motorówki, jachty i inne pływające środki transportu dowożą tysiące turystów, którzy na tym niewielkim skrawku skały spędzą jeden ze swoich wakacyjnych dni. Z tego miejsca mamy też ładną panoramę Mgarr Ferry, więc warto korzystać z widoków i napawać się nimi lub fotografować.

qala gozoDAHLET QORROT VALLEY

Jadąc dalej wjedziemy do doliny Dahlet Qorrot. Kierowca opowie o tutejszych żyznych ziemiach i sadach cytrusowych. Warto wejść z nim w dyskusję. Kierowcy lubią dzielić się swoją wiedzą, ale jeśli widzą, że turyści nie są zbyt rozmowni ani ciekawi to z pewnością nie będą nikogo nadmiernie męczyć opowiadaniem o życiu codziennym  farmerów z Gozo. Jeepy poprowadzą nas wąskimi drogami biegnącymi wzdłuż pól i sadów. O każdej porze roku na trasie zachwycać nas będą inne kolory, zapachy i rytm życia. Warto wziąć głęboki oddech i uważnie koncentrować się na odbieraniu Gozo wszystkimi zmysłami.

gozo wycieczkaCALYPSO CAVE

Punkt widokowy z zapierającą dech w piersiach panoramą największej piaszczystej plaży na Gozo – Ramla Bay. Jaskinia Calypso zawaliła się kilka lat temu. Od tego czasu nie można do niej wchodzić, choć ilekroć jesteśmy na miejscu, widzimy, że zakaz jest pernamentnie łamany. O historii jaskini Calypso piszemy w tekście „Gozo w pigułce„, gdzie odsyłamy po szczegóły. Calypso Cave to poza mityczną jaskinią znajdującą się w ruinie także, a właściwie przede wszystkim platforma widokowa na dolinę Ramla oraz górujące nad nią wsie.

ramla bayMARSALFORN BAY

Start rybacki port w Marsalforn urósł do rangi lokalnego kurortu. Gęsto usiane przy promenadzie hosteliki oraz punkty usługowe i restauracje, ożywiają tę martwą zimą okolicę. Przez Marsalforn przejeżdżamy po drodze do panwi solnych. Z samochodu można zrobić sporo poglądowych zdjęć, a jeśli komuś wioska wyjątkowo się spodoba to zawsze można tu wrócić z jednodniową wizytą na plażowanie i chillout, z którego to miejsce jest znane.

victoria gozoWINDMILL TA’ KOLA 

Konwój jeepów wjedzie w wąskie uliczki miejscowości Xaghra, w której znajduje się m.in. stary młyn Ta’ Kola Windmill. O ile przy całodniowym jeep safari jest możliwe wejście do środka zarówno Ta’ Kola Windmill jak i Ggantija Temples, o tyle w trakcie półdniowego jeep safari obok młynu jedynie przejedziemy i ewentualnie możemy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Młyn jest warty odwiedzenia. Przeczytamy o nim więcej TUTAJ-KLIK.

xaghra gozo

Xaghra to jedna z najciekawszych lokalizacji na Gozo. Łatwo się tu zgubić. Uliczki w niektórych miejscach są wąskie a mury wysokie. Trudno o jakikolwiek punkt odniesienia. W miejscowości znajduje się wszystko, co jest potrzebne do sielskiego życia: piekarnia, winiarnia, pastizzeria, kawiarnie, restauracje, dobrze wyposażone sklepy oraz najpopularniejsza na wyspach megalityczna Ggantija.

ta kola windmill gozoSALT PANS

Salt Pans to inaczej panwie solne. Używa się ich do wydobywania soli morskiej. Woda paruje i zostaje w nich sól, którą zbierają właściciele i sprzedają w sklepiku zlokalizowanym w jaskini naprzeciwko panwi tuż za zatoką Xwejni Bay na północy Gozo. Oczywiście sól z Gozo można też kupić w niemal każdym sklepie na wyspach. Szlak spacerowy wzdłuż panwi jest bardzo popularny na Gozo. Latem podczas zachodów słońca okolica jest pięknie rozświetlona a woda mieni się w niewyobrażalnych odcieniach. 

salt pans gozoGORDAN LIGHTHOUSE

Stara latarnia morska Ta’ Gordan pojawi się na horyzoncie podczas półdniowego safari. Nie będzie okazji do wejścia na wzgórze, ale na pewno dostrzeżemy ją z samochodu i zdążymy zrobić zdjęcie lub obejrzeć latarnię z oddali. Budowa latarni rozpoczęła się w 1852 roku. Pięć lat później miała miejsce uroczysta inauguracja Ta’ Gordan Lighthouse. Wielokrotnie ją modernizowano. Działa do dziś. 

Gordan LighthouseDWEJRA

Najpopularniejsza zatoka na Gozo. To właśnie tutaj znajduje się kilka pięknych miejsc, które możemy zobaczyć podczas postoju. Zatoka Inland Sea, Dwejra Tower, Blue Hole, Fungus Rock, Crocodile Rock to tylko niektóre atrakcje. Zimą szaleją tu silne sztormy, latem tłumy turystów oblegają skaliste wybrzeże. Polecamy dobrze zaplanować czas, który tu spędzimy. Nie wystarczy go co prawda na rejs do jaskiń, ale na pewno dostrzeżemy każde z zaprezentowanych w kolażu miejsc.

dwejra gozo

AZURE WINDOW

Lazurowe Okno było bez wątpienia największą atrakcją Malty i Gozo. Przez tysiąclecia Azure Window stało stabilnie w zatoce Dwejra budząc zachwyt wielu pokoleń ludzi żyjących na tych ziemiach na przestrzeni epok. Ósmego marca 2017 Azure Window runęło bezpowrotnie do morza. Wyjątkowo silny dwudniowy sztorm zniszczył to, co stworzyła natura. Oto, co zostało z najpopularniejszej atrakcji wysp, dla której wielu decydowało się odwiedzić Gozo. Niewielu wie jednak o tym, że na Gozo jest jeszcze jedna formacja skalna przypominająca Azure Window. To Wied il-Mielah Window, które znajduje się w programie całodniowego jeep safari po Gozo.

azure windowLUNCH W FORMIE BUFETU

W cenie całodniowej wycieczki Combination Tour mamy lunch, który zawsze odbywa się w rodzinnej restauracji na Gozo. Zatem tuż po jeep safari i przed rejsem na Comino zostaniemy odwiezieni do restauracji, gdzie zjemy smaczny posiłek. Latem są to zwykle zimne przekąski, zimą z kolei ciepłe. Oto kilka zdjęć z lunchu zimą i latem.

rejs na comino

OPIS REJSU NA COMINO

Podróż na Maltę nie będzie kompletna, jeżeli nie zobaczymy na własne oczy Błękitnej Laguny oraz Krystalicznej Laguny, czyli absolutnie najpopularniejszych zatok zlokalizowanych u wybrzeży wysp Comino i Cominotto. Każdego dnia w wysokim sezonie te dwie niewielkie wysepki odwiedza ok 5000 turystów. Przypływają wszystkim, czym się tylko da: wielkimi promami wycieczkowymi, łodziami motorowymi, jachtami, katamaranami, jet ski, łódkami self-drive, kajakami, etc.

Wszyscy chcą zobaczyć maltański raj. Zorganizowane wycieczki na Comino są różne. Im bardziej kameralna łódź i wyższy standard, tym wyższa cena za rejs. Im mniej udogodnień i bardziej masowy charakter rejsu, tym cena niższa. Nie ma tu przestrzeni na superokazje. Półdniowy rejs turecką guletą to bez wątpienia rejs w nieco wyższym standardzie. Największy prom wycieczkowy zabiera na pokład 600 osób, zaś opisywany tutaj jacht, maksymalnie 60 osób.

rejs na comino

Bez wątpienia przewagą tego rejsu jest piękna, drewniana guleta, która zawsze robi ogromne wrażenie podczas wpływania do zatoki. Pasażerowie mogą się poczuć wyjątkowo. Tę wycieczkę wybierają często młode pary oraz rodziny nastawione na żeglowanie oraz pływanie i snorkeling. Jacht cumuje na środku zatok, a turyści mogą wskakiwać do wody i podziwiać podwodne krajobrazy. Rejs ma charakter żeglugi w związku z czym nie ma możliwości zejścia na ląd na Comino. Na jachcie raczymy się zimną wodą lub białym winem.

rejs na comino

Bezpieczeństwo pasażerów jest najważniejsze, więc w razie sztormu rejs zostanie odwołany z możliwością wyboru innego terminu lub zwrotu kosztów wycieczki. Kapitan zawsze dopasowuje program rejsu do pogody, więc kolejność głównych punktów programu może się zmienić. W czasie rejsu opływamy całe Comino.

rejs na cominoGdy pierwszy raz widzi się jacht uruchamia się wyobraźnia, która sięga czasów Kolumba, czy choćby Marco Polo… 23-metrowy jacht jest bardzo stylowy i dostojny. Wchodząc na pokład ma się wrażenie, że bierze się udział w czymś luksusowym. I tak tez jest, mimo, iż cena jest rozsądna. Mimo, że jacht posiada licencję na przewóz 90-ciu osób właściciele dbają o to, aby w każdy rejs nie zabierać więcej, niż 55-60 osób, po to by każdy czuł się komfortowo, miał odpowiednią przestrzeń dla siebie i by mógł zająć pozycję jaka mu się tylko wymarzy, czy to na zewnątrz czy pod pokładem. 

Ta dbałość o komfort pasażerów wynika z pasji rodziny, która od wielu lat zajmuje się organizacją rejsów dookoła wysp. Znakomita większość mieszkańców Gozo nie pracuje w turystyce dla pieniędzy, ale z pasji. To właśnie dlatego tak chętnie opowiadają o wyspie, doradzają jak zaplanować pobyt na Gozo i są zawsze pomocni. Dla nich całe dziedzictwo jest jak złoto. To najcenniejsza rzecz, która sprawia, że są z wyspy i jej niezmiennych od lat zwyczajów bardzo dumni. Pasja i serce wkładane w pracę sprawiają, że człowiek nie czuje się w czasie rejsu jak turysta, ale jak odkrywca.

cominotto

Tuż po wejściu na pokład kapitan wita wszystkich serdecznie, wyjaśnia jak się odnaleźć na łodzi, zachęca aby poczuć się jak u siebie i relaksować podczas całej podróży. Dowiadujemy się gdzie jest zimna woda i białe wino (free) oraz maski do snorkelingu, które można wykorzystać na czas nurkowania w Blue Lagoon i Crystal Lagoon. Gdy tylko kapitan wraca za ster pasażerowie zrzucają ubrania i już w samych tylko strojach kąpielowych wygrzewają się na pokładzie we wszystkich możliwych pozach, sącząc przy tym lokalne białe wino. Po chwili niemal wszyscy otwierają oczy ze zdumienia bo oto wpływamy do Crystal Lagoon.

Woda jest krystalicznie czysta i ciepła, mieni się we wspaniałych śródziemnomorskich kolorach. W lagunie cumują też inne łodzie i ogólnie jest bardzo wesoło. Niektórzy pasażerowie nawet nie czekają, aż łódź stanie w miejscu i wyskakują ze skoczni prosto do bajecznie czystej wody. Kapitan informuje, że mamy godzinę na pływanie i snorkeling. Po chwili na jachcie zostaje tylko załoga. Pasażerowie oddają się pływaniu, skakaniu, snorkelingowi, a nawet przesiadają się na ponton i zwiedzają okoliczne jaskinie.

Snorkeling w Crystal Lagoon to bajka. Wystarczy niedaleko wrzucić kromkę chleba i podglądać ryby, które w mig rozdzierają chleb na strzępy zajadając się nim. Wtedy można je mieć na wyciągnięcie ręki, także nad wodą:-) Ale i bez chleba są tuż tuż. Duże, małe, bajecznie kolorowe. Wystarczy zanurzyć głowę aby w wytłumionej otchłani podziwiać piasek na dnie i ryby, które są wszędzie:-) To fantastyczne przeżycie znaleźć się pod wodą. Wtedy wyraźnie odczuwa się różnicę w głębokości na jakiej się znajdujemy. Krystalicznie czysta woda i widziany znad lustra wody piasek dają wrażenie, że dno jest blisko. Wystarczy jednak otworzyć oczy pod wodą i perspektywa się zmienia. Wkraczamy do innego świata, śródziemnomorskiej, krystalicznej głębiny.

Godzina na Crystal Lagoon mija i wszyscy wskakujemy na jacht. Przed nami Blue Lagoon. Mija może 5 minut i cumujemy w Błękitnej Lagunie. Dookoła nas mnóstwo łodzi, łódek, jachtów, a nawet mini-promów. Ludzie szaleją na jet ski, na kajakach, bananach i wszystkim co tylko możliwe. W Blue Lagoon jest bardzo radośnie. Woda natomiast mieni się w błękicie i zieleni. Podobnie jak w Crystal Lagoon i tu wyraźnie widać dno oraz wszelkie podwodne stworzenie.

Tu jest zdecydowanie większy ruch, można nawet powiedzieć, że jest ciasno, łodzie stoją jedna obok drugiej, zewsząd dobiega muzyka i śmiechy. To wyjątkowe miejsce kipiące radością i energią. Ludzie się pozdrawiają, machają do siebie, wszyscy są szczęśliwi. Kolor wody zdecydowanie wpływa pozytywnie na nastroje. Oczywiście wszyscy od razu wskoczyli do wody i nie skłamiemy pisząc, że pływali całą godzinę. Na zdjęciach niżej widać jak to wyglądało.

comino rejs

W „międzyczasie” kapitan organizuje również rejs do jaskiń Comino. Nie jest to obowiązkowy punkt programu. Jeżeli tylko mamy ochotę wpłynąć do jaskiń, możemy za dodatkową, symboliczną opłatą wybrać się na 15-minutową rejs motorówką, która zmieści się w każdą szczelinę. Na koniec opływamy Comino. Mijamy Santa Maria Bay, San Nicholas Bay, Elephant Rock, farmę tuńczyków i płyniemy na Maltę wysadzić część pasażerów. Okazało się z Malty na Gozo wracaliśmy sami, więc mieliśmy na koniec jeszcze romantyczny rejs we dwoje przed zachodem słońca.

ZAREZERWUJ WYCIECZKĘ TERAZ

W szczycie sezonu, gdy wyspa przeżywa oblężenie turystów, obowiązuje system uprzedniej pełnej rezerwacji, co jest gwarancją miejsca na wycieczce. Wówczas należy wpłacić depozyt lub pełną kwotę, co można uczynić kartą, PayPalem lub przelewem bankowym. Procedura rezerwacji wycieczki wygląda następująco: Kontaktujemy się z organizatorem za pośrednictwem tego formularza, rezerwujemy wycieczkę (wspominając o chęci skorzystania z naszych rabatów -15%). Gdy organizator potwierdzi, że wycieczka jest zarezerwowana piszemy na adres maltaigozo@gmail.com maila z prośbą o przesłanie vouchera na konkretną wycieczkę. Voucher drukujemy i zabieramy ze sobą. W razie zapomnienia voucheru obowiązywać będzie regularna cena, zgodnie z zasadą No Voucher – No Discount. Wówczas będzie trzeba dopłacić 15%, które gwarantuje nasz voucher rabatowy.

Organizatorzy rejsu w pierwszej kolejności odpowiadać będą na pytania przesłane formularzem kontaktowym podlinkowanym wyżej! Dzięki precyzyjnie zadanym pytaniom oraz udzielonym odpowiedziom organizatorzy sprawnie potwierdzą możliwą rezerwację lub zaproponują inny wolny termin. Jest to o tyle istotne, że zapytań jest sporo, dlatego też im bardziej konkretne jest pytanie tym szybsza odpowiedź. Pytanie o wolne terminy na wycieczki odbywające się w czasie planowanego pobytu na Malcie trafiają prosto na e-mail organizatorów wycieczki, dlatego odpowiedź otrzymujemy w j. angielskim. Ci, którzy nie znają tego języka mogą swobodnie tłumaczyć treść maila w dowolnym translatorze. Uprzednia rezerwacja jest konieczna, ponieważ  wycieczki tego organizatora cieszą się ogromnym zainteresowaniem i często zwyczajnie nie ma miejsc dla tych, którzy zostawili rezerwację na ostatnią chwilę.

ZAINTERESOWAŁ CIĘ TEN ARTYKUŁ?
ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI W KOMENTARZACH.
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN TEKST?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇