fbpx

THREE CITIES [ MALTA ]

vittoriosa

MALTA – NAJWIĘKSZE ATRAKCJE – THREE CITIES

Odkryj z nami The Three Cities zwane również 3Cities oraz Trzy Miasta! Wybierz się na długi spacer wzdłuż wybrzeża Trzech Miast i odwiedź tutejsze zabytki. Już sama architektura miast jest atrakcją, ale ich kolorowe uliczki i potężne fortyfikacje skrywają znacznie więcej ciekawych miejsc i fascynującej historii.

💡 Trzy Miasta położone na przeciwległym do Valletty brzegu Wielkiego Portu były bazą kawalerów maltańskich zanim na skalistym półwyspie Sciberras rozpoczęto budowę Valletty. Birgu, L-Isla oraz Bormla zwane także kolejno Vittoriosa, Senglea i Cospicua zachowały sporo dawnego uroku.

KONIECZNIE ZOBACZ W THREE CITIES

➡ Gardjola Gardens
Na samym końcu półwyspu Senglea znajduje się Gardjola Gardens a w nim Vedette Point z charakterystycznym „Okiem i Uchem“ symbolizującymi czujność obrońców Malty. Z wartowni roztacza się fantastyczny widok na Wielki Port oraz Vallettę. W trakcie spaceru do ogrodu miniemy wiele urokliwych uliczek.

➡ Muzeum Morskie
Na terenie starych doków w budynku dawnej piekarni zaopatrującej marynarkę znajduje sie dziś Muzeum Morskie w Vittoriosie. Obejrzymy w nim kolekcje modeli statków oraz pamiątki i zabytki związane z marynistyką, w tym także kotwice znalezione u brzegów Malty w czasach, w których według przekazów rozbił się tutaj św. Paweł.

➡ Bir Mula Heritage
Ten zabytkowy dom i muzeum w Bormla pozwala na podróż w czasie przez maltańskie domostwa widziane na przestrzeni wieków począwszy od czasów rzymskich, przez średniowiecze, aż po XVII wiek. Z historią domu wiąże się wiele legend, o których najlepiej usłyszeć na miejscu.

➡ Pałac Inkwizytora
Usytuowany przy Placu Zwycięstwa w Vittoriosie XVI-wieczny budynek był siedzibą Świętego Oficjum, a także sądów cywilnych zakonu i więzieniem. Tu, w bogato zdobionych wnętrzach walczono z herezją i chroniono wiarę katolicką. Warto odwiedzić też salę sądową z niskim wejściem i labiryntem cel pod podłogą.

➡ Fort St. Angelo
To arcydzieło architektury militarnej było w czasach tureckiego Wielkiego Oblężenia główną kwaterą dowodzenia kawalerów maltańskich, z kolei w czasie II wojny światowej fort był główną siedzibą śródziemnomorskiej floty Wielkiej Brytanii i celem wielu ataków.

CO WARTO ZOBACZYĆ W THREE CITIES

CO WARTO ZOBACZYĆ W BIRGU

➡ Malta Maritime Museum
➡ Malta at War Museum
➡ Kościół św. Wawrzyńca
➡ Pałac Inkwizytora
➡ Fort San Salvatore
➡ Fort St. Angelo
➡ Zespół fortyfikacji Birgu
➡ Zajazd Kastylii i Portugalii,
➡ Bishop‘s Palace,
➡ The Norman House.

CO WARTO ZOBACZYĆ W COSPICUA

➡ Fort Verdala
➡ Brama św. Heleny
➡ Pomnik Dom Mintoffa przy placu Pjazza Paolino Vassallo
➡ Church of St. Theresa of Avila
➡ Parish Church of the Immaculate Conception
➡ St. Paul Bastion, część Cottonera Lines
➡ Fuq San l-Inkurunazzjoni

CO WARTO ZOBACZYĆ W SENGLEA

➡ Gardjola Gardens
➡ St.Phillip’s Church
➡ St. Julian’s Church,
➡ Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Senglei
➡ Doki i marina w Senglea

WSKAZÓWKA

☝️Mieszkańcy Malty używają zarówno nowych jak i starych nazw miast zlokalizowanych na półwyspach.

NIE PRZEGAP W BLISKIEJ OKOLICY

Trzy Miasta to obszar, który sam w sobie jest na tyle bogaty, że nie ma potrzeby szukania dodatkowych atrakcji w bliskiej okolicy, jednakże warto wiedzieć, że naprzeciwko Grand Harbour znajduje się stolica Malty, La Valletta, do której można przeprawić się taksówką wodną.

DOJAZD DO THREE CITIES

Do obszaru zwanego potocznie Trzy Miasta dopłyniemy promem z Valletty (link do rozkładów znajduje się niżej), samochodem lub transportem publicznym. W zależności od tego, gdzie planujemy rozpocząć zwiedzanie, należy wybrać jedno z Trzech Miast i tam rozpocząć eksplorowanie tej części Malty. Do Vittoriosa, Senglea lub Cospicua dojedziemy samochodem pod współrzędne: 35° 53′ 17″ N, 14° 31′ 21″ E, lub transportem publicznym, autobusami nr: 1, 2, 3, 4, 124 i 213.

WIĘCEJ O THREE CITIES

Więcej o Three Cities przeczytasz w tekstach: 
TOP 5 Must See Three Cities
Muzeum Morskie Wirtualnie
Fort St. Angelo Wirtualnie
Pałac Inkwizytora Wirtualnie
Promy z Valletty do Three Cities.

UWAŻASZ, ŻE TEN ARTYKUŁ JEST POMOCNY?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇