fbpx

MIASTO VALLETTA [ MALTA ]

valletta

MALTA – NAJWIĘKSZE ATRAKCJE – VALLETTA

Odkryj z nami Vallettę! Mimo niewielkich rozmiarów Valletta imponuje ogromnym dziedzictwem historycznym oraz niezwykłą architekturą. To jedno z miejsc, w którym już sam spacer jest wielkim przeżyciem, ciekawym doświadczeniem i przede wszystkim słusznym zachwytem nad lśniącą największym blaskiem perłą Morza Śródziemnego.

💡 Najdalej wysunięta na południe europejska stolica jest jednym z najbardziej skoncentrowanych historycznych obszarów na świecie. Na powierzchni 0,8 km² znajduje się 320 godnych uwagi zabytków.

ZWIEDZANIE VALLETTY

➡ Miasto Valletta nazwano na cześć jego założyciela Jean‘a Parisot de la Valette, wielkiego mistrza zakonu joannitów.
➡ O budzącej powszechny zachwyt Valletcie mówi się, że jest to „miejsce zbudowane przez dżentelmenów dla dżentelmenów“. Imponująca twierdza jest jednym z przykładów idealnego miasta Renesansu zaprojektowanego przez ucznia samego Michała Anioła – Francesca Laparellego. To bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast w Europie.
➡ Wizyta w Valletcie nie będzie kompletna bez obejrzenia seansu Malta Experience. Pokaz filmowy (również w j. polskim) przez 30 minut obrazuje najważniejsze wydarzenia historii Malty. Prezentacja będzie doskonałym wstępem do zwiedzania wysp. Pokaz obejrzymy w bastionie św. Elma.
➡ Stolica Malty Valletta w 1980 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na obszarze 55ha znajduje się 320 zabytków, co czyni Vallettę jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie.
➡ Panorama Wielkiego Portu (Grand Harbour) najefektowniej prezentuje się z Górnych i Dolnych Ogrodów Barrakka. Amatorzy fotografii, którzy szukają dobrych kadrów powinni sprawdzić potencjał tego punktu widokowego.

KONIECZNIE ODWIEDŹ W VALLETCIE

➡ Pałac Wielkiego Mistrza
Jeden z najcenniejszych budynków Malty dawniej zamieszkiwany był przez Wielkich Mistrzów a dziś urzęduje tu Prezydent Republiki Malty. Zabytkowe komnaty pałacu skrywają mnóstwo bogactw, natomiast w zbrojowniach zebrano jedną z największych kolekcji broni na świecie.

➡ Katedra św. Jana
Skromna fasada skrywa wewnątrz oszałamiający wystrój. Bogactwo złota, marmuru i zdobień zapiera dech w piersiach. To bez wątpienia jedna z najznakomitszych budowli sakralnych w Europie. W krypcie spoczywają szczątki 12 Wielkich Mistrzów, w tym Jean Parisot de la Valette.

➡ Górne Ogrody Barrakka
Ogrody miejskie w Valletcie oczarowują tarasem widokowym z panoramą przeciwległych Trzech Miast oraz dzielącego ich od stolicy Wielkiego Portu, a także możliwością obejrzenia widowiskowych salutów armatnich wykonywanych z Baterii Powitalnej znajdującej się kondygnację niżej codziennie o 12:00 i 16:00. Pośród licznych krzewów ozdabiających ogród można podziwiac m.in popiersie Winstona Churchilla.

➡ Casa Rocca Piccola
Stylowy Pałac w Valletcie do dziś zamieszkany przez rodzinę de Piro został zbudowany w XVI w. Wiele spośród 50 pokoi udostępniono do zwiedzania, dzięki czemu można poczuć ducha maltańskiej arystokracji i zobaczyć jak wygląda życie codzienne tutejszych elit.

➡ Triq ir-Repubblika
Znajdująca się za Fontanną Trytona Brama Miejska wyprowadzi nas wprost na główną ulicę Valletty, skąd rozpoczniemy wyjątkowy spacer. Mijając wąskie uliczki barokowego miasta zwróćmy uwagę na zajazdy joannickie, place, muzea oraz fascynującą architekturę miasta.

NAJWIĘKSZE ATRAKCJE VALLETTY

➡ Konkatedra św. Jana
➡ Prokatedra św. Pawła
➡ Kościół św. Pawła Rozbitka
➡ Pałac Wielkiego Mistrza
➡ Casa Rocca Piccola
➡ Lower Barrakka Gardens
➡ Upper Barrakka Gardens
➡ Hastings Gardens
➡ Zajazd Aragoński
➡ Zajazd Bawarski
➡ Zajazd Kastylijski
➡ Zajazd Prowansalski
➡ Zajazd Włoski
➡ Fort Saint Elmo
➡ Saint James Cavalier
➡ Saint John’s Cavalier
➡ Lascaris Battery
➡ Sacra Infermeria
➡ Triton Fountain
➡ Muzeum Konkatedry św. Jana (St John’s Co-Cathedral Museum)
➡ Muzeum Zabawek (Toy Museum)
➡ Narodowe Muzeum Archeologii (National Museum of Archeology)
➡ Muzeum Sztuk Pięknych (National Museum of Fine Arts)
➡ Narodowe Muzeum Wojny (National War Museum)
➡ Zbrojownia Pałacu Wielkich Mistrzów (Palace Armoury)
➡ Lascaris War Rooms
➡ Teatr Manoel

WSKAZÓWKA

☝️Dwa razy dziennie, punktualnie o godz. 12:00 i 16:00 mają miejsce wystrzały armatnie, które można bezpłatnie podziwiać z Górnych Ogrodów Barrakka. Warto być na miejscu 15 minut wcześniej, ponieważ przed salutami odbywa się uroczysta musztra i ładowanie dział.

NIE PRZEGAP W BLISKIEJ OKOLICY

W bliskiej okolicy znajdują się między innymi Trzy Miasta oraz Sliema, do których można się bardzo szybko przemieścić niewielkimi promami kursującymi na tych trasach.

DOJAZD DO VALLETTY

Do Valletty można dojechać samochodem kierując się pod współrzędne: 35° 53′ 52″ N, 14° 30′ 45″ E, lub transportem publicznym niemal wszystkimi autobusami, ponieważ stolica Malty Valletta stanowi centrum komunikacyjne wyspy. Przydadzą Ci się Rozkłady Jazdy oraz Mapki Komunikacji.

WIĘCEJ O VALLETCIE

Więcej o Valletcie piszemy w tekstach:
Pałac Wielkiego Mistrza Wirtualnie
Zbrojownia Wirtualnie
Fort St. Elmo Wirtualnie
Narodowe Muzeum Archeologii Wirtualnie
Narodowe Muzeum Przyrodnicze Wirtualnie
To trzeba zobaczyć w Valletcie
Top 5 Must See Valletta
Prom Valletta – 3Cities
Prom Valletta – Sliema.

UWAŻASZ, ŻE TEN ARTYKUŁ JEST POMOCNY?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇