fbpx

KLIFY DINGLI [ MALTA ]

MALTA – NAJWIĘKSZE ATRAKCJE – KLIFY DINGLI

Odkryj z nami najwyższe klify Malty – Dingli Cliffs! Odwiedź najlepsze punkty widokowe i podziwiaj zapierające dech w piersiach panoramiczne widoki. 

💡 Południowa część Malty obfituje w naturalne atrakcje. Jedną z nich są klify Dingli wyrastające z morza na wysokość ok. 250 m. Nieopodal klifów znajduje się Clapham Junction, czyli tajemnicze koleiny, których przeznaczenie do dziś intryguje pasjonatów historii akademickiej i alternatywnej.

ZWIEDZANIE DINGLI CLIFFS

Niewiele jest na Malcie tak dziewiczych miejsc jak klify Dingli. Zwykle turyści koncentrują się przy kaplicy św. Marii Magdaleny, jednakże najlepsze widoki są nieco dalej. 
Wystarczy iść linią brzegową w kierunku Blue Grotto i już po chwili widać wydeptaną ścieżkę do miejsca, z którego rozciąga się najlepszy widok na całą linię klifów. Często w punkcie widokowym stoją turyści, którzy fotografują okolice i wysepkę Filfla będącą rezerwatem przyrody. Na google maps znajdziemy te miejsca oznaczone jako view points.
➡ Najwyższe wzniesienie Malty usytuowane na kl
ifach Dingli to Ta’ Dmejrek wznoszące się 253 m n.p.m. Wzniesienie nie jest w żaden szczególny sposób oznaczone.
➡ Klify Dingli zawdzięczają swoją nazwę Sir Thomasowi Dingleyowi, angielskiemu rycerzowi z Zakonu Świętego Jana, który osiadł na tym obszarze w XVI wieku.
➡ Swoistą atrakcją jest tu stacja radarowa Royal Air Force. System w kształcie kopuły jest aktualnie używany przez maltański system kontroli ruchu lotniczego.
➡ Wysepka widoczna z klifów Dingli to Filfla stanowiąca aktualnie rezerwat przyrody.

WSKAZÓWKA

☝️Patrzmy pod stopy, ponieważ w okolicy jest sporo dziur, wystarczających, aby zrobić sobie krzywdę, jeśli poślizgnie się nam noga.
☝️Zwróćmy uwagę na samochody, które spadły z klifów. Ich wraki ciągle tam są.

NIE PRZEGAP W BLISKIEJ OKOLICY

W pieszym dystansie znajdują się: Bronze Age Grain Silos, Our Lady of Mount Carmel Chapel, Annunciation Chapel, Xaqqa Cliffs oraz Ghar Lapsi Tower. Kilka przystanków autobusowych dalej znajdują się świątynie Mnajdra i Ħaġar Qim, a także Blue Grotto i wieża Xutu.

DOJAZD DO DINGLI CLIFFS

Do klifów Dingli można dojechać samochodem kierując się pod współrzędne: 35° 51′ 3.13″ N, 14° 22′ 50.48″ E, lub transportem publicznym autobusem 201, który zatrzymuje się na przystanku Zuta, gdzie warto rozpocząć pieszą wędrówkę wzdłuż pasma klifów. Przydadzą Ci się Rozkłady Jazdy oraz Mapki Komunikacji.

TRAGEDIE NA KLIFACH

 ➡ Klify Dingli były świadkiem dramatycznych losów 15-letniej Lisy Marie Zahra, córki zamożnego businessmana działającego w branży hotelowej, która w 2014 roku zginęła po tragicznym upadku z klifów. Sprawa jest dość skomplikowana. Uważa się, że Erin Tanti – nauczyciel nastolatki, rozkochał ją w sobie, a następnie namówił na wspólny skok z klifów, po czym zepchnął nastolatkę w przepaść, a sam jedynie symulował własny upadek, czemu dowodzą niewielkie obrażenia jakich doznał w jego wyniku.
➡ Z kolei 26 lipca 2016 roku miała miejsce bardzo tajemnicza śmierć niemieckiego nastolatka, 17-letniego Mike’a Mansholta. Rodzice zmarłego nie mogą pogodzić się z tym, że w jego ciele brakowało niektórych organów. Niektórzy twierdzą, że ciało leżało na klifach kilka dni zanim zostało znalezione i mogło zostać nadjedzone przez gryzonie, ale zaprzeczają temu eksperci, którzy przeprowadzili niezależną sekcję zwłok.

UWAŻASZ, ŻE TEN ARTYKUŁ JEST POMOCNY?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇