fbpx

XEWKIJA ROTUNDA [ GOZO ]

GOZO – NAJWIĘKSZE ATRAKCJE – XEWKIJA ROTUNDA

Odkryj z nami Kościół Świętego Jana Chrzciciela znany również jako Rotunda w miejscowości Xewkija na wyspie Gozo! Odwiedź największy kościół na Gozo i jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów na wyspie. Podziwiaj panoramę wyspy z tarasu widokowego znajdującego się na terenie świątyni.

💡 Powszechnie uważa się, że Rotunda w Xewkija posiada trzecią co do wielkości niepodpartą kopułę w Europie. To oznaczałoby, że jest identycznych rozmiarów, co Rotunda w Mosta na Malcie, bowiem o niej również pisze się, że jest trzecią co do wielkości niepodpartą kopułą w Europie. Która zatem jest trzecia, a która czwarta? Maltańczycy udzielą zupełnie innej odpowiedzi niż Gozytańczycy, ale liczby nie kłamią. 

ZWIEDZANIE XEWKIJA ROTUNDA

➡ Xewkija Rotunda to potoczna nazwa Kościoła św. Jana Chrzciciela znajdującego się w miejscowości Xewkija na Gozo. Gozytańczycy używają również nazwy Xewkija Dome.
➡ To drugi (po Ta’ Pinu) kościół na Gozo, tłumnie odwiedzany przez pielgrzymów i turystów.
➡ Rotundę w Xewkija widać niemal z każdego miejsca na wyspie.
➡ Mieszkańcy wsi ufundowali budowę kościoła z prywatnych funduszy. Ogromna kopuła Xewkija Rotunda to wielka duma budząca powszechną zazdrość mieszkańców sąsiednich wsi i zachwyt turystów.
➡ Monumentalny kościół jest wspaniałym arcydziełem architektury ukazującym wyjatkowość faktury i wszechstronność lokalnego wapienia. 

WSKAZÓWKI

☝️Na prawo od głównego wejścia do świątyni znajduje się marmurowa płyta, na której zapisano najważniejsze wydarzenia z historii parafii.
☝️Będąc w świątyni odwiedź również taras widokowy, z którego rozciąga się ładny widok na okolicę.

NIE PRZEGAP W BLISKIEJ OKOLICY

Tuż obok kościoła znajduje się główny plac, dookoła którego zlokalizowane są małe sklepiki, niewielkie bary i kawiarnie. W pieszym dystansie mamy również lokalny browar rzemieślniczy Lord Chambray, o którym piszemy TUTAJ. Ponadto, na terenie centrum rzemieślniczego, w którym znajduje się wspomniany browar, swoje siedziby ma również wielu producentów lokalnych produktów, dzięki czemu można nie tylko skosztować tutejszych wyrobów, lecz także kupić te, które nam posmakowały i zabrać do Polski dla siebie lub na pamiątkę dla bliskich.

DOJAZD DO XEWKIJA ROTUNDA

Do Xewkija Rotunda można dojechać samochodem kierując się pod współrzędne: 36°01′54″N 14°15′40″E lub transportem publicznym autobusem nr 323, który zatrzymuje się pod kościołem na przystanku: Dome. Przydadzą Ci się Rozkłady Jazdy oraz Mapki Komunikacji.

UWAŻASZ, ŻE TEN ARTYKUŁ JEST POMOCNY?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇