fbpx

KINNIE – SMACZNY MALTAŃSKI NAPÓJ

Kinnie to popularny maltański bezalkoholowy napój.
Słodko-gorzki smak nadają napojowi pomarańcze chinotto.
Napój doskonale gasi pragnienie w czasie upalnego, maltańskiego lata.

SŁODKO-GORZKI MALTAŃSKI NAPÓJ KINNIE

Każdy kto odwiedzi Maltę najprawdopodobniej pozna smak Kinnie. Trudno jest być na Malcie i nie zauważyć tego napoju. Logo Kinnie jest wszędzie. Na sklepach, knajpach i banerach. Na ulicach można kupić Kinnie bezpośrednio z automatu. Nie dziwne więc, że gdy tylko nadarzyła się okazja kupiliśmy sobie po butelce na spróbowanie.

JAK SMAKUJE KINNIE?

Jak dla nas to smak porównywalny do mieszaniny toniku z czeską Kofolą o kolorze chrzczonej Pepsi. Słodycz pomarańczy, gorzki posmak toniku, esencja ziół i gaz, gaz, gaz. Bardzo lubimy smak toniku, odpowiada nam też specyficzny ziołowy aromat Kofoli, więc od razu przekonaliśmy się do Kinnie. Tym, którzy nie pili nigdy Kofoli podpowiadamy, że to jest czesko-słowacki odpowiednik coca-coli wzbogacony o intensywny aromat ziół. Słodki, orzeźwiający i ziołowy – jedyny w swoim rodzaju. Bardzo smaczny. W przeciwieństwie do słodko-ziołowej Kofoli, Kinnie jest bardziej gorzkie, niż słodkie i właśnie dlatego idealne na maltańskie upały. Najlepiej smakuje schłodzone. Ciepłe jest bez charakteru i w smaku też gorsze. Podobnie jak Cola czy Pepsi, ciepłe są po prostu nie do przełknięcia. Podczas naszych pierwszych wizyt na Wyspach Maltańskich podczas pieszych wędrówek po Gozo nosiliśmy Kinnie w plecaku na ogrzanych od ciągłego ruchu plecach i gdy na pustkowiu przyszło nam się tego napić to zarejestrowaliśmy tylko jedno – pić schłodzone! Wtedy smakuje bezbłędnie! Ci, którzy lubią toniki będą zachwyceni! Ci, którzy nie lubią ziół – będą rozczarowani.

INNE NAPOJE ORZEŹWIAJĄCE

Podczas zakupów w lokalnych maltańskich sklepach natkniemy się na liczne napoje bazujące na soku z pomarańczy chinotto. Jeśli posmakuje nam Kinnie to warto skosztować również innych napojów. Ich zaletą jest to, że skutecznie gaszą pragnienie. Jeśli chodzi o nasze preferencje – pijemy Kinnie wyłącznie w ciepłych miesiącach. Latem zawsze mamy w lodówce schłodzoną Kinnie Classic. Pozostałe rodzaje nam nie smakują. Ci, którzy lubią zdrowe napoje mogą się jednak nieco przerazić czytając skład tego napoju. Z tego też powodu nie pijemy jej litrami, tym bardziej, że na Malcie można kupić pewien napój, który jest dla całej naszej rodziny absolutnym numerem 1, ponieważ poza walorami smakowymi ma też bardzo dobry skład. Mowa o Lemon Soda. Gdybym miała wybrać jeden napój, który musiałabym pić do końca życia to byłby to właśnie Lemon Soda. Pierwszy raz mieliśmy okazję spróbować jej na wakacjach na Sycylii w 2019 r. i byliśmy zachwyceni smakiem, a jeszcze bardziej składem. W sycylijskiej knajpce dogadywaliśmy się za pomocą translatora (my nie mówimy po włosku, a obsługa nie znała angielskiego) i dzięki temu zamiast wody z cytryną dostaliśmy ten napój. Zapamiętaliśmy nazwę i po powrocie na Maltę szukaliśmy tego napoju w lokalnych sklepach. Znaleźliśmy, a jakże! Przy okazji kupiliśmy wszystkie rodzaje napojów tej marki, ale ostatecznie Lemon Soda (klasyczny, cytrynowy napój) pozostał naszym ulubionym. Mowa o tym pierwszym z lewej na zdjęciu niżej. Na Sycylii ten napój można kupić nawet w Lidlu, natomiast na Malcie wyłącznie w lokalnych sieciach. Mojito jest nieco za kwaśne jak na nasz gust, natomiast pomarańczowe napoje nie miały tego charakteru, do którego przyzwyczaił nas klasyczny cytrynowy napój. To jest coś, co warto rekomendować. 

lemon soda napój

CZY MOŻNA KUPIĆ KINNIE W POLSCE?

Od jakiegoś czasu Kinnie można kupić w Polsce. Poprosiliśmy oficjalnego dystrybutora, żeby napisał kilka słów o napoju, bo kto inny mógłby to zrobić lepiej? I proszę, oto garść szczegółów z najlepszego źródła:

Kinnie to bezalkoholowy napój segmentu Premium o smaku gorzkich śródziemnomorskich pomarańczy chinotto oraz mieszanki kilkunastu aromatycznych ziół i przypraw.

Kinnie jest charakterystycznym elementem kuchni maltańskiej – wzmianki o tym napoju ukazały się w wielu polskich przewodnikach turystycznych po Malcie. Przykładowo w przewodniku wydawnictwa Pascal, w dziale poświęconym maltańskiej kuchni, Kinnie opisane zostało jako „ulubiony napój na Malcie”, który „ma wielu amatorów”. Kinnie pojawiło się również w jednym z odcinków programu kulinarno-podróżniczego „Makłowicz w podróży”, wyemitowanym przez TVP 2 w marcu 2014 roku.

Tradycja napoju Kinnie sięga 1952 roku, w którym to został stworzony przez firmę Simonds Farsons Cisk w samym sercu Morza Śródziemnego – na Malcie. Kinnie powstało jako alternatywa dla napojów typu cola, coraz liczniej pojawiających się w powojennej Europie. Unikatowe cechy Kinnie sprawiły, że do dzisiaj kochają je miliony turystów, którzy co roku odwiedzają rejon Morza Śródziemnego.  Podczas gdy wygląd opakowań zmieniał się wraz z upływem czasu, jedno pozostawało niezmienne –  charakterystyczny smak Kinnie, wciąż wierny tradycji i niezmiennie oparty na recepturze, która do dzisiaj jest ściśle strzeżoną tajemnicą.

Schłodzone Kinnie z lodem smakuje świetnie zarówno samo, jak i z odrobiną świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Słodko-gorzki smak pomarańczy chinotto sprawia, że Kinnie doskonale sprawdza się również jako składnik drinków i dodatek do koktajli. Kinnie smakuje również dobrze podawane do posiłków, szczególnie do potraw kuchni śródziemnomorskiej.

Kinnie jest eksportowane do Szwajcarii, Niemiec, Holandii, Albanii, Libii, Niemiec, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Rosji, a od niedawna również do Polski. Napój można kupić na stronie oficjalnego dystrybutora oraz w internetowych sklepach.

Zainteresował Cię ten artykuł?
Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.
Spodobał Ci się nasz tekst?
Udostępniaj go do woli korzystając z opcji „Podziel się”.👇