Koronawirus nie pozostał bez wpływu na maltańską turystykę, co nikogo nie dziwi. Otrzymujemy teraz mnóstwo maili oraz wiadomości sms z pytaniami o wirusa. Niniejszy tekst będzie więc zbiorową odpowiedzią. Postaramy się skonstruować go tak, aby zawierał odnośniki do źródeł, w których osoby zainteresowane będą mogły na bieżąco śledzić aktualną sytuację.

MALTA W CZASACH KORONAWIRUSA – VIDEO

Od tygodni tematem przewodnim mediów na całym świecie jest koronawirus. Nie dziwi więc, że w Sieci znajdziemy mnóstwo relacji video ukazujących jak wirus opustoszył ulice miast i stolic na całym świecie. Malta również doczekała się tego typu filmów. Jeden z nich prezentujemy na łamach niniejszego tekstu. W tym miejscu pragniemy zaznaczyć, że apokaliptyczna wizja Malty zaprezentowana w poniższym video (oraz jego podobnym) nie jest realnym odzwierciedleniem tego jak wygląda teraz życie na wyspie. Film jest bez wątpienia piękny i warty polecenia, natomiast ujęcia odzwierciedlają dramatyczne momenty, a nie codzienność. Nie myślcie więc, że tak to u nas wygląda i wszyscy pochowali się w domach oraz stosują się do odgórnych zaleceń. Niektórzy poczynają sobie dość beztrosko, co pokażemy w kolejnej aktualizacji tekstu. Prawdziwy obraz Malty można zobaczyć na kamerkach online dających podgląd różnych miejsc na żywo. Wszystkie kamerki podlinkowaliśmy TUTAJ.

KORONAWIRUS NA MALCIE
FAKTY, LICZBY I KOMUNIKATY

Jeśli przebywacie Państwo aktualnie na Malcie lub planujecie pobyt w najbliższych dniach lub tygodniach, warto wziąć sobie do serca słowa premiera Malty Roberta Abela i „zastanowić się dwa razy” zanim podejmie się decyzję o przyjeździe na Maltę. 
Przed chwilą odbyła się konferencja prasowa, podczas której premier Malty zapowiedział, że od teraz (piątek, 13 marca 2020) każdy, kto przyleci na Maltę z dowolnego kraju na świecie, będzie zobowiązany do poddania się domowej lub hotelowej kwarantannie, która powinna trwać 14 dni. W tym czasie nie wolno opuszczać domu lub hotelu. Po przylocie na lotnisko należy udać się prosto do domu lub hotelu i nie wychodzić stamtąd! Obowiązkowa kwarantanna dotyczy także osób mieszkających z osobami, które przybyły na Maltę z ww. krajów. Ci, którzy złamią zasady kwarantanny zostaną surowo ukarani lub deportowani. Mieszkańcy są zachęcani do donoszenia na tych, którzy wbrew ustalonym zasadom – złamią je. Działa specjalny adres e-mail, który można znaleźć na niniejszym plakacie:

koronawirus na malcie

LICZBA ZAKAŻONYCH KORONAWIRUSEM NA MALCIE

W tej chwili mamy 319 osób zakażonych. Ta liczba ciągle się zmienia, zatem najlepiej jest śledzić DEDYKOWANĄ STRONĘ MINISTERSTWA ZDROWIA, na której informacje aktualizowane są na bieżąco i poza liczbą stwierdzonych przypadków znajdziemy tam również bardzo dużo przydatnych informacji. Liczba zakażonych wraz z datą aktualizacji podawana jest na samej górze strony. Niżej zaś praktyczne informacje.

AKTUALNA SYTUACJA NA MALCIE

➡ Rzetelne artykuły czytamy na stronie TIMES OF MALTA.
➡ Drugim, godnym polecenia lokalnym źródłem informacji o koronawirusie na Malcie jest MALTA TODAY.
➡ Szkoły na Malcie zostały zamknięte, zatem dzieci wrócą do nich dopiero po wakacjach.

JAK WRÓCIĆ DO POLSKI GDY ODWOŁANO LOT?

W tej sytuacji należy skontaktować się z Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Rzymie:

Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie
telefon: +39 06 36 204 300
e-mail: rzym.amb.wk@msz.gov.pl

W sytuacjach nagłych, wymagających pilnej interwencji konsula możliwy jest kontakt pod numerem telefonu: +39 335 599 5212.

➡  W dniu 14 marca została uruchomiona specjalna strona wspierająca Polaków w powrocie do kraju. Jej adres to lotdodomu.pl
➡  Pierwszy lot z Malty do Polski planowany jest 15 marca 2020 o godz. 20:00 
➡  Kolejne dwa loty zaplanowano na 16 i 17 marca 2020. 
➡  Turyści mogą skorzystać z dedykowanego transferu na linii hotel-lotnisko. W tym celu należy dokonać rezerwacji transferu na stronie www.maltatransfer.com i w polu promocode wpisać: mtasupport
➡ LOT informuje, że loty powrotne z Malty do Polski w dniach 16 i 17 marca 2020 będą ostatnimi. Turyści zainteresowani powrotem do domu powinni pospieszyć się z rezerwacją biletów lotniczych. 

KORONAWIRUS W POLSCE

Ważne komunikaty oraz informacje praktyczne dotyczące epidemii koronawirusa w Polsce znajdziemy na rządowej stronie poświęconej koronawirusowi.

KOMUNIKATY POLSKIEGO MINISTERSTWA SPRAW ZAGRANICZNYCH DLA PODRÓŻUJĄCYCH NA MALTĘ

Aktualne komunikaty i wytyczne dla podróżnych z Polski udających się lub przebywających na Malcie można znaleźć TUTAJ.

ZAINTERESOWAŁ CIĘ TEN ARTYKUŁ?
ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI W KOMENTARZACH.
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN TEKST?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇

O Autorze

Założyciele portalu maltaigozo.pl. Miłośnicy Malty, a w szczególności Gozo.

Call Now Button
X