Zaktualizowano: 2020-05-30 13:08

Od czasu napisania tego tekstu wiele się zmieniło, dlatego też przyszedł najwyższy czas na solidną aktualizację wpisu. Do tej pory aktualizowaliśmy wyłącznie liczbę zakażonych i ozdrowieńców, jednakże z uwagi na zapowiedziany przez premiera Malty powrót do normalności i stopniowe odmrażanie maltańskiej gospodarki, w tym także sektora turystyki, uważamy za stosowne rozszerzyć artykuł o te kwestie, które w ostatnim czasie budzą najwięcej wątpliwości Czytelników.

KIEDY MALTAŃSKIE LOTNISKO OTWORZY SIĘ NA MASOWĄ TURYSTYKĘ?

Na tę chwilę wiadomo, że do 15 czerwca 2020 roku Malta International Airport pozostanie zamknięte dla masowego ruchu turystycznego. Co zatem wydarzy się po tej dacie? Które połączenia lotnicze zostaną wznowione jako pierwsze? Czy będą to połączenia z Polską? Jak dotąd nie wydano żadnego oficjalnego komunikatu w tej sprawie, natomiast zasygnalizowano, że kraje, z którymi w pierwszej kolejności zostaną przywrócone bezpośrednie połączenia lotnicze to: Luksemburg, Serbia, Norwegia, Słowacja, Austria, Czechy, Łotwa, Litwa i Izrael. Odpowiednie instytucje są w trakcie prowadzenia rozmów z tymi krajami, aby przywrócić połączenia lotnicze. Jednocześnie nieustannie analizowane są raporty z innych krajów. Na podstawie wyników tych raportów, maltańscy decydenci będą określać, kto może na Maltę przylecieć, a kto może o tym tylko pomarzyć.

CZY TURYŚCI Z POLSKI MOGĄ JUŻ PODRÓŻOWAĆ NA MALTĘ?

Warto zauważyć, że, o ile Ryanair anulował czerwcowe loty, z czym zwlekał do ostatniej chwili, o tyle ten sam przewoźnik rozsyła newslettery z zachętą do rezerwacji lotów na lato 2020. Od 1 lipca 2020 roku Polacy mogą polecieć między innymi na Maltę. Wizzair również oferuje loty na Maltę dopiero od 1 lipca. Jest więc wielce prawdopodobne, że w lipcu znów usłyszymy na ulicach Malty i Gozo polski język. Rozkłady lotów na lato 2020 znajdują się TUTAJ.

Pamiętajmy jednak, że ostateczna decyzja o wznowieniu lotów należy do Malty, a tutejsza Organizacja Turystyczna na ostatnim webinarze dla branży, wyraźnie zaznaczyła, że kraje, które mają największy problem z koronawirusem, najdłużej poczekają na odblokowanie lotów. Oznacza to, że trzeba śledzić sytuację na bieżąco. Przewoźnicy nie chwalą się niestety, na jakiej podstawie oferują loty na Maltę. Być może mają jakieś informacje, których publicznie jeszcze nie podano. A może będą je wkrótce anulować, tak jak inne lipcowe loty? W Internecie można znaleźć grupy poświęcone odwoływanym lotom. Śledzimy je.

Każdego dnia czytamy również lokalną prasę i jeśli tylko pojawia się w niej jakiś istotny artykuł, linkujemy go na naszym profilu w serwisie Twitter. W tym kanale społecznościowym, zgodnie z jego ideą podajemy dalej informacje związane z lokalną polityką, aktualnymi wydarzeniami i świętami oraz biznesem i turystyką. Tych, którzy posiadają konto na Twitterze zapraszamy do śledzenia naszego profilu i dyskusji.

CZY PO PRZYLOCIE NA MALTĘ OBOWIĄZUJE KWARANTANNA?

W chwili pisania i aktualizacji tego tekstu ciągle obowiązuje 14-dniowa kwarantanna dla podróżnych, którzy przybywają na Maltę. Należy pamiętać, że Air Malta utrzymuje stałe połączenia lotnicze z Amsterdamem, Frankfurtem oraz Londynem, więc lokalne lotnisko nie jest zupełnie zamknięte i odcięte od świata, natomiast wszyscy przyjezdni są zobowiązani do kwarantanny wraz z domownikami. Raczej pewne i oczywiste jest, że gdy tylko zostaną wznowione loty, kwarantanna przestanie obowiązywać. Malta zapowiedziała, że sezon turystyczny tego lata jak najbardziej będzie, a to naturalnie oznacza zdjęcie kwarantanny dla przyjezdnych.

Cierpliwie czekamy i jesteśmy bardzo ciekawi wytycznych dla sektora turystyki. Na tę chwilę rząd koncentruje się na odmrażaniu lokalnej gospodarki, szczególnie zaś tych branż, które zachęcają do podróży.

PROCEDURY I ZALECENIA DLA TURYSTÓW ODWIEDZAJĄCYCH MALTĘ

Mamy już pierwsze procedury i instrukcje dla mieszkańców wysp, natomiast oczekujemy czegoś dedykowanego wyłącznie sektorowi turystycznemu, zwłaszcza zaś turystom, a nie organizatorom i usługodawcom. Czytelnicy mają mnóstwo pytań o taksówki, w których przecież nie można zachować odległości 2m, o przebieg rejsów wycieczkowych, szczególne zalecenia dla gości stacjonujących w hotelach czy plażowiczów relaksujących się w popularnych zatokach.

Co prawda można znaleźć w Sieci wielostronicową instrukcję dla branży turystycznej wraz z licznymi check-listami, natomiast z pewnością nie jest to zwięzły komunikat dla turysty. Przypuszczamy, że taki dopiero powstanie. Gdy tylko powyższe informacje zostaną podane do wiadomości publicznej, nie omieszkamy o tym napisać lub sami takie opracować, jeśli Czytelnicy będą zainteresowani. W ostatnich dniach rozpowszechnia się w Internecie plakaty informujące o nowych regulacjach. Dotyczą one procedur obowiązujących na plaży, w restauracjach, sklepach, w transporcie publicznych, etc. Wszystkie plakaty zamieściliśmy na końcu tego wpisu. Ci, którzy planują wakacje na Malcie, powinni się z nimi zapoznać. 

Ponadto, jak wspomnieliśmy wyżej, opublikowano mnóstwo procedur dla różnych branż i ustalono, że wyszkoleni inspektorzy będą odwiedzać maltańskie firmy, aby sprawdzić czy dostosowały swoją działalność do obowiązujących norm. Ci, którzy przystosowali się do nowych okoliczności otrzymają certyfikaty. Wzór certyfikatu prezentuje się następująco:

malta bezpieczeństwo koronawirus

Certyfikat zgodności z protokołem bezpieczeństwa

PIERWSZY ETAP ODMRAŻANIA MALTAŃSKIEJ GOSPODARKI

To jest właśnie ta duża zmiana, która zainspirowała nas do gruntownej redakcji artykułu. Otóż, od 18 maja stopniowo odmrażane są kolejne gałęzie gospodarki, natomiast pierwsze efekty mają być wyraźnie widoczne już 22 maja, czyli w najbliższy piątek. Wtedy zaczną obowiązywać nowe reguły. Od połowy marca do połowy maja mieszkańcy żyli w izolacji. Niewiele się działo. Sklepy umożliwiające dostawy online mierzyły się z olbrzymim zainteresowaniem. Stopniowo jednak mieszkańcy coraz śmielej wychodzili z domów, natomiast aktualnie widać już spore ożywienie na ulicach, co ma też przełożenie na ostatnie wzrosty zachorowań. 

Premier Malty Robert Abela oznajmił jednak, że strach przed koronawirusem nie może zabić lokalnej gospodarki, więc trzeba odważnie stawić mu czoła. Zaznaczył też, że z uwagi na lekki przebieg choroby oraz dużą ilość łóżek w szpitalach, kraj jest gotowy, aby stopniowo przywracać do życia kolejne branże, nawet, gdyby miało się to odbyć kosztem kolejnej fali wzrostu zachorowań. Oto, jakie regulacje (istotne dla turystów) wchodzą w życie z dniem 22 maja 2020 roku:

➡ Liczebność grupy zgromadzonej w miejscu publicznym zostaje podwyższon do 6 osób. Bezpieczna odległość, którą muszą zachować członkowie grupy wynosi 2m.

Zostaną otwarte:

➡ Hotele oraz baseny, z tym, że liczba osób korzystających z basenów będzie odpowiadać połowie dopuszczalnego standardowo limitu.
➡ Lokale gastronomiczne: restauracje, snack bary, kawiarnie, etc. Przy stole może siedzieć maksymalnie 6 osób. Musi być zachowana ściśle określona bezpieczna odległość między osobami siedzącymi przy stole oraz pozostałymi stołami.
➡ Obiekty z branży beauty: zakłady fryzjerskie oraz salony kosmetyczne. Wizyty będą możliwe po uprzedniej rezerwacji i pod warunkiem dostosowania się do nowych regulacji.
➡ Targi uliczne (warzywno-owocowe, spożywcze oraz stragany z pamiątkami). Należy jednak pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości od innych osób.

Zezwala się również na uprawianie niektórych sportów niekontaktowych (np. tenis lub nurkowanie) i treningów odbywających się na powietrzu w grupach liczących maksimum 6 osób.

Podsumowując, odmrożone branże pozwolą na organizację turystyki krajowej, dzięki czemu wiele mechanizmów i procedur zostanie przetestowanych na mieszkańcach wyspy, zanim na wyspie pojawią się turyści.


Booking.com

MALTA W CZASACH KORONAWIRUSA

Od tygodni tematem przewodnim mediów na całym świecie jest koronawirus. Nie dziwi więc, że w Sieci znajdziemy mnóstwo relacji video ukazujących jak wirus opustoszył ulice miast i stolic na całym świecie. Malta również doczekała się tego typu filmów. Jeden z nich prezentujemy na łamach niniejszego tekstu. W tym miejscu pragniemy zaznaczyć, że apokaliptyczna wizja Malty zaprezentowana w poniższym video nie jest realnym odzwierciedleniem tego jak wygląda teraz życie na wyspie. Film jest bez wątpienia piękny i warty polecenia, natomiast unikalne kadry odzwierciedlają najbardziej dramatyczne momenty, a nie codzienność. Nie myślcie więc, że tak to u nas wygląda i wszyscy schowali się w domach oraz stosują się do odgórnych zaleceń. Tak wyglądała Malta w pierwszych dniach po ogłoszeniu konieczności izolacji, gdy poziom masowego strachu przed koronawirusem osiągał apogeum. Prawdziwy obraz Malty można śledzić na kamerkach online dających podgląd różnych miejsc na żywo. Wszystkie kamerki podlinkowaliśmy TUTAJ.

KORONAWIRUS NA MALCIE
FAKTY, LICZBY I KOMUNIKATY

13 marca 2020 roku premier Malty Robert Abela przestrzegł turystów, aby „zastanowić się dwa razy” zanim podejmie się decyzję o przyjeździe na Maltę. Tego samego dnia odbyła się konferencja prasowa, podczas której premier Malty zapowiedział, że od teraz każdy, kto przyleci na Maltę z dowolnego kraju na świecie, będzie zobowiązany do poddania się domowej lub hotelowej kwarantannie, która powinna trwać 14 dni. W tym czasie nie wolno opuszczać domu lub hotelu. Po przylocie na lotnisko należy udać się prosto do domu lub hotelu i nie wychodzić stamtąd! Obowiązkowa kwarantanna dotyczy także osób mieszkających z osobami, które przybyły na Maltę z ww. krajów. Ci, którzy złamią zasady kwarantanny zostaną surowo ukarani lub deportowani. Mieszkańcy są zachęcani do donoszenia na tych, którzy wbrew ustalonym zasadom – złamią je. Działa specjalny adres e-mail, który można znaleźć na niniejszym plakacie:

koronawirus na malcie

LICZBA ZAKAŻONYCH KORONAWIRUSEM NA MALCIE

W tej chwili mamy 84 zakażonych i 525 ozdrowieńców. Ta liczba ciągle się zmienia, zatem najlepiej jest śledzić DEDYKOWANĄ STRONĘ MINISTERSTWA ZDROWIA, na której informacje aktualizowane są na bieżąco i poza liczbą stwierdzonych przypadków znajdziemy tam również bardzo dużo przydatnych informacji. Zauważyliśmy, że strona Ministerstwa nie podaje już szczegółowych danych. W tej sytuacji polecamy stronę.

AKTUALNA SYTUACJA NA MALCIE

➡ Rzetelne artykuły opisujące bieżące wydarzenia czytamy na stronie TIMES OF MALTA.
➡ Drugim, godnym polecenia lokalnym źródłem informacji o koronawirusie na Malcie jest MALTA TODAY.
➡ Szkoły na Malcie zostały zamknięte, zatem dzieci wrócą do nich dopiero po wakacjach (w ostatnim tygodniu września!). 

JAK WRÓCIĆ DO POLSKI GDY ODWOŁANO LOT?

Taki problem nasi Czytelnicy mieli w połowie marca 2020. W tej sytuacji należy skontaktować się z Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Rzymie:

Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie
telefon: +39 06 36 204 300
e-mail: rzym.amb.wk@msz.gov.pl

W sytuacjach nagłych, wymagających pilnej interwencji konsula możliwy jest kontakt pod numerem telefonu: +39 335 599 5212.

W dniu 14 marca została uruchomiona specjalna strona wspierająca Polaków w powrocie do kraju Lot do domu. Pierwszy lot z Malty do Polski odbył się 15 marca 2020 o godz. 20:00, natomiast kolejne dwa 16 i 17 marca 2020.  

Musimy przyznać, że strach i panika polskich turystów w czasie, gdy maltański rząd ostro zareagował na pierwsze przypadki koronawirusa na wyspach oraz wprowadził pierwsze poważne obostrzenia były powodem przygotowania tego tekstu. Okazało się bowiem, że wielu rodaków musi opuścić wyspę i potrzebuje informacji i pomocy. Informowaliśmy tu na bieżąco o planowanych lotach oraz instruowaliśmy gdzie uzyskać pomoc. Sytuacja uspokoiła się wraz z ostatnim „lotem do domu”, czyli 17 marca. 

KOMUNIKATY POLSKIEGO MINISTERSTWA SPRAW ZAGRANICZNYCH DLA PODRÓŻUJĄCYCH NA MALTĘ

Aktualne komunikaty i wytyczne dla podróżnych z Polski udających się lub przebywających na Malcie można znaleźć TUTAJ.

PLAKATY INFORMACYJNE

maski malta koronawirus

Jak i kiedy nosić maskę?

baseny malta koronawirus

Kąpieliska i Baseny

plaże malta koronawirus

Gastronomia na świeżym powietrzu

 

malta koronawirus

I Etap odmrażania gospodarki Malty

ZAINTERESOWAŁ CIĘ TEN ARTYKUŁ?
ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI W KOMENTARZACH.
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN TEKST?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇

O Autorze

Założyciele portalu maltaigozo.pl. Miłośnicy Malty, a w szczególności Gozo.

Podobne posty

Call Now Button
X