Zaktualizowano: 2020-08-03 18:20

Polska została dopisana do listy krajów, dla których od 1 lipca zostaną otwarte korytarze powietrzne z Maltą. Oznacza to, że turyści z Polski mogą podróżować na Maltę od 1 lipca włącznie z każdego lotniska w Polsce, włącznie z Katowicami.
Zapraszamy więc serdecznie na wakacje na Malcie i Gozo!

LICZBA ZAKAŻONYCH KORONAWIRUSEM NA MALCIE

W tej chwili mamy 199 zakażonych i 666 ozdrowieńców. Ta liczba ciągle się zmienia, zatem najlepiej jest śledzić TĘ STRONĘ, na której informacje aktualizowane są na bieżąco i poza liczbą stwierdzonych przypadków znajdziemy tam również bardzo dużo szczegółów dotyczących codziennych raportów.

W ostatnim czasie liczba zakażonych rośnie. Wynika to z beztroskich imprez (w tym również jednej festy parafialnej), podczas których uczestnicy nie stosowali się do zaleceń społecznego dystansu, etc. Niemal połowę zakażonych stanowią migranci uratowani na wodach terytorialnych Malty. Kwestia uwzględnienia ich liczby w raporcie wywołała gorącą dyskusję w kraju. 
31 lipca wydano nowe regulacje dotyczące imprez masowych. Ponownie ograniczono ich organizację. Większość z zaplanowanych na sierpień imprez i koncertów została ponownie odwołana.
Czytelnicy pytają o zamykanie granic, kwarantannę dla turystów, etc. Nic takiego się na Malcie nie dzieje i nie ma dyskusji na ten temat. Wyciągnięto jednak wnioski i zabroniono organizowania imprez masowych, które przyczyniły się w ostatnim czasie do wzrostu zachorowań. Więcej zaleceń wydanych 31 lipca 2020 można znaleźć tutaj.

KIEDY MALTAŃSKIE LOTNISKO OTWORZY SIĘ NA MASOWĄ TURYSTYKĘ?

💡 1 lipca 2020 roku, maltańskie lotnisko otworzy się dla wybranych krajów, w tym również dla Polski. 

Wyjątkiem było lotnisko Katowice Airport. Zaistniała ogromna nieścisłość w komunikatach przekazywanych przez maltański rząd i polską ambasadę. Z noty prawnej „L.N. 244 of 2020” z 15 czerwca 2020 oraz z komunikatów na stronie reopen.europa.eu, która promowana jest w polskich mediach jako najbardziej aktualne źródło informacji na temat możliwości przemieszczania się między państwami wynikało, że Polacy mogą podróżować na Maltę z każdego lotniska w Polsce. Była to jednak nieprawda, bowiem Ambasada Polski w Valletcie potwierdziła, że Katowice są wyłączone z ruchu lotniczego do odwołania.

26 czerwca 2020 roku potwierdzono, że loty z Polski na Maltę są możliwe z każdego lotniska w Polsce, włącznie z Katowicami.

Na tę chwilę wiadomo, że do końca czerwca 2020 roku Malta International Airport pozostanie zamknięte dla masowego ruchu turystycznego. Co zatem wydarzy się po tej dacie? Które połączenia lotnicze zostaną wznowione jako pierwsze? Czy będą to połączenia z Polską? Dziś wiemy zdecydowanie więcej.

W jednym z pierwszych komunikatów dotyczących tej kwestii zasygnalizowano, że kraje, z którymi w pierwszej kolejności zostaną przywrócone bezpośrednie połączenia lotnicze to: Luksemburg, Serbia, Norwegia, Słowacja, Austria, Czechy, Łotwa, Litwa i Izrael. Odpowiednie instytucje prowadziły gorące dyskusje z tymi dziewięcioma krajami, aby przywrócić połączenia lotnicze. Nie wspominano jednak o żadnej konkretnej dacie otwarcia lotniska, a jedynie mówiono o zmianach, które nadejdą w połowie czerwca. Jednocześnie nieustannie analizowano raporty z innych krajów. Na podstawie wyników tych raportów, maltańscy decydenci określili, kto może w pierwszej kolejności na Maltę przylecieć, a kto może o tym tylko pomarzyć.

1 czerwca 2020 roku, na porannej konferencji mocno zaktualizowano pierwsze stanowisko i opublikowano oficjalny komunikat obwieszczający listę 16 krajów, do których z dniem 1 lipca 2020 roku zostaną przywrócone połączenia lotnicze z Maltą. Są to kraje, które zostały uznane za bezpieczne i dobrze radzące sobie z koronawirusem:

➡ Islandia
➡ Słowacja
➡ Cypr
➡ Litwa
Izrael Izrael został wykreślony z listy (źródło)
➡ Norwegia
➡ Szwajcaria
➡ Estonia
➡ Dania
➡ Węgry
➡ Austria
➡ Luksemburg
➡ Niemcy
➡ Republika Czeska
➡ Finlandia
➡ Irlandia

Rozważa się również połączenia lotnicze z Sardynią i Sycylią oraz w kolejnym etapie z Polską i Portugalią. Interesujące jest to, że od 1 lipca wracają przeprawy promowe Virtu Ferries między Maltą a Sycylią, natomiast połączenia lotnicze stoją pod znakiem zapytania. Wydawało się to nielogiczne, aż do wieczora 1 czerwca, kiedy to odbyła się jeszcze jedna konferencja. Poinformowano wówczas, że do porannej listy dopisano:

➡ Sycylia (Włochy)
➡ Sardynia (Włochy)
➡ Łotwa

Z listy dowiedzieliśmy się, że loty na linii Polska – Malta nie będą możliwe od 1 lipca 2020 r. i niestety nie sprecyzowano kiedy takich lotów można się spodziewać. W połowie lipca? W sierpniu? A może sytuacja w Polsce poprawi się na tyle, że nasz kraj zostanie dopisany do listy szczęśliwców, którzy mogą podróżować na Maltę już od 1 lipca?

💡 14 czerwca 2020 roku premier Malty Robert Abela podczas wywiadu w maltańskiej telewizji powiedział, że do listy krajów, dla których Malta otwiera się 1 lipca dopisuje kolejnych sześć, z czego Włochy częściowo zostały uwzględnione już wcześniej.

Polska 
➡ Włochy 
➡ Hiszpania
➡ Grecja
➡ Chorwacja
➡ Francja

Co istotne, od 15 lipca nie będzie już żadnych ograniczeń, zatem od połowy lipca każdy będzie mógł przylecieć na Maltę z dowolnego miejsca na świecie.

💡 Tak przynajmniej zapowiadano. Niestety, na trzy dni przed tą datą okazało się, że nie wszystkie, lecz tylko 28 kolejnych wybranych krajów/kierunków zostaje dopisanych do listy „bezpiecznych” co gwarantuje możliwość przemieszczania się na Maltę bez obowiązku kwarantanny po przybyciu. Oto lista:

➡ United Kingdom
➡ Belgium
➡ Bulgaria
➡ Netherlands
➡ Canada
➡ Australia
➡ New Zealand
➡ South Korea
➡ Andorra
➡ Monaco
➡ San Marino
➡ China
➡ Vatican City
➡ Rwanda
➡ Uruguay
➡ Slovenia
➡ Japan
➡ Morocco
➡ Thailand
➡ Tunisia
➡ Portugal
➡ Romania
➡ Lebanon
➡ Indonesia
➡ United Arab Emirates
➡ Turkey
➡ Jordan
➡ Liechtenstein.

CZY TURYŚCI Z POLSKI MOGĄ JUŻ PODRÓŻOWAĆ NA MALTĘ?

💡 Tak. Turyści z Polski mogą podróżować na Maltę bez obawy o kwarantannę od 1 lipca 2020 roku.

Warto zauważyć, że, o ile Ryanair anulował czerwcowe loty, z czym zwlekał do ostatniej chwili, o tyle ten sam przewoźnik rozsyła newslettery z zachętą do rezerwacji lotów na lato 2020. Od 1 lipca 2020 roku Polacy mogą polecieć między innymi na Maltę. Wizzair z kolei oferuje loty na Maltę już od połowy czerwca… 7 czerwca wieczorem otrzymaliśmy newsletter Ryanaira z informacją o zniesionych ograniczeniach podróży i możliwości lotów m.in. na Maltę od 1 lipca. Czekamy na jakiś oficjalny maltański komunikat w tej sprawie. Wiadomo, że kilka dni temu Komisja Europejska wezwała kraje członkowskie do otwarcia granic wewnątrz UE. Wskazano, że powinno to nastąpić do końca czerwca. Czy Malta ugnie się pod naciskiem Komisji? A może już to zrobiła i stąd ten optymistyczny newsletter Ryanaira? Możemy się tylko domyślać.

Wiele wskazuje na to, że w lipcu najprawdopodobniej znów usłyszymy na ulicach Malty i Gozo polski język, jednakże jak wiadomo z oficjalnego oświadczenia z dnia 1 czerwca 2020 roku – Polski nie ma na liście krajów, dla których od 1 lipca 2020 roku otworzą się korytarze powietrzne z Maltą! 

Określono także zasady rezerwacji biletów dla bezpośrednich połączeń lotniczych na Maltę. Oczywiste jest, że obywatele i rezydenci wybranych krajów mogą polecieć na Maltę od 1 lipca, natomiast gdyby turysta z Polski wpadł na pomysł, że poleci na Maltę z Niemiec, Czech lub Słowacji, musi wiedzieć, że powinien udowodnić, że przebywał w jednym z tych krajów co najmniej 4 tygodnie przed wylotem! W jaki sposób należy to udokumentować? Jeszcze tego nie wyjaśniono. Może wystarczy pisemne oświadczenie 🙂 Okazuje się, że turyści, którzy przylecą na Maltę w lipcu, muszą jedynie oświadczyć, że spędzili w kraju wylotu ostatnie 4 tygodnie. Jak ma wyglądać takie oświadczenie? Nikt tego jeszcze nie sprecyzował. Natomiast turyści z krajów ryzyka są zobowiązani do odbycia 2-tygodniowej kwarantanny. 

Pamiętajmy jednak, że ostateczna decyzja o wznowieniu lotów należy do Malty, a tutejsza Organizacja Turystyczna na ostatnim webinarze dla branży, wyraźnie zaznaczyła, że kraje, które mają największy problem z koronawirusem, najdłużej poczekają na odblokowanie lotów. Oznacza to, że trzeba śledzić sytuację na bieżąco. Przewoźnicy nie chwalą się niestety, na jakiej podstawie oferują loty na Maltę. Być może mają jakieś informacje, których publicznie jeszcze nie podano. A może będą je wkrótce anulować, tak jak inne lipcowe loty? W Internecie można znaleźć grupy poświęcone odwoływanym lotom. Śledzimy je. Rozkłady lotów na lato 2020 znajdują się TUTAJ.

Interesujące jest to, że Grecja w pierwszym komunikacie również wykluczyła Polskę z listy krajów, dla których otwiera swoje korytarze powietrzne, natomiast po interwencji Ambasady Polski w Atenach i rozmowach z tamtejszym Ministerstwem Turystyki udało się znaleźć właściwe argumenty, które ostatecznie doprowadziły do tego, że ban na nasz kraj został zdjęty.

Nasuwa się pytanie, czy ten sam scenariusz nie mógłby powtórzyć się na linii Polska – Malta? Nie wiadomo nic o tym, czy nasza dyplomacja prowadzi jakiekolwiek rozmowy w tej konkretnie sprawie, a nie da się ukryć, że wielu turystów, szczególnie tych, którzy mają od dawna wykupione loty na lipiec, byłoby zadowolonych z podobnego obrotu spraw. 

11 czerwca 2020 r. ogłoszono, że lista krajów, dla których Malta otwiera korytarze powietrzne od 1 lipca, zostanie zaktualizowana w najbliższych dniach. Nie wiadomo, które kraje zostaną dopisane do listy. Ciekawe czy Polska zostanie uwzględniona. Ostatnie raporty z Polski są zatrważające, z drugiej zaś strony Komisja Europejska wyraziła się jasno w kwestii otwarcia granic. Już niedługo przekonamy się czy te okoliczności będą sprzyjające dla turystów z Polski. 

Dziś, 14 czerwca 2020 roku już wiemy, że Polska została dopisana do listy krajów, które od 1 lipca mogą wznowić połączenia lotnicze z Maltą.

Każdego dnia czytamy lokalną prasę i jeśli tylko pojawia się w niej jakiś istotny artykuł, linkujemy go na naszym profilu w serwisie Twitter. W tym kanale społecznościowym, zgodnie z jego ideą podajemy dalej informacje związane z lokalną polityką, aktualnymi wydarzeniami i świętami oraz biznesem i turystyką. Tych, którzy posiadają konto na Twitterze zapraszamy do śledzenia naszego profilu i dyskusji.

CZY PO PRZYLOCIE NA MALTĘ OBOWIĄZUJE KWARANTANNA?

💡 Nie. Od 1 lipca 2020 roku przyjezdni, w tym również turyści z Polski, nie są zobowiązani do kwarantanny po przylocie na Maltę. 

Turyści przybywający na Maltę będą poproszeni o zadeklarowanie (nie udowodnienie), że w ostatnim miesiącu nie przebywali na terenie kraju, który Malta uznaje za mało bezpieczny. Na stronie maltańskiego lotniska sugeruje się kontakt z przewoźnikiem lotniczym obsługującym planowany lub odwołany lot w razie dalszych pytań lub wątpliwości.

W chwili pisania i aktualizacji tego tekstu ciągle obowiązuje 14-dniowa kwarantanna dla podróżnych (głównie rezydentów), którzy przybywają na Maltę. Należy pamiętać, że Air Malta utrzymuje stałe połączenia lotnicze z Amsterdamem, Frankfurtem oraz Londynem, więc lokalne lotnisko nie jest zupełnie zamknięte i odcięte od świata, natomiast wszyscy przyjezdni są zobowiązani do kwarantanny wraz z domownikami.

Gdy tylko zostaną wznowione loty, co planowane jest na 1 lipca 2020 r., kwarantanna przestanie obowiązywać. Przedstawiciele MTA zapowiedzieli, że sezon turystyczny tego lata jak najbardziej będzie, a to naturalnie oznacza zdjęcie kwarantanny dla przyjezdnych. Ta informacja została potwierdzona podczas wieczornej konferencji w dniu 1 czerwca 2020. Nie będzie kwarantanny ani testowania turystów na obecność koronawirusa. Na pokładzie samolotu obowiązywać będą jednak maski.

Cierpliwie czekamy i jesteśmy bardzo ciekawi wytycznych dla sektora turystyki. Na tę chwilę rząd koncentruje się na odmrażaniu lokalnej gospodarki, szczególnie zaś tych branż, które zachęcają do podróży.

PROCEDURY I ZALECENIA DLA TURYSTÓW ODWIEDZAJĄCYCH MALTĘ

💡 14 czerwca 2020 roku premier Malty Robert Abela poinformował, że od 1 lipca Polacy mogą podróżować na Maltę. Co się tyczy procedur i zasad obowiązujących podczas wakacji, wiele z nich opublikowaliśmy na końcu tego wpisu w postaci plakatów informacyjnych. Maseczki są wskazane, ale nie są obowiązujące. Premier powiedział, że zaleca stosowanie się do wytycznych i noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych, natomiast ta kwestia będzie na bieżąco rewidowana i w zależności od rozwoju sytuacji wytyczne zostaną zdjęte lub zaostrzone.

Mamy już pierwsze procedury i instrukcje dla mieszkańców wysp oraz turystów. Poza dystansem społecznym oraz maseczkami wprowadzono również zasady regulujące świadczenie usług turystycznych, zatem odpowiedzialność za stosowanie się do tych regulacji ciąży na usługodawcach. Turyści zaś mogą liczyć na to, że każde miejsce, które odwiedzają spełnia warunki określone przez ścisłe procedury przygotowane dla każdej branży.

W praktyce na świeżym powietrzu zarówno Maltańczycy, jak i turyści zachowują się bardzo swobodnie. Oczywiście unika się kontaktu fizycznego podczas mijania się na chodniku czy między sklepowymi półkami, etc., ale na ulicach mało kto nosi maskę. Zakłada się ją wyłącznie do obiektów muzealnych oraz pozostałych zamkniętych przestrzeni publicznych.

Da się odczuć, że wszyscy dbają o swoje i innych bezpieczeństwo, natomiast podczas imprez masowych (koncerty i wieczorki z muzyką na żywo) lub fest parafialnych trudno nie zauważyć, że wielu mieszkańców wysp nie nosi maseczek, więc przebywanie w takich miejscach odbywa się na własne ryzyko. 

PODRÓŻOWANIE SAMOLOTEM I KONTROLA NA LOTNISKU 

Pod koniec czerwca, podano do wiadomości publicznej procedury, które będą obowiązywać na maltańskim lotnisku od 1 lipca 2020. Otóż, zalecono noszenie maseczek na lotnisku, utrzymywanie dystansu 2m od osób znajdujących się w pobliżu, higienicznie kaszlenie i kichanie, pamiętanie o częstej dezynfekcji rąk oraz możliwie jak najszybsze opuszczenie lotniska. 

Każdy podróżny przejdzie obowiązkową kontrolę termiczną. Jeżeli stwierdzona zostanie temperatura 37.2°C i wyższa, personel lotniska zabierze pasażera z gorączką do specjalnej kliniki, gdzie zostanie wykonany test wymazowy. Oczekiwanie na wynik potrwa kilka godzin. W tym czasie pasażerowie nie mogą opuścić kliniki, nawet jeśli są już w drodze powrotnej do domu i mają zaplanowany lot. Warto o tym pomyśleć podczas powrotu do domu i przybyć na lotnisko na tyle wcześnie, aby w razie stwierdzenia wysokiej temperatury zdążyć przejść całą procedurę. Innym rozwiązaniem jest posiadanie własnego termometru.

Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie. Wszystko zależy od tego, gdzie planujemy nocleg. W hotelu czy prywatnej kwaterze. Turyści nie udający się do hotelu będą mogli oczekiwać na wynik testu w prywatnych kwaterach. 

W razie stwierdzenia zakażenia koronawirusem obowiązywać będzie 14- dniowa kwarantanna dla osoby chorej. Po tym okresie test będzie ponowiony i w zależności od wyniku turysta otrzyma pozwolenie na powrót do domu lub przedłużenie kwarantanny. Zostanie również przeprowadzony wywiad środowiskowy aby zidentyfikować wszystkie osoby, które miały kontakt z chorym. Po przylocie służby lotniskowe zbiorą od turystów adresy noclegów, aby w razie wykrycia zakażenia koronawirisem u któregoś z pasażerów lotu, szybko dotrzeć do osób narażonych na zakażenie. W tym celu każdy pasażer zostanie poproszony o wypełnienie stosownego formularza.

Czytelnicy pytają, jak wygląda w praktyce postępowanie w razie stwierdzenia koronawirusa u turysty. Otóż, nie ma na to pytanie jeszcze odpowiedzi, ponieważ takie przypadki nie miały jak dotąd miejsca.

Wiadomo jednak jak wygląda wizyta na maltańskim lotnisku. Obowiązuje tutaj duży rygor, który jest konsekwentnie przestrzegany. Witanie i żegnanie członków rodziny oraz turystów ma miejsce przed budynkiem lotniska, bowiem do środka mogą wejść jedynie osoby będące w posiadaniu karty pokładowej. Pamiętajmy, że ciągle liczna turystów na Malcie jest niewielka, więc na lotnisku nie ma tłumów.

Wszyscy pasażerowie mają mierzoną temperaturę. W tym celu obsługa lotniska korzysta z elektronicznych termometrów oraz z kamer termowizyjnych. Na miejscu w gotowości są pracownicy służby medycznej gotowi do zrobienia testu na koronawirusa każdemu, kto ma temperaturę 37.2°C i wyższą. 

Pasażerowie są zobowiązani do noszenia maseczek. Pod żadnym pozorem nie wolno ich zsuwać z nosa lub ust dla własnej wygody. Należy także utrzymywać dystans. Pomagają w tym specjalne oznakowania. Jeżeli ktoś łamie zasady, jest natychmiast upominany.

Podobnie jak w wielu innych miejscach publicznych, na lotnisku nie brakuje płynu do dezynfekcji rąk. Obsługa lotniska dezynfekuje obiekt na bieżąco, zatem możliwość zakażenia się koronawirusem podczas odprawy ograniczono tak bardzo, jak tylko jest to możliwe.

Turyści z Polski, którzy przylecą na Maltę zostaną poproszeni o wypełnienie formularza, w którym podaje się wszystkie dane osobowe pozwalające zidentyfikować i zlokalizować każdą osobę przybywającą na wyspę. Ponadto zbiera się także informacje o numerze siedziska w samolocie, towarzyszach podróży, miejscu noclegu na Malcie oraz wskazuje się osobę do kontaktu. 

Skoro od dłuższego czasu nie ma na Malcie ani jednego nowego zakażenia (przynajmniej w chwili aktualizacji tego akapitu – 15 lipca), oznacza to, że dyscyplina, procedury, reguły, obostrzenia i rozsądek ludzki dają bardzo dobre rezultaty, ponieważ w przeciwieństwie do innych turystycznych kierunków na Malcie nie dyskutuje się o ponownym wprowadzeniu lockdownu lub zamknięciu granic. To powinno uspokoić wszystkich, którzy ciągle obawiają się wakacji na Malcie.

Czytelnicy, których poprosiliśmy o ocenę polityki antykoronawirusowej mającej na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia wśród turystów odwiedzających wyspę są pod ogromnym wrażeniem tego, jak w południowym kraju można utrzymywać tak dużą dyscyplinę, co przekłada się w rzeczy samej na wyniki raportów. Widać, że maltańskiemu rządowi bardzo zależy na budowaniu wizerunku kraju wolnego od koronawirusa, co być może w dłuższej perspektywie rozproszy wiszący nad wyspami kryzys.

TRANSFER Z LOTNISKA DO HOTELU W CZASIE PANDEMII

W celu zminimalizowania ryzyka zakażenia koronawirusem podczas grupowych transferów, zostały one tymczasowo zawieszone. W ofercie przewoźników lotniczych są jednak tanie transfery prywatne i taxi w cenie 20 EUR od samochodu (cena dla max. 4 osób) na terenie całej Malty oraz 28 EUR dla obszarów Mellieha i Cirkewwa. Ofertę transferów na terenie Malty opisaliśmy tutaj, natomiast transfery na Gozo pod tym linkiem.

TRANSPORT PUBLICZNY NA MALCIE W CZASACH KORONAWIRUSA

Malta Public Transport, czyli główny przewoźnik operujący na Wyspach Maltańskich poinformował o zasadach obowiązujących we wszystkich autobusach MPT. Obowiązuje limit miejsc i pasażerowie stojący nie będą akceptowani. Autobusy są dezynfekowane co noc, a także w ciągu dnia wg obowiązującego kierowców harmonogramu. W każdym autobusie znajdują się odkażacze do rąk. Pasażerowie są zobowiązani do noszenia masek. Preferuje się płatności kartą (za bilety w jedną stronę), a najbardziej wskazane jest zaopatrzenie się w karty tygodniowe, aby ograniczyć kontakt z kierowcą. W autobusach zaopatrzonych w ekrany ochronne, kierowcy nie muszą nosić masek. W autobusach działa także klimatyzacja.

LIMITY MIEJSC NA WYCIECZKI I REJSY

Wielu organizatorów rejsów i wycieczek masowych zmuszonych jest ograniczyć liczbę pasażerów na pokładzie. W praktyce oznacza to, że na pokład promu wycieczkowego  lub katamaranu wsiądzie o połowę mniej pasażerów. Tak jest choćby na bardzo popularnym i lubianym przez Czytelników maltaigozo rejsie katamaranem na Comino opisanym TUTAJ. Przypominamy, że nasi Czytelnicy, jako jedyni mogą zarezerwować ten rejs w najniższej cenie na rynku = 17 EUR od osoby. Warto pomyśleć o tym przed wyjazdem i zarezerwować atrakcje zanim wsiądziemy w samolot. Ponadto katamaran, o którym mowa, jako jeden z nielicznych wypływa na Comino codziennie. Wielu innych Organizatorów zmaga się z niewystarczającą liczbą chętnych, dlatego też podstawiane są inne – mniejsze łodzie i jachty.

ZWIEDZANIE MALTY W CZASIE PANDEMII KORONAWIRUSA

13 czerwca 2020 odwiedziliśmy kompleks Ġgantija na Gozo. Wszyscy zwiedzający mieli na twarzach maseczki. Przy wejściu zmierzono nam temperaturę i nakazano umyć ręce środkiem dezynfekującym. W strefie muzealnej zwiedzający zachowywali zalecany dystans. Podobnie jest w sklepach. Przy wejściu Klienci są proszeni o dezynfekcję rąk i oczekuje się od nich założenia maseczki. Nie jest to obowiązek, ale zdecydowana większość stosuje się do tych wytycznych, a niektóre sklepy nie wpuszczają osób bez maseczki na twarzy. Podobnie jest we wszystkich innych obiektach muzealnych. 

malta zwiedzanie koronawirus malta zwiedzanie koronawirus

PROCEDURY W MIEJSCACH PUBLICZNYCH

W ostatnich dniach rozpowszechnia się w Internecie plakaty informujące o nowych regulacjach. Dotyczą one procedur obowiązujących na plaży, w restauracjach, sklepach, w transporcie publicznych, etc. Wszystkie plakaty zamieściliśmy na końcu tego wpisu. Ci, którzy planują wakacje na Malcie, powinni się z nimi zapoznać. 

Warto pamiętać o podstawowych zaleceniach oraz informacjach dla podróżnych:

➡ Rezerwuj wszystkie możliwe bilety, usługi i produkty online.
➡ Rezerwuj usługi i produkty z wyprzedzeniem. Zapłać za nie drogą elektroniczną.
➡ Noś maskę na stacji, porcie i na lotnisku.
➡ W hotelu zachowaj odległość dwóch metrów w pomieszczeniach ogólnodostępnych.
➡ Postępuj zgodnie z etykietą oddechową. Jeśli masz kaszel lub kichasz, zasłoń nos i usta chusteczką lub łokciem.

Ponadto, jak wspomnieliśmy wyżej, opublikowano mnóstwo procedur dla różnych branż i ustalono, że wyszkoleni inspektorzy będą odwiedzać maltańskie firmy, aby sprawdzić czy dostosowały swoją działalność do obowiązujących norm. Ci, którzy przystosowali się do nowych okoliczności otrzymają certyfikaty. Wzór certyfikatu prezentuje się następująco:

malta bezpieczeństwo koronawirus

Certyfikat zgodności z protokołem bezpieczeństwa

ODMRAŻANIE MALTAŃSKIEJ GOSPODARKI

To jest właśnie ta duża zmiana, która zainspirowała nas do gruntownej redakcji artykułu. Otóż, od 18 maja stopniowo odmrażane są kolejne gałęzie gospodarki, natomiast pierwsze efekty mają być wyraźnie widoczne już 22 maja, czyli w najbliższy piątek. Wtedy zaczną obowiązywać nowe reguły. Od połowy marca do połowy maja mieszkańcy żyli w izolacji. Niewiele się działo. Sklepy umożliwiające dostawy online mierzyły się z olbrzymim zainteresowaniem. Stopniowo jednak mieszkańcy coraz śmielej wychodzili z domów, natomiast aktualnie widać już spore ożywienie na ulicach, co ma też przełożenie na ostatnie wzrosty zachorowań. 

Premier Malty Robert Abela oznajmił jednak, że strach przed koronawirusem nie może zabić lokalnej gospodarki, więc trzeba odważnie stawić mu czoła. Zaznaczył też, że z uwagi na lekki przebieg choroby oraz dużą ilość łóżek w szpitalach, kraj jest gotowy, aby stopniowo przywracać do życia kolejne branże, nawet, gdyby miało się to odbyć kosztem kolejnej fali wzrostu zachorowań. Oto, jakie regulacje (istotne dla turystów) wchodzą w życie z dniem 22 maja 2020 roku:

➡ Liczebność grupy zgromadzonej w miejscu publicznym zostaje podwyższon do 6 osób. Bezpieczna odległość, którą muszą zachować członkowie grupy wynosi 2m.

Zostaną otwarte:

➡ Hotele oraz baseny, z tym, że liczba osób korzystających z basenów będzie odpowiadać połowie dopuszczalnego standardowo limitu.
➡ Lokale gastronomiczne: restauracje, snack bary, kawiarnie, etc. Przy stole może siedzieć maksymalnie 6 osób. Musi być zachowana ściśle określona bezpieczna odległość między osobami siedzącymi przy stole oraz pozostałymi stołami.
➡ Obiekty z branży beauty: zakłady fryzjerskie oraz salony kosmetyczne. Wizyty będą możliwe po uprzedniej rezerwacji i pod warunkiem dostosowania się do nowych regulacji.
➡ Targi uliczne (warzywno-owocowe, spożywcze oraz stragany z pamiątkami). Należy jednak pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości od innych osób.

Zezwala się również na uprawianie niektórych sportów niekontaktowych (np. tenis lub nurkowanie) i treningów odbywających się na powietrzu w grupach liczących maksimum 6 osób.

Podsumowując, odmrożone branże pozwolą na organizację turystyki krajowej, dzięki czemu wiele mechanizmów i procedur zostanie przetestowanych na mieszkańcach wyspy, zanim na wyspie pojawią się turyści.

Mimo tego, że oficjalnie można już otwierać lokale gastronomiczne, hotele, a nawet siłownie, część lokalnych firm ciągle pozostaje zamknięta. Niektórym restauratorom zwyczajnie nie opłaca się otwierać lokalu, dopóki na wyspach nie ma turystów. Podobnie jest w niektórych hotelach, dlatego też ich dostępność dobrze jest sprawdzić w systemach rezerwacyjnych, takich jak poniższy:

Booking.com

MALTA TERAZ – ZDJĘCIA

Rząd Malty prowadzi akcją promocyjną zachęcającą mieszkańców do wyjścia z domów i korzystania z uroków oraz udogodnień wysp. Stawia się na turystykę krajową oraz zachęca mieszkańców do poznawania własnych wysp. W ostatni weekend od 5 do 7 czerwca można było zauważyć ogromne ożywienie na maltańskich ulicach oraz plażach. Co prawda nijak się to ma do krajobrazu typowego dla tej pory roku, ale jest zdecydowanie lepiej, niż jeszcze 2 tygodnie temu. Coraz więcej mieszkańców wychodzi z domów i spędza czas na plażach oraz wieczornych BBQ. Tak wyglądała niedziela 7 czerwca 2020 na Gozo.

Błękitna Laguna Comino

Błękitna Laguna na Comino jest odwiedzana głównie przez tych, którzy decydują się na charter jachtu lub posiadają własny. Żadne promy wycieczkowe nie operują.

Cominotto

Widać wyraźnie, że liczba plażowiczów i jachtów jest naprawdę symboliczna.

Wyspa Comino

Zwykle wygląda to właśnie tak.

Ramla Bay Gozo

Ramla Bay w ostatnim czasie jest centrum towarzyskim dla tutejszej młodzieży, która stanowi najliczniejszą grupę plażowiczów. Wiele osób decyduje się również na pływanie. Na końcu plaży znajduje się zagroda ochraniająca złożone tutaj jajka żółwi. Czuwają przy niej wolontariusze.

Plaża Ramla

A tak zwykle wygląda Ramla Bay w sezonie.

Hondoq Bay

Na Hondoq Bay, podobnie jak na innych popularnych plażach, zainstalowano już kładki. W okolicy zatoki Maltańczycy rozbili dziesiątki namiotów. To tutaj odbywają się najlepsze BBQ i nocne imprezy przy wschodzie księżyca.

hondoq gozo

Typowe obłożenie na Hondoq Bay latem.

Gozo Channel

Port zwykle tętni życiem, a na parkingu panuje ogromny chaos. Aktualnie jest nieco uśpiony. Wyraźnie brakuje turystów i sezonowych usługodawców.

MALTA W CZASACH KORONAWIRUSA

Od tygodni tematem przewodnim mediów na całym świecie jest koronawirus. Nie dziwi więc, że w Sieci znajdziemy mnóstwo relacji video ukazujących jak wirus opustoszył ulice miast i stolic na całym świecie. Malta również doczekała się tego typu filmów. Jeden z nich prezentujemy na łamach niniejszego tekstu. W tym miejscu pragniemy zaznaczyć, że apokaliptyczna wizja Malty zaprezentowana w poniższym video nie jest realnym odzwierciedleniem tego jak wygląda teraz życie na wyspie. Film jest bez wątpienia piękny i warty polecenia, natomiast unikalne kadry odzwierciedlają najbardziej dramatyczne momenty, a nie codzienność. Nie myślcie więc, że tak to u nas wygląda i wszyscy schowali się w domach oraz stosują się do odgórnych zaleceń. Tak wyglądała Malta w pierwszych dniach po ogłoszeniu konieczności izolacji, gdy poziom masowego strachu przed koronawirusem osiągał apogeum. Prawdziwy obraz Malty można śledzić na kamerkach online dających podgląd różnych miejsc na żywo. Wszystkie kamerki podlinkowaliśmy TUTAJ.

KORONAWIRUS NA MALCIE
FAKTY, LICZBY I KOMUNIKATY

13 marca 2020 roku premier Malty Robert Abela przestrzegł turystów, aby „zastanowić się dwa razy” zanim podejmie się decyzję o przyjeździe na Maltę. Tego samego dnia odbyła się konferencja prasowa, podczas której premier Malty zapowiedział, że od teraz każdy, kto przyleci na Maltę z dowolnego kraju na świecie, będzie zobowiązany do poddania się domowej lub hotelowej kwarantannie, która powinna trwać 14 dni. W tym czasie nie wolno opuszczać domu lub hotelu. Po przylocie na lotnisko należy udać się prosto do domu lub hotelu i nie wychodzić stamtąd! Obowiązkowa kwarantanna dotyczy także osób mieszkających z osobami, które przybyły na Maltę z ww. krajów. Ci, którzy złamią zasady kwarantanny zostaną surowo ukarani lub deportowani. Mieszkańcy są zachęcani do donoszenia na tych, którzy wbrew ustalonym zasadom – złamią je. Działa specjalny adres e-mail, który można znaleźć na niniejszym plakacie:

koronawirus na malcie

AKTUALNA SYTUACJA NA MALCIE

➡ Rzetelne artykuły opisujące bieżące wydarzenia czytamy na stronie TIMES OF MALTA.
➡ Drugim, godnym polecenia lokalnym źródłem informacji o koronawirusie na Malcie jest MALTA TODAY.
➡ Szkoły na Malcie zostały zamknięte, zatem dzieci wrócą do nich dopiero po wakacjach (w ostatnim tygodniu września!). 

JAK WRÓCIĆ DO POLSKI GDY ODWOŁANO LOT?

Taki problem nasi Czytelnicy mieli w połowie marca 2020. W tej sytuacji należy skontaktować się z Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Rzymie:

Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie
telefon: +39 06 36 204 300
e-mail: rzym.amb.wk@msz.gov.pl

W sytuacjach nagłych, wymagających pilnej interwencji konsula możliwy jest kontakt pod numerem telefonu: +39 335 599 5212.

W dniu 14 marca została uruchomiona specjalna strona wspierająca Polaków w powrocie do kraju Lot do domu. Pierwszy lot z Malty do Polski odbył się 15 marca 2020 o godz. 20:00, natomiast kolejne dwa 16 i 17 marca 2020.  

Musimy przyznać, że strach i panika polskich turystów w czasie, gdy maltański rząd ostro zareagował na pierwsze przypadki koronawirusa na wyspach oraz wprowadził pierwsze poważne obostrzenia były powodem przygotowania tego tekstu. Okazało się bowiem, że wielu rodaków musi opuścić wyspę i potrzebuje informacji i pomocy. Informowaliśmy tu na bieżąco o planowanych lotach oraz instruowaliśmy gdzie uzyskać pomoc. Sytuacja uspokoiła się wraz z ostatnim „lotem do domu”, czyli 17 marca. 

KOMUNIKATY POLSKIEGO MINISTERSTWA SPRAW ZAGRANICZNYCH DLA PODRÓŻUJĄCYCH NA MALTĘ

Aktualne komunikaty i wytyczne dla podróżnych z Polski udających się lub przebywających na Malcie można znaleźć TUTAJ.

PLAKATY INFORMACYJNE

maski malta koronawirus

Jak i kiedy nosić maskę?

baseny malta koronawirus

Kąpieliska i Baseny

plaże malta koronawirus

Gastronomia na świeżym powietrzu

 

malta koronawirus

I Etap odmrażania gospodarki Malty

ZAINTERESOWAŁ CIĘ TEN ARTYKUŁ?
ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI W KOMENTARZACH.
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN TEKST?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇

O Autorze

Założyciele portalu maltaigozo.pl. Miłośnicy Malty, a w szczególności Gozo.

Podobne posty

Call Now Button
X