fbpx

MALTA VS. NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ

Czy Malta jest przyjazna dla osób poruszających się na wózku?
Na jakie udogodnienia można liczyć?
Jak oceniają Maltę osoby z niepełnosprawnością? Przeczytaj odpowiedzi.

NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ A LOT

Wybierając się na urlop w pierwszej kolejności szukamy transportu oraz noclegu. Na Maltę najlepiej i najszybciej dolecieć, a podróż z wózkiem w samolocie to w dzisiejszych czasach nic nadzwyczajnego. W zależności od wielkości samolotu i przewoźnika na pokładzie przewiduje się mniej lub więcej miejsc dla osób z niepełnosprawnością, dlatego też należy odpowiednio wcześnie zarezerwować lot i poinformować o rodzaju wsparcia, której będzie się oczekiwać na lotnisku. Zdaje się jednak, że nasi Czytelnicy te procedury dobrze znają, więc nie będziemy szczegółowo opisywać tego, co można sprawdzić sobie na stronie wybranego przewoźnika, zwłaszcza, że podejście do przewozu osób z niepełnosprawnością oraz zakres pomocy bezpłatnej i płatnej jest dla każdego przewoźnika indywidualny. 

NOCLEGI DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

Kolejnym etapem jest poszukiwanie przystosowanego noclegu. Tylko osoba, która doświadczyła niepełnosprawności wie, jak ogromnie ważne są wszelkie udogodnienia. Pozwalają zaoszczędzić mnóstwo czasu, ponieważ dzięki nim codzienne czynności, jak toaleta czy przemieszczanie się są łatwiejsze i przyjemniejsze, i co najważniejsze, nie są wyzwaniem samym w sobie. Nasuwa się pytanie – jak znaleźć taki hotel? Nie wszyscy muszą sobie tym zaprzątać głowę bo oto jedna z naszych Czytelniczek jedzie w podróż zorganizowaną przez fundację, więc naturalnie może się spodziewać bazy ze sprawdzoną infrastrukturą przystosowaną dla osób mniej mobilnych. Inna z kolei korzysta z usług jednej z agencji specjalizującej się w organizowaniu wczasów dla osób niepełnosprawnych. Ale co ma zrobić kolejna osoba, która samodzielnie planuje taki wyjazd? Niestety maltańskie hotele często niezgodnie prezentują kolorowe opisu udogodnień, które realnie wcale nie przekładają się na jakość pobytu dla osób z niepełnosprawnością. Tu warto upewnić się u źródła na co rzeczywiście można liczyć i mieć na piśmie (lub w wiadomości email) jakiś dowód na to, że hotel obiecuje szereg udogodnień. Jeśli po przyjeździe na miejsce okaże się, że tych rzeczy nie ma – mail będzie podstawą do anulacji rezerwacji. Z Polski na Maltę dolecimy bezpośrednio liniami Ryanair, Wizzair oraz Air Malta. Te ostatnie latają jako czarter w okresie od czerwca do października. Na każdej ze stron internetowych wspomnianych przewoźników znajdziemy dział informacyjny nazywany zwykle „Pasażerowie Niepełnosprawni”.

ORGANIZACJE WSPIERAJĄCE OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ W ORGANIZACJI PODRÓŻY

Pamietajmy, że możemy powierzyć te żmudne czynności odpowiednim organizacjom, które za cel stawiają sobie pomoc w organizacji podróży dla osób ze szczególnymi potrzebami. Odsyłamy tu do stron: ecalipso.eu oraz accessibletourismmalta.eu.  O ile na drugiej z polecanych stron jest całkiem pokaźny katalog z listą sprzyjających niepełnosprawnym miejsc to po sprawdzeniu ich okazuje się, że w większości są to firmy oferujące transfery dla niepełnosprawnych czy hotele. Znalazł się tam jednak jeden klub nurkowy. Niestety na tym koniec atrakcji. A co z pierwszą stroną? Wybraliśmy wyszukiwarkę „dobrych praktyk” zaznaczyliśmy „Niepełnosprawni’ oraz „Malta” i otrzymaliśmy wynik: No results found. Jaki z tego wniosek? Jesteśmy zdani na siebie w kwestii organizacji wolnego czasu na Malcie. 

MALTA OCZAMI OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ – CYTATY

Bardzo pomocne mogą być opinie osób z niepełnosprawnością, które odwiedziły Maltę. Oto kilka cytatów z wywiadu opublikowanego w „Times of Malta”. Rozmówczyniami były turystki z UK. 

„Ogólnie rzecz biorąc, Malta jest całkiem dobrze przystosowana do turystyki osób niepełnosprawnych”

„Pewną trudnością są ciągle chodniki, poza głównymi szlakami zdarzają się nierówne, zbyt wąskie i zwyczajnie trudne do pokonania wózkiem ze względu na choćby wysokie krawężniki”.

„Zdarza się, że sklepy na Malcie są niedostępne dla niepełnosprawnych bo nie mają rampy, a nawet jeśli mają to niepełnosprawny sam musi sobie ją rozłożyć, a często jest to fizycznie niemożliwe”.

„Niektóre rampy są zbyt strome”

„Ogromnym plusem jest to, że główne atrakcje turystyczne są bardzo dobrze przystosowane dla niepełnosprawnych. Można liczyć na szerokie wejścia, rampy oraz toalety”.

„Maltańczycy są wyjątkowo życzliwi i można liczyć na ich pomoc w każdej sytuacji. Byłoby jednak idealnie, gdyby niepełnosprawni nie musieli oczekiwać niczyjej pomocy, lecz samodzielnie poruszać się po ulicach, sklepach, hotelach, etc.”

„Minibusy niestety nie są najlepszym środkiem transportu, natomiast autobusy, zwłaszcza te niskopodłogowe już bardziej, choć wspaniale by było, gdyby autobusy miały specjalne dźwigi dla wózków zapobiegające ześlizgnięciu się wózka”.

„Niektóre hotele dysponują pokojami przystosowanymi dla potrzeb osób na wózkach, ale nie wszystkie mają dostosowane prysznice oraz łóżka. Niektórzy niepełnosprawni podróżują z opiekunem, dlatego zamiast jednego dużego łóżka potrzebne są 2 pojedyncze”.

„Zwykle zanim wybierze się odpowiedni hotel trzeba osobiście (e-mailowo, telefonicznie) upewniać się i sprawdzać czy wspomniane udogodnienia są wystarczające”.

Nie brzmi to wszystko zachęcająco, ale ostateczny werdykt jest dobry i według niepełnosprawnych udzielających wywiadu, który powinien dać odpowiedź na pytanie czy Malta jest przyjazna osobom szczególnie wymagającym poza tymi kilkoma minusami Malta ma zdecydowanie więcej plusów, a oto i one:

„Port lotniczy na Malcie jest doskonale przygotowany na obsługę osób niepełnosprawnych. Również toalety spełniają wszelkie wymogi”.

„Cała Valletta, z wyjątkiem bardzo stromych uliczek naszpikowanych schodami jest dla osób z wózkiem całkiem przyzwoicie przystosowana”.

„Sliema to fantastycznie przygotowane miejsce, wygodne promenady, windy wewnętrzne, zewnętrzne, toalety dla niepełnosprawnych w miejscach publicznych. Rewelacja”.

„Hagar Qim to trudny teren dla osób poruszających się na wózku, ale na terenie kompleksu jest dużo łatwiej”.

„Marsaxlokk to miejsce z wygodną promenadą, poza tym życzliwi sprzedawcy pomagają, gdy zachodzi taka potrzeba. Ogródki letnie usytuowane przy promenadzie dają możliwość cieszenia się tym krajobrazem w trakcie smacznego obiadu”.

„Gozo Ferry ogólnie jest dobrze przystosowane, ale może być duży problem z przemieszczeniem się z promu do auta na pokładzie. Wyjście z windy niemal zawsze jest zatarasowane stojącym autem i może być problem z przetransportowaniem osoby na wózku do auta. Chyba, ze zostanie ona na pokładowym parkingu, ale nie jest to bezpieczne, ponieważ można w trakcie rejsu wydostać się z niego tylko windą…”

„Restauracje na Gozo są trudno dostępne dla osób na wózkach. Większość toalet nie jest dostosowana dla osób niepełnosprawnych”.

Nie zamierzamy podważać wniosków, które sformułowały wymagające turystki. Być może ktoś z Czytelników z niepełnosprawnością stwierdzi, że niektóre uwagi są już nieaktualne – wtedy zapraszamy do podzielenia się własnymi uwagami w komentarzach pod niniejszym wpisem.

ATRAKCJE DLA DZIECI Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

Podejmijmy jeszcze temat atrakcji dla dzieci poruszających się na wózkach. O atrakcjach dla dzieci już kiedyś pisaliśmy (tutaj). Powstaje pytanie, czy atrakcje opisane w podlinkowanym wpisie są dostępne dla dzieci z niepełnosprawnością? Oto odpowiedzi, które zebraliśmy ze stron tych parków rozrywki, etc. 

➡ Splash & Fun Water Park, (Bahar ic-Caghaq) ✔️

➡ Playmobil FunPark, (Birżebbuga) ✔️

➡ Malta national Aquarium, (Qawra) ✔️

➡ Sweethaven Popeye Village, (Anchor Bay) ✔️

➡ LWS Animal Park, (Marsaskala) ✔️

➡ Mediterraneo Marine Park, (Bahar ic-Caghaq) ✔️

Odpowiedzi na pytania o to, gdzie osoby z niepełnosprawnością mogą: nurkować, plażować, co zwiedzać, jak się wygodnie poruszać po Malcie, gdzie jeść, etc., znajdziemy na przygotowanej przez maltańską organizację turystyczną stronie: accessibletourismmalta.eu Czytelnicy, którzy mają własne doświadczenia i chcą się nimi podzielić zachęcamy do komentowania wpisu. W razie dodatkowych pytań, najlepiej kierować je bezpośrednio do Maltańskiej Organizacji Turystycznej. Tam na pewno znajdziemy pomoc oraz najświeższe informacje na temat nowych udogodnień i programów pomocowo-aktywizujących dla turystów z niepełnosprawnością.

Zainteresował Cię ten artykuł?
Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.
Spodobał Ci się nasz tekst?
Udostępniaj go do woli korzystając z opcji „Podziel się”. 👇