Ewa, Kasia i Marek odwiedzili Maltę w styczniu 2016. Zapraszamy do lektury ich relacji, która tylko potwierdza fakt, że zima na Malcie w tym roku jest rekordowo ciepła i sucha.

***

Dzięki portalowi maltaigozo wyjazd pozbawiony był dreszczyku emocji związanych z odkrywaniem  zasad komunikacji, zwyczajów – poruszaliśmy się bez najmniejszych kłopotów.
Komunikacja autobusowa:  naszym zdaniem OK, polecamy. Czasami tylko obserwując odległości na mapie  zastanawialiśmy się jak można 5 km pokonywać w 40 minut 🙂 Za to widoki w cenie biletu 🙂
Internet: trochę nam brakowało tańszej oferty internetowej od operatora – stosunkowo mało miejsc  z darmowym wifi.
Nocleg w Bugibba/Qawra – bardzo tanio: 150 EURO/tydzień za apartament dla trzech osób – 60  metrowy (dwie sypialnie i salon z wyposażoną kuchnią, łazienka). Dobry dojazd do promu, niezły do  Valetty i Mdiny, za to trochę daleko do Blue Grotto i Marsaxlokk. Samo miasteczko bez rewelacji,  fajny spacer brzegiem morza wzdłuż zatoki.

Malta w styczniu

Zima Maltą – zdecydowanie TAK. W okresie od 30.01 do 6.02 2016 ani razu nie padało, temperatury  zdecydowanie wyższe niż w Polsce (18-22 stopni),  nie zaobserwowaliśmy też dnia bez słońca.  Jedynym mankamentem był wiejący przez dwa dni silny sztormowy wiatr – z tego powodu np. nie  zaryzykowaliśmy wejścia na Azure Windows :-(.

Stosunkowo mało turystów, bardzo bezpiecznie, można znaleźć swoje miejsca, dla szukających  odosobnienia idealna pora roku. Nie będę opisywał co można zwiedzić, bo wszystko zostało już chyba powiedziane. Wybieramy się za  rok, żeby zobaczyć to z czego zrezygnowaliśmy.

Hasłowo:
Aquarium – nie rzuca na kolana, ciekawe, ładne ale mniejsze niż w innych częściach świata.

Golden Bay, Gnejna Bay – TAK, TAK i jeszcze raz TAK. Zapamiętaliśmy, że gdy przylecimy następnym  razem koniecznie szlak wzdłuż wybrzeża aż do Blue Grotto.

Malta w styczniu

Valletta, Trzy Miasta   – zdecydowanie na tak, piękne, z klimatem, magiczne…

Malta w styczniu Malta w styczniu Malta w styczniu Malta w styczniu

Mdina – wspaniałe miejsce, pełne tajemnic i klimatu, na pewno tam wrócimy.

Malta w styczniu

Gozo Marsalforn, Azure Windows – zdecydowanie na tak, koniecznie spacer wzdłuż wybrzeża w  okolicach Azure Window.

Malta w styczniu Malta w styczniu

Gozo Victoria trochę rozczarowała: Cytadela z pięknym widokiem ale  obudowana rusztowaniami,  samo miasteczko jakoś nie spowodowało takiego zachwytu jak Mdina czy Val;etta.

Marsaxlokk, Marsaskala – również nieco rozczarowały – owszem ładnie ale czegoś zabrakło żeby  zachwycić.

Malta w styczniu

Mellieha – na TAK: piękny widok z sanktuarium, na NIE plaże –położone przy drodze, beznadziejne.
Mosta – piękny kościół , dobre miejsce na przesiadkę i krótkie zwiedzanie.

Dla miłośników natury koniecznie wyprawy wzdłuż wybrzeża, poszukanie swoich plaż, swoich ścieżek,  ciekawych widoków.

Malta w styczniu Malta w styczniu

Kraj kontrastów, południowy luz, snobistyczne centra, bałagan – słowem to, co tak lubimy na południu Europy. Ogólnie zdecydowanie polecamy: trochę egzotyki w w unijnym opakowaniu:

Malta w styczniuMalta w styczniu Malta w styczniu Malta w styczniu Malta w styczniu Malta w styczniu Malta w styczniu Malta w styczniu Malta w styczniu

Ewa, Kasia i Marek.

 • Południe jest ładne, ale pod warunkiem, że lokum będzie blisko wybrzeża, a nie gdzieś w nieciekawie skomunikowanej pobliskiej wsi. To nie jest kurortowa Malta, więc połączeń będzie zdecydowanie mniej. Osobiście uważam, że okolice Dingli i Bue Grotto (poza Majjistral Park) to najciekawsza część Malty, ale Gozo jest dużo bogatsze w kwestii dziedzictwa naturalnego, więc jeśli widoki są dla Ciebie ważne, to może rozważ jeszcze Gozo jako bazę?

 • Targ w Marsaxlokk (taki przez duże T) jest w niedzielę. Łódki natomiast codziennie:-)

  • Tamara

   Byliśmy w niedzielę 09.10.2016 na targu w Marsaxlokk. Warty odwiedzenia tylko wtedy, gdy chcemy kupić ryby i owoce morza. Reszta to chińska tandeta. Nie warto!!!! Poza tym Malta piękna! Polecam!!!

 • Dariusz

  Witam Czy taki plan jest wykonalny komunikacją miejską:)? Jadę w połowie kwietnia. Pozdrawiam

  1. Pon. Bugibba i Mellieha Bay
  2. Wto. Gozo (Azure window, klify Xlendi, Rabat (Victoria)
  3. Śro. Mgar+plaże Golden , Gnejna,Ghajn
  4. Czw. Sliema, Paceville, St. Julian
  5. Pt. Valetta + Vittoriosa (Birgu), Isla,Bormla, Marsakala
  6. Sb. Blue Grotto, klify Dingli,Mdina,
  Rabat
  7. Nd. Marsaxlokk, Birżebugia, jaskinia Ghar Dhalam i odlot o 18:00

  • Witam. Tak. Jest wykonalny. W piątym dniu to będzie takie liźnięcie a nie zwiedzanie i na Marsaskalę może nie wystarczyć czasu. Niedziela z kolei powinna się zacząć wcześnie rano jeśli plan ma być zrealizowany.
   Pozdrawiam!

   • Dariusz

    Dziękuję za informację. W takim razie Marsakala i jaskini w niedzielę będzie rezerwowa. Pozdrawiam

 • Arkadiusz Gil

  W styczniowej relacji nie znalazłem informacji na temat możliwości zwiedzania Blue Grotto w styczniu. Czy jest to możliwe (oczywiście przy założeniu stabilnej pogody – we wrześniu na Capri nie udało nam się zwiedzić podobnej atrakcji z uwagi na wysokie fale) ?

  • Blue Grotto można zwiedzać całorocznie, jeżeli warunki pogodowe na to pozwalają. Wystarczy silniejszy wiatr, aby rejsy do Blue Grotto zostały wstrzymane. Ta zasada obowiązuje zarówno zimą, gdy sztormy zdarzają się częściej, jak i latem, gdy niepogoda zdarza się rzadko, ale zdarza się. Do Blue Grotto warto więc wybierać się w ładne dni.Zawsze też można zadzwonić do kasy i zapytać czy danego dnia łódki kursują. Na naszym profilu na Facebooku w poście o Blue Grotto podawałam kiedyś numer telefonu do kasy przy Blue Grotto.

 • Centrum Nauki Esplora to ciekawe miejsce dla dzieci. Poza tym jeszcze kilka miejsc, o których pisałam w tekście „Malta z dziećmi”. Deszcz rzadko pada cały dzień, ale jeśli tak będzie to współczuję dzieciom. Dorośli mogą takie dni spędzać w muzeach, ale dzieci nie zawsze interesują się historią…

  • valery

   w temacie dzieci, czy warto wziąć wrotki na Maltę?

   • Odpowiedziałam już szczegółowo na to pytanie na Facebooku. Pozdrawiam.

X