Zwiedzanie Malty i Gozo.

1. Na Malcie i Gozo czekają na nas liczne atrakcje.
2. Warto zaplanować z głową zwiedzanie i czas wolny.
3. Najgorsze co można zrobić to zabrać się za to dopiero na miejscu.

Planowanie atrakcji oraz układanie programu zwiedzania Malty i Gozo to naszym zdaniem bardzo ważne, o ile nie najważniejsze kwestie związane z organizacją wyjazdu na Maltę. Zawsze będziemy polecać staranne planowanie podróży i w związku z tym maksymalne wykorzystywanie potencjału wysp archipelagu maltańskiego.

Naturalnie można zwiedzać według planu „Żadnych planów” i osobiście również w ten sposób eksplorowaliśmy Maltę, ale to było zimą, czyli w martwym turystycznie okresie, w którym właściwie cała Malta była dla nas:-) Poza tym może na papierze nie mieliśmy żadnego planu, ale w głowie jak najbardziej i nawet jeśli wsiedliśmy w przypadkowy autobus i gdzieś tam sobie spontanicznie pojechaliśmy (bo siarczyście padało), to doskonale wiedzieliśmy gdzie warto wysiąść, żeby nie przegapić ciekawego zabytku, pięknego widoku, historycznego dziedzictwa, itd., itd.

Nie dziwią nas więc liczne pytania i prośby o napisanie/modyfikację/konsultację planu zwiedzania. To oczywiste, że wybierając się w podróż do obcego miejsca trudno zlokalizować i oszacować pewne rzeczy, a często nawet nie bardzo wiadomo co warto zobaczyć. Typy turystów są różne. Gdy jedni marzą o leżakowaniu przy basenie, inni będą uprawiać sporty wodne, kolejni zaś zwiedzać zabytki, kosztować lokalnej kuchni, uczestniczyć w rejsach i objazdówkach albo popłyną na nocną imprezę na jachcie. Możliwości na Malcie jest nieskończenie wiele. Dla rodzin. Dla aktywnych. Dla wygodnych. Dla wszystkich.

Planowanie podróży na Maltę w okresie letnim jest bardziej wymagające z wielu powodów. Malta jest niewielkim krajem i jest w stanie przyjąć określoną liczbę turystów. Od czerwca do końca września Malta przeżywa wielkie oblężenie.

Warto zapamiętać, że wiele atrakcji, trzeba rezerwować wcześniej, ponieważ zainteresowanie wycieczkami jest ogromne a autobusy, jachty i łodzie mają ograniczone licencjami limity pasażerów. Przekroczenie limitu jest równoznaczne z wysokim mandatem a odpowiednie służby zwyczajnie kontrolują organizatorów wycieczek. To jest powód dla którego zdarza się usłyszeć, że rejs u szanowanego organizatora planowany na koniec miesiąca już na jego początku jest kompletnie zarezerwowany i na pocieszenie możemy się dostać na listę rezerwowych lub skorzystać z usług masowych przewoźników, którzy wcisną nas jak sardynki na prom przypominający autobus i popłyniemy na całodniową wycieczkę z przypadkowym i podejrzanym towarzystwem. Nasze prywatne i subiektywne obserwacje potwierdzają pewną prawidłowość: niska cena za usługę to często niska kultura współpasażerów, dlatego też nigdy nie wybieramy usług z najniższej półki cenowej.

Podsumowując, warto jeszcze przed wyjazdem zastanowić się po co jedziemy na Maltę i zaplanować atrakcje adekwatne do własnych preferencji. Na niniejszej stronie w kategorii „Plany zwiedzania” w Niezbędniku znajdują się przykładowe plany, poza tym w dziale Wasze Relacje publikujemy relacje Czytelników, które często zawierają bardzo dobre i drobiazgowo opisane plany. Ich lektura sprawi, że każdy będzie mógł samodzielnie przygotować własny, wykonalny i optymalny plan. Do tego gorąco zachęcamy.

A co jeśli ktoś nie ma czasu na planowanie, albo nie ma do tego głowy, albo po prostu nie lubi czytać, ale własny plan jak najbardziej chciałby mieć? Najlepiej indywidualny a nie jakiś ogólny pisany dla wszystkich lub dedykowany komuś. Zwykle wtedy Czytelnicy wpadają na pomysł, aby nas poprosić o napisanie takiego planu, jednakże my od dłuższego czasu odmawiamy, ponieważ zapytań o plany przychodzi tak dużo, że musielibyśmy rzucić pracę, aby znaleźć na to czas. Nie zostawiamy jednak nikogo bez rozwiązania, a rozwiązania są dwa.

Pierwszym z nich jest otrzymanie planu zwiedzania jako bonusu do rezerwacji. Wystarczy zarezerwować nocleg na Malcie lub Gozo za pośrednictwem wyszukiwarki, którą udostępniliśmy na stronie (zakładka Noclegi) lub dokonać rezerwacji manualnie poprzez wybór rekomendowanych przez nas propozycji hoteli (przesłanych e-mailem w odpowiedzi na prośby o pomoc w poleceniu odpowiedniego noclegu). Do każdej rezerwacji Czytelnicy maltaigozo.pl dostają od maltańskiego partnera opiekę rezydenta, całodobową pomoc telefoniczną oraz plan zwiedzania, który jest świetną podpowiedzią jak zorganizować zwiedzanie, aby zobaczyć wszystko, co jest tego warte na Malcie i Gozo. W odpowiedzi na e-mail z voucherem hotelowym od maltańskiego partnera należy poprosić o przygotowanie planu zwiedzania i określić swoje potrzeby odnośnie widoków, miejsc i wszelakich doświadczeń, które pragniemy kolekcjonować podczas podróży. To jest bardzo fajne rozwiązanie, ponieważ ceny noclegów u rekomendowanego partnera są konkurencyjne, więc jest to niepodważalna wartość sama w sobie. Tym większą radość zapewne sprawi Czytelnikom bonusik w postaci indywidualnego programu zwiedzania.

Drugim rozwiązaniem jest przygotowanie indywidualnego planu zwiedzania na zlecenie. Mamy tu na Malcie zaprzyjaźnioną studentkę z Polski, do której odsyłamy wszystkich potrzebujących. Ania jest zafascynowana Maltą i jak sama twierdzi wiąże z tym niewielkim krajem swoją przyszłość. Bardzo dobrze zna Maltę i jej dziedzictwo, jeszcze w tym roku planuje rozpocząć dwuletni kurs licencjonowanego przewodnika. W wolnym czasie chętnie zarobi na ten kurs pisząc indywidualne plany zwiedzania dla wygodnych i wymagających Czytelników naszego portalu. Polecamy Anię bo to bardzo sympatyczna i sumienna dziewczyna! Trzeba wspierać polską młodzież, zwłaszcza tą z pasją. Piszcie do nas jeśli potrzebujecie płatnego planu – prześlemy prywatny adres e-mail do Ani.

I to by było tyle w temacie planów zwiedzania Malty i Gozo. Mamy nadzieję, że wszystko jest jasne i wspólnie zaoszczędzimy czas dzięki jasnemu nakreśleniu sprawy.

X