1. Nurkowanie na Gozo i Malcie to wspaniała przygoda.
2. Prezentujemy mapę 45-ciu stanowisk nurkowych.
3. Zobacz jakie widoki czekają w maltańskich głębinach.

Nurkowanie na Malcie może być niezapomnianą przygodą! Malta ma wiele do zaoferowania nie tylko na powierzchni wyspy, lecz także w głębinach otaczającego ją Morza Śródziemnego. Można powiedzieć, że w wodach Malty kryje się alternatywny świat pełen świadectw tragicznych wydarzeń wojennych, katastrof lotniczych i morskich, pomników historii oraz fantastycznych, kolorowych stworzeń, tak pięknych, jak i niebezpiecznych, bajkowych i odrażających, znanych nam z filmów o egzotycznych zwierzętach. To wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy zanurkować!

Nurkowanie na Malcie i Gozo

Mapa nurkowisk na Malcie, Gozo i Comino

Lista nurkowisk na Malcie, Gozo i Comino

Lista nurkowisk na Malcie, Gozo i Comino

Ognica swoją nazwę zawdzięcza ubarwieniu i ognistemu bólowi, jaki wywołuje jej jad. Lepiej nie zbliżać się do tej ryby bo lubi zaatakować nurka zakłócającego jej spokój. Z drugiej strony przesadny strach nie pozwoli na pełne poznawanie zaczarowanych głębin Malty. Wystarczy więc omijać tę kolorową i dumnie nastroszoną rybkę.

Wielbicielom nurkowania, Malty nie trzeba przedstawiać. To jedno z najwyżej ocenianych i najatrakcyjniejszych pod tym względem miejsc w Europie! Niniejszy wpis jest naszą multimedialną biblioteczką. Znajdziemy tu ogólne, praktyczne informacje, które dotychczas zgromadziliśmy. Jesteśmy przekonani, że spodobają się Czytelnikom, szczególnie tym rozpoczynającym swoja przygodę z nurkowaniem. Ryzyko spotkania niebezpiecznych ryb jest niewielkie, jak widać… Jedni pływają z rekinami, a inni…

Jest wiele powodów, dla których Malta jest wybierana zarówno przez początkujących, jak i wymagających nurków. Temperatura i przejrzystość wody, stosunkowo niskie ceny, podwodne trasy na zróżnicowanych poziomach trudności i głębokości, certyfikowane kursy, niecodzienna fauna i flora oraz imponujące wraki. Nieskończenie wiele form nurkowania z brzegu lub z łodzi.

Przejrzyste wody dają możliwość robienia pięknych i kolorowych zdjęć. Zatopione wraki, głębokie jaskinie i liczne, bajeczne rafy sprawiają, że nurkowanie na Malcie nie ma sobie równych nie tylko w basenie Morza Śródziemnego. Odnajdą się tu amatorzy snorkelingu nurkujący pod powierzchnią wody oraz pasjonaci nieco trudniejszego głębokiego nurkowania.

Nurkujemy na głębokościach adekwatnych do możliwości. 12 m, 40, a może 60? Bezpieczeństwo nurków jest najważniejsze, zanim zejdą głęboko pod wodę przejdą badania lekarskie i odbędą teoretyczne szkolenie Na miejscu można skorzystać z kursów nurkowania oferowanych przez miejscowe licencjonowane szkoły, które mają ciekawe pakiety dla osób nurkujących pierwszy raz. Wody Malty są jednymi z najbardziej klarownych na świecie. Doskonała widoczność towarzyszy nurkom nawet do głębokości 30 m, co nie znaczy, że nurkować można tylko za dnia. Poszukiwacze niecodziennych wrażeń mogą wybrać nurkowanie nocą.

Ryba Św. Piotra jest tak samo smaczna, jak piękna. Krąży wokół niej mnóstwo legend. Podobno była najczęściej wyławianą rybą przez apostołów, w tym przez samego Św. Piotra.

Rozgwiazdy są bardzo powolne. Jedzą jednego małża nawet 10 godzin! Lubią też ostrygi, muł i padlinę…

Spotkanie z meduzą może być bardzo bolesne a nawet śmiertelnie niebezpieczne! Warto mieć przy sobie ocet do przemycia rany, pesetę do wyjęcia parzydełek i krem antyhistaminowy. Meduzy można spotkać już przy brzegu, dlatego warto się rozglądać. Co roku wakacyjne kurorty śródziemnomorskie alarmuja o ogromnych ilościach poparzeń. Poparzenie meduzy jest porównywalne do silnego uderzenia wiązką pokrzywy. Ból odczuwa się nawet przez tydzień! 

Odrobinę podwodnego świata możemy zasmakować w Malta National Aquarium, odtwarzającym morski krajobraz w wodach otaczających Maltę, Gozo i Comino. Jeśli ze względów zdrowotnych lub ze strachu nie możemy doświadczać nurkowania koniecznie udajmy się do Aquarium w Qawrze. Perfekcyjnie odtworzono tam podwodny świat Malty.

wraki nurkowanie na malcie

Popularna statua Chrystusa została zatopiona w okolicach San Paul’s Bay z okazji wizyty Jana Pawła II. W roku 2000 posąg został przeniesiony w pobliże Qawra Point. Oto, jak prezentuje się pod wodą!

Poniżej wklejamy film z prezentacją sympatycznych i złośliwych a nawet śmiertelnie niebezpiecznych stworzeń żyjących w wodach Malty.

A tu bajkowy film z nurkowania w okolicach Gozo. Piękne ujęcia!

Trochę się rozmarzyliśmy oglądając te filmy i zdjęcia. Chciałoby się znów zanurkować i poczuć naturę głębiej, oddychać nią, stać się jej częścią, dać się ponieść delikatnym prądom i zasmakować morza wszystkimi zmysłami. Nurkowanie to na pewno wyjątkowa przeżycie. Kończymy zdjęciami z Aquarium w Qawra.

nurkowanie malta

rekiny malta

rekiny malta

rekiny malta

malta nurkowanie

nurkowanie malta

nurkowanie malta

nurkowanie malta

ZAINTERESOWAŁ CIĘ TEN ARTYKUŁ?
ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI W KOMENTARZACH.
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN TEKST?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI “PODZIEL SIĘ”. 👇

O Autorze

Założyciele portalu maltaigozo.pl. Miłośnicy Malty, a w szczególności Gozo.

Podobne posty

Call Now Button
X