1. Przyznano Błękitne Flagi 2018!
2. Które plaże otrzymały w tym roku „Blue Flag”?
3. Co oznacza Błękitna Flaga powiewająca na plaży?

Wprawieni plażowicze wiedzą, że zanim wyruszymy na podbój śródziemnomorskich plaż, warto sprawdzić, czy spełniają one nie tylko nasze standardy (które mogą być bardziej lub mniej wymagające), ale przede wszystkim standardy europejskie, określone przez Europejską Agencję Ochrony Środowiska (w skrócie EEA), kontrolującą czystość wód w kąpieliskach.
Corocznie publikowane przez tę organizację raporty odzwierciedlają czystość europejskich kąpielisk i można na tej podstawie podjąć decyzję o tym, gdzie warto pojechać, a które kraje omijać szerokim łukiem.

Czy  kąpieliska i plaże Malty są czyste?

Kąpieliska Malty plasują się na najwyższych miejscach w ostatnim zestawieniu Blue Flag. Wysoką pozycję zawdzięczamy spełnianiu europejskich norm na poziomie 96,6%. Warto tu jeszcze dodać, że obowiązek przygotowywania danych do raportów dotyczących kąpielisk jest wynikiem obowiązującej w UE dyrektywy dotyczącej jakości wód. Efektem badań są certyfikaty jakości przyznawane przez międzynarodową organizację Foundation for Environmental Education (w skrócie FEE).

Buġibba Perched Beach

Buġibba Perched Beach otrzymała certyfikat Blue Flag 2018

Blue Flag – Błękitna Flaga

Skoro już o tym piszemy to warto wyjaśnić w kilku słowach co to za klasyfikacja i po co w ogóle o niej wspominamy. Czy nie wystarczy tylko informacja na temat czystości wody? Jeśli zależy nam na wyjątkowej oprawie plażowania to warto zainteresować się tym, które plaże zostały wyróżnione nagrodą o wymownej nazwie „Błękitna flaga” i sprawdzić z naszą skromną pomocą co jest na tych plażach standardem a co opcją dodatkową. Znajdziemy te informacje jeszcze w tym wpisie! 
Tu warto dodać, że „Błękitna flaga” jest przyznawana tylko na jeden sezon, natomiast sama nagroda poza wysokim standardem plaż zobowiązuje je do prowadzenia działań edukacyjnych na terenie plaż, w związku z tym można na nich spotkać biologów, wolontariuszy przybliżających założenia aktualnie realizowanego programu, nurków, fotografów, podróżników, wykładowców, animatorów szkółek letnich dla dzieci. Jak więc widać, plażowanie to dziś nie tylko relaks, lecz także edukacja. Oto, które plaże zostały wyróżnione certyfikatem Blue Flag na nadchodzący sezon:

Blue Flag 2018

Fond Għadir Bay – Sliema

Westin Dragonara Resort Beach – St Julian’s

St George’s Bay – St Julian’s

Qawra Bay – St Paul’s Bay

Buġibba Perched Beach – St Paul’s Bay

Mellieħa Bay – Mellieħa

Golden Sands Bay – Mellieħa

Għajn Tuffieħa Bay – Mġarr

Islands Edge Beach (Paradise Bay Hotel) – Mellieħa

Ramla Bay – Xaghra, Gozo

Ħondoq Ir-Rummien Bay – Qala, Gozo

Marsalforn Bay – Marsalforn, Gozo

Beach of Quality oznacza, że plaża spełniła 70% kryteriów wymaganych dla nagrody Blue Flag, która przyznawana jest tylko plażom zgodnym z surowymi wymaganiami idei programu na 100%. W ostatnich latach to wyróżnienie otrzymywała zwykle Golden Bay. Tym razem wszystkie wyróżnione plaże otrzymały najwyższe możliwe wyróżnienie, co oczywiście cieszy. Zapewniamy jednak, że zarówno na Malcie, jak i na Gozo i Comino mamy piękne zatoki i plaże, które nigdy nie otrzymały i zapewne nie otrzymają wyróżnienia, a są godne rekomendacji i odwiedzenia. Uważni Czytelnicy naszej strony nie będą mieli problemu, aby je wszystkie nazwać i zlokalizować.

Fond Għadir Bay

Fond Għadir Bay w Sliema

Zakończmy ten temat próbą odpowiedzi na pytanie, jakie udogodnienia dla turysty niesie za sobą  standard „Blue Flag”? W sezonie, w określonym czasie, wszystkie plaże są obsługiwane przez wykwalifikowany personel medyczny i ratowników. Plażą nadzorują doświadczeni pracownicy pilnujący porządku, bezpieczeństwa i poszanowania dla terenu. Wszystkie plaże są wyposażone w tablice informacyjne przybliżające zasady bezpieczeństwa wypoczynku, oraz informujące o pobliskiej faunie i florze. Kosze na śmieci i odpady przewidujące segregację śmieci. Prysznice, biblioteka plażowa, kompleksowy sanitariat, różne strefy do pływania. Ponadto osoby korzystające z wózków inwalidzkich powinny zapoznać się z przygotowanymi dla nich udogodnieniami na plażach: Mellieha Bay, St Georges Bay (SGB), Ramla Bay, czy Golden Bay. Przesiewanie piasku na plażach odbywa się raz w tygodniu, natomiast w wysokim sezonie nawet dwa razy tygodniowo. Poza tym każdego dnia, wcześnie rano odbywa się grabienie piasku oraz sprzątanie ze śmieci i odpadków.

Golden Sands Bay

Błękitna Flaga powiewać będzie również na Golden Sands Bay

I to by było tyle na temat standardów jakości i czystości maltańskich wód, plaż i zatok. Pamiętajmy jednak, że tu przedstawiliśmy jedynie plaże nagrodzone Błękitną Flagą, natomiast Malta dysponuje jeszcze wieloma innymi, niezwykle urokliwymi plażami, które nie posiadają Blue Flag, ale są równie piękne i zadbane (na tyle, na ile pozwala maltańskie poczucie estetyki i obowiązku). Kończymy wpis zdjęciem mikroplaży, która nie została wyróżniona. Niech to będzie dobry przykład na to, że warto zaglądać również w mniej znane miejsca. 

Wied l-Għasri

Wied l-Għasri nawet bez wyróżnienia jest wyjątkowa

X