1. Na Malcie i Gozo warzy się lokalne piwo.
2. Smakosze złocistego trunku mogą skosztować miejscowych wyrobów.
3. Dowiedz się których piw warto spróbować będąc na Malcie.

Malta i Gozo cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród smakoszy wina, uznaliśmy więc, że również amatorzy piwa powinni poznać szlaki piwne na wyspach. Mimo, że Malta kojarzy się głównie z Ciskiem, to od niedawna na Gozo działa niszowy browar, w którym można degustować ciekawe piwo o wyjątkowej nazwie – Lord Chambray. Byliśmy na miejscu. Oto, co nas spotkało.

Sympatyczna załoga browaru oprowadziła nas po siedzibie, Samuele opowiadał o procesie warzenia piwa, wyselekcjonowanych składnikach i na koniec mogliśmy degustować piwo, zanim jeszcze zostało rozlane do pierwszych butelek. Tak się złożyło, że poznaliśmy ekipę Lorda tuż po ich przyjeździe na Gozo w lipcu 2014, gdy wynajęli magazyn produkcyjny i przymierzali się do wykończenia pomieszczeń siedziby. Minęło od tego czasu pół roku i wiemy, że browar funkcjonuje bardzo dobrze, zwłaszcza młodzi ludzie chętnie kosztują piwa i angażują się w kampanie, które podejmuje browar.

W Polsce kultura picia piwa jest zdaje się popularniejsza, niż wina, zatem jest całkiem prawdopodobne, że Polacy będą szukać na Malcie i Gozo dobrych piw. W tym miejscu możemy polecić właśnie browar Lord Chambray, który jest wyjątkowo otwarty na towarzystwo, zachęca do odwiedzania browaru, degustacji piwa na miejscu, zakupu oryginalnych gadżetów, dyskusji z sympatycznymi pracownikami. Słowem Lord Chambray to nie jest tylko piwo, ale że jest smaczne warto napisać o nim kilka słów więcej.

Lord Chambray produkuje 3 smaki piwa: Blue Lagoon, Golden Bay i San Blas.

Lord Chambray Gozo-5658

Blue Lagoon – nazwa piwa nawiązuje do popularnej Błękitnej Laguny w okolicach Comino. Ten gatunek piwa to t.zw. Blanche, czyli piwo białe znane również jako belgijskie pszeniczne. Receptura tego piwa sięga 400 lat. W 1950 roku Pierre Celis przywrócił to piwo do piwowarskiej praktyki. Jest to piwo lekkie, orzeźwiające, z delikatną nutą kolendry i skórki pomarańczowej. Da się w nim zauważyć lekki osad z drożdży, który jest charakterystyczny dla piw górnej fermentacji. Zawartość alkoholu to 4,6%. Idealnie smakuje z takimi przekąskami jak: bruschetta, świeży ser, warzywa smażone w cieście, smażone ryby, sałatki i dania z makaronu. To piwo może posmakować szczególnie paniom.

San Blas – piwo nazwane w hołdzie dla niewielkiej, piaszczystej plaży na Gozo. Piwo gatunkowo najbliższe jest American Pale Ale. Piwo ma kolor głębokiego bursztynu, jest niepasteryzowane, zawartość alkoholu 5,5% z delikatnym aromatem grejpfruta i kwiatów pomarańczy. Męskie, orzeźwiające piwo idealne go dań z grilla, pieczonych mięs, serów, oliwek i salami.

Golden Bay – nikomu nie trzeba przedstawiać Golden Bay – najpopularniejszej plaży na Malcie. Golden Bay to złociste piwo o zawartości alkoholu 5%, warzone z chmielu pochodzącego z USA. To orzeźwiające piwo wzbogacono delikatnym cytrusowym posmakiem i słodką nutą karmelu. Najlepiej podawać to piwo w towarzystwie owoców morza, warzyw, białych mięs, świeżych ryb, sałatek i wędlin. W rzeczy samej każde z tych piw można też wypić w towarzystwie kumpla lub dziewczyny w pubie lub na plaży.

Lord Chambray Gozo-5664Lord Chambray Gozo-5638Lord Chambray Gozo-5634Lord Chambray Gozo-5632

Warto zauważyć, że Lord Chambray to nie jest piwo masowej produkcji. Niewielki browar na Gozo produkuje piwo warzone bez konserwantów i sztucznych barwników. Do produkcji piwa wykorzystywane są najwyższej jakości składniki: rewitalizowana maltańska woda, wysokiej jakości jęczmień odmiany Cascade i Amarillo oraz z wyselekcjonowanych ziół i owoców nadających im orzeźwiającej nuty smakowej.

Gdy już mamy taką wiedzę na temat piwa z Gozo, nie pozostaje nic innego jak spróbować podczas wakacji na wyspie. Wybrać się do browaru, pożartować z pracownikami, wypytać o zbliżające się eventy, spróbować piwa i wyjść z tym, które posmakuje nam najbardziej:-)

Na zdrowie!

Lord Chambray Gozo-5644Lord Chambray Gozo-5647Lord Chambray Gozo-5630Lord Chambray Gozo-5629

 

O Autorze

Założyciele portalu maltaigozo.pl. Miłośnicy Malty, a w szczególności Gozo.

Call Now Button
X