1. Co się kryje za terminem Trzy Miasta/ Three Cities?
2. Czy Birgu, Isla i Bormla to kolejno: Vittoriosa, Senglea i Cospicua?
3. Jakie atrakcje czekają w 3Cities?

Bez wątpienia Trzy Miasta to jedne z piękniejszych zakątków na Malcie, dotychczas jedynie wspominaliśmy o nich, z pewnością jednak nie wyczerpiemy tematu w tym poście. Dziś kilka słów o tym dlaczego warto wybrać się do Trzech Miast. Od czego zaczynamy? Może od nazwania rzeczy po imieniu?

Co to są te Trzy Miasta? W interesującym artykule o Malcie, opublikowanym zresztą całkiem niedawno w jednym z popularnych serwisów autorka, która podpisała się pod tekstem własnym imieniem i nazwiskiem przekonywała, że Trzy Miasta to Sliema, Valletta i Paceville, szalenie popularne centrum zakupowo-imprezowe, coś jak polskie Trójmiasto. Wtedy zostawiliśmy to bez komentarza, więc i dziś nie będziemy komentować. Bazując na naszej wiedzy, którą czerpiemy m.in. z licznych publikacji o Malcie, przedstawimy naszą wersję tego, co powszechnie uważa się za Trzy Miasta:-)

Niegdysiejsze Birgu, Isla oraz Bormla to dzisiejsze (kolejno): Vittoriosa, Senglea i Cospicua – trzy miasta położone na cyplach w zatoce w sąsiedztwie Valletty.  Warto znać dawne i dzisiejsze nazwy, ponieważ mieszkańcy do dziś lubią używać starych nazw, zresztą nie tylko w tym przypadku. Oni w ogóle mają sentyment do przeszłości, a należy pamiętać, że sięga ona historii opisanej w starożytnych mitach;-) Mamy tu na myśli chociażby Calypso, której watek chyba nawet zbyt drobiazgowo opisaliśmy. Czasem się zapominamy…

Zatem autorka wspomnianego artykułu miała rację pisząc, że jest to trójmiasto, jednakże dużo się pomyliła w jego granicy i specyfice, bowiem jest to bardziej historyczne trójmiasto, niż shoppingowo-clubbingowe:-) Można się z nią zgodzić jedynie w tym, że jest to popularny region turystyczny.

Nasuwa się pytanie o atrakcje, historię, mieszkańców, ceny, etc. Żeby o tym wszystkim napisać wyczerpująco podzielimy ten temat na kilka części. Dziś część pierwsza, czyli zasygnalizowanie, że takie miejsce jest, kilka objaśniających słów wstępu i filmik, który podpowie Wam dlaczego turyści wybierają się do Trzech Miast. Na początek obejrzyjcie film i zobaczcie jak tam jest pięknie i klimatycznie. W kolejnej części napiszemy o historii Trzech Miast. Na deser zostawimy sobie atrakcje:-) Miłego oglądania!

O Autorze

Założyciele portalu maltaigozo.pl. Miłośnicy Malty, a w szczególności Gozo.

Call Now Button
X