1. Skuter świetnie się sprawdza na Malcie i Gozo.
2. W wysokim sezonie trudno o parking. Ze skuterem nie ma tego problemu.
3. Podczas jednej z naszych pierwszych wizyt na Gozo zwiedziliśmy całą wyspę skuterem.

Skutery są o tyle fajne, że można dobrać odpowiedni dla własnych umiejętności i masy ciała i nawet jeżeli ktoś wcześniej jeździł niewiele lub wcale, to, o ile nie straszny mu lewostronny ruch – powinien być bardzo zadowolony. My na co dzień poruszamy się skuterem o pojemności 150 cm3, więc jak się łatwo domyślić mamy odpowiednią kategorię uprawniającą do szaleństwa bez ograniczeń, ale jak wiadomo mając kat. B też można poszaleć na jednośladzie o określonej pojemności, a i bez tego też można się pobujać na jakimś stylowym miejskim rumaku;-) albo zwykłej pyrkawce. Podsumowując, skuter nie jest niczym niedostępnym. Co innego kucyk jak z bajki:-)

Przechodzimy więc do zasadniczego pytania: jak taki skuter lub motocykl na Malcie i Gozo wypożyczyć? Nie będziemy tu robić analizy wszystkich wypożyczalni na wyspach bo to by było samobójstwo. Wypożyczalnia wypożyczalni nie równa. Opiszemy zasady działania takiej miejscówki na przykładzie, który dobrze znamy, zatem informacje z pierwszej ręki, jak najbardziej aktualne i co więcej gwarancja uczciwego i rzetelnego serwisu. Gdybyście potrzebowali skutera, zwłaszcza na Gozo – polecamy. Kontakt znajdziecie TUTAJ.

Przejdźmy do konkretów. Jak taki skuter wypożyczyć? Nasza znajoma z Gozo, mimo, że ma pokaźną liczbę skuterów to jednak mniejszą niż liczba osób zainteresowanych wypożyczeniem skutera, dlatego też, w sezonie skuter trzeba tam sobie odpowiednio wcześnie zarezerwować, w przeciwnym razie do wyboru będą tyko rowery. Można co prawda skuter wypożyczyć na Malcie i zapakować na prom na Gozo, ale często wypożyczalnie życzą sobie za to dodatkowe opłaty i na promie trzeba się też liczyć z odpowiednią opłatą za przewiezienie pojazdu. Poza tym w razie gdyby wypożyczony na Malcie skuter uległ wypadkowi na Gozo (lub odwrotnie) to często wypożyczający ponosi za to dodatkowe koszty, a często te koszty ponosi się już za samo pochwalenie się tym, że planuje się jechać na Gozo. Tak, jak wspomnieliśmy, co wypożyczalnia to standard.

Procedura w przypadku wypożyczenia skutera jest podobna do rowerowej. Wcześniej określamy parametry istotne dla wyboru najlepszego skutera, dodatkowo podajemy info o posiadanym prawie jazdy, kategorii i obywatelstwie. Potem już tylko płyniemy na Gozo a tam w porcie czeka na nas skuter, którym możemy cały dzień przemierzać wyspę. Jeśli natomiast mamy bazę na Gozo to skutery zostaną dowiezione pod farmhouse lub hotel a po wycieczce odebrane z najwygodniejszego dla nas miejsca.

Ile kosztuje wypożyczenie skutera na Malcie i Gozo? Co sezon to inny cennik, więc najlepiej pytać bezpośrednio w wybranej wypożyczalni.

Jeśli szukamy jakichś haczyków to tutaj:

CONDITIONS OF RENTAL

 • 1 day only rentals are including Extra Insurance and full tank petrol.
 • Prices are inclusive of 18% V. A. T.
 • All scooters are insured against Third Parties only and passenger liability in excess of €450.00 for Drivers of 21 years and over.
 • Cat. B is only available for drivers over 25 years
 • Driver and Damages or Theft of Hired Scooter are the Responsibility of the Hirer.
 • Extra Insurance against Fire & Theft & Damage to Scooter in case of Accident: €3.00 extra daily applicable only to a minimum charge of €9.00.
 • Extra Driver: €2.50 daily
 • Loss of Helmet is of €35.00.
 • Loss of Key is of €5.00
 • Driver is Never Insured and is driving at own risk.
 • Free helmets, delivery, pick up and 24 hrs service in case of breakdowns.
 • Break downs in Malta €25.00 for ferry.
 • Driver must be 21 years and have valid full driving license with him to hire a scooter, of which capacity cannot exceed that stated on driving license and an international credit card as guarantee.
 • We reserve the right to retrieve bike if we have any sign that Driver is not abiding to contract or the Maltese Law and Regulations.
 • An International Credit Card number is to be held on contract against any fines and/or excess.

Dużą przewagą przemieszczania się skuterem jest to, że dotrzeć można dosłownie wszędzie. Spędza się w różnych miejscach tyle czasu, ile się uważa za stosowne. Można posiedzieć dłużej na plaży bez oglądania się na rozkład jazdy i łaskę kierowcy, który akurat nas nie weźmie, ponieważ ma pełny autobus, więc zostajemy na kolejną godzinę na przystanku. Jak znamy życie takie rzeczy zdarzają się właśnie wtedy, gdy najbardziej się spieszymy. Skuter eliminuje stres i pośpiech. Daję ogromną niezależność i zupełnie inny, niż zza szyb samochodu kontakt z otoczeniem.

I tym sposobem zamknęliśmy temat pojawiania się dziesiątek e-maili z pytaniem o to jak wypożyczyć skuter na Malcie i Gozo. 

O Autorze

Założyciele portalu maltaigozo.pl. Miłośnicy Malty, a w szczególności Gozo.

X