fbpx

BLUE HOLE

BLUE HOLE – NURKOWANIE NA GOZO 

Niniejszy wpis jest częścią cyklu artykułów pt. „Samodzielne nurkowanie na Malcie i Gozo”.
Gorąco zachęcamy do rozpoczęcia lektury na podlinkowanej wyżej stronie wprowadzającej, gdzie znajdują się m.in. spis treści (lista opisanych nurkowisk) i słowo wstępu od Autora.

Blue Hole Nurkowanie
[1] Najlepsze miejsce do zaparkowania; parę metrów obok tego miejsca są dostępne darmowe toalety i prysznic. [2] Gdyby jedynka i miejsca wokół (na całej pętli asfaltowej) były zajęte, możemy zaparkować tutaj. [3] Blue Hole, miejsce wejścia do wody. [4] Wejście do Coral Gardens. [5] Łuk Azure Window, pod spodem się przepływa. Linią zaznaczyłem drogę do przejścia z butlą na plecach.

UWAGA: na początku marca 2017 opisany tutaj Azure Window został pokonany przez siły natury i zawalił się cały do wody, więc miejsce wygląda już nieco inaczej… Niemniej samo Blue Hole nurkowo powinno zostać niezmienione.

Blue Hole Nurkowanie
Widok z punktu 1 w kierunku punktu 3 i droga do pokonania

Nurkowisko, razem z Inland Sea, jest ikoną Gozo. Nurkowie z Malty przypływający na dzień na Gozo zazwyczaj wybierają nurkowanie właśnie na Blue Hole i na Insland Sea (miejsca te znajdują się obok siebie i można je „zrobić” nawet w jednym nurkowaniu – ale osobiście nie polecam takiego rozwiązania). Dojazd do Blue Hole jest bajecznie prosty z doskonałą drogą. Wynika to z tego, że jest to również miejsce przyjazdu turystów do pobliskiej, głównie nawodnej, atrakcji nazwanej Azure Window. Koniec asfaltowej drogi zakończony pętlą, miejscami postojowymi i straganami obwieści Wam, że właśnie dojechaliście do Blue Hole.

Blue Hole Nurkowanie
Wejście do wody. W tle łuk Azure Window

Im bliżej końca pętli zaparkujemy, tym lepiej. Gdyby dolny parking był w całości zajęty, zostaje nam nieco wcześniejszy, jeszcze przed asfaltową pętlą, ale wtedy będziemy musieli odbyć dłuższy spacer. Z moich obserwacji wynika, że wolne miejsca zaczynają się gwałtownie kurczyć już po 9 rano (jak wspomniałem parkują tu też nie-nurkowie), przerzedza się nieco około południa, w okolicach przerwy powierzchniowej. Wynika z tego, że najlepiej przyjechać tutaj około 9 rano (we wrześniu, nie wiem jak jest w innych miesiącach, ale w sezonie prawdopodobnie jest tak samo), bo potem może być kłopot z dobrym miejscem postojowym. Parking oczywiście jest za darmo, jak na wszystkich zresztą innych nurkowiskach Gozo i Malty.

Blue Hole Nurkowanie
Dziura Blue Hole, miejsce wejścia do wody widoczne z okolic dna

Żeby dojść do brzegu, czeka nas dłuższy przemarsz po skałach (odcinek pomiędzy punktami 1 i 3). Musimy zejść schodkami na dół, a następnie spory kawałek pomiędzy głazami. Do wody są właściwie 2 wejścia – jedno do Coral Gardens, drugie bezpośrednio do dziury Blue Hole. Kiedy dojdziemy do wody, to do Blue Hole będziemy musieli skręcić w prawo (w kierunku widocznego Azure Window), zaś wejście do Coral Gardens jest na lewo od tego miejsca, za dwoma dużymi głazami. Zdecydowana większość nurków skręca jednak za ścianą w prawo i wybiera nurkowanie w dziurze Blue Hole. W upale cała droga może być męcząca, zwłaszcza dla płci pięknej – spotkana Polka nie dała rady dojść w twinie i potrzebowała pomocy… także i moja buddy nieźle się zmęczyła w drodze powrotnej, chociaż niosła tylko pojedynczą dwunastkę. Ostatni odcinek pokonuje się idąc w płytkiej wodzie, istnieje więc też ryzyko poślizgnięcia się na śliskich skałach i potknięcia na nierównościach dna. Blue Hole i opisane później nurkowisko Cathedral Cave to dwa najcięższe dojścia do wody jakie widzieliśmy na Gozo.

Blue Hole Nurkowanie
Pod łukiem Blue Hole

Dziura Blue Hole nie jest duża, bo ma niecałe 10m. średnicy. Dno pod spodem znajduje się na 14-15 metrach, więc jest płytko. Tuż obok znajduje się jaskinia (kilkanaście metrów długości), z progu której jest bardzo ładny widok od dołu na całe Blue Hole. Ale nurkowisko tutaj to nie tylko dziura w suficie i jaskinia – warto opłynąć podwodny trzpień wystającego nad wodę Azure Window (oparty na dnie na 30-34 metrach) oraz na koniec wpłynąć szczeliną do Coral Gardens. Po drodze miniemy wiele ciekawych ścian i formacji skalnych. Chcący pogłębić mogą to zrobić za Azure Window, w kierunku otwartego morza, gdzie dno opada na 50m+. Większość nurków pływa jednak w przedziale 15-25m.

Blue Hole Nurkowanie
Wejście do jaskini

Pewnym problemem może okazać się optymalne opłynięcie całej miejscówki „na raz”, bez przewodnika – zatoka pomiędzy punktami 3 i 5 jest usiana na dnie dużymi głazami i odnalezienie np. szczeliny do Coral Gardens może okazać się trudne. Nam sie udało opłynąć to w ten sposób, że dostaliśmy od innej, 4 osobowej grupy, zaproszenie do przyłączenia się – płynęliśmy sobie spokojnie na końcu i tylko pilnowaliśmy, żeby nam nie uciekli… Ostatecznie jednak miejsce jest na tyle atrakcyjne, że nie mając przewodnika można rozważyć spokojnie dwa nurkowania – jedno w kierunku Azure Window, opłynięcie jego trzpienia i powrót pomiędzy głazami pod Blue Hole oraz drugie, w bliższe okolice Coral Gardens i samego Blue Hole oraz odnalezienie bardzo fajnej i dość długiej szczeliny w ścianie, która z ok. 16 metrów głębokości wyprowadzi nas na 6 metrów prosto w pobliże Coral Gardens (aby ją znaleźć po wypłynięciu z Blue Hole kierujemy się na lewo).

Blue Hole Nurkowanie
Pod łukiem Blue Hole

Podsumowując całość – miejsce z gatunku „must see” na Gozo. Jedna z najlepszych miejscówek. Moje miejsce trzecie na podium 🙂

ZAINTERESOWAŁ CIĘ TEN ARTYKUŁ?
ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI W KOMENTARZACH.
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN TEKST?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇