fbpx

ENOTURYSTYKA NA GOZO

Na Malcie i Gozo od wielu lat produkuje się lokalne wina.
Niektóre maltańskie wina smakują nawet bardzo wymagającym smakoszom.
Prezentujemy wina z winnicy Ta’ Mena na Gozo.

Enoturystyka, czyli turystyka winiarska jest niezwykle popularna w ostatnich latach. W ramach turystyki enologicznej podróżuje się do miejsc, w których uprawia się winorośl i produkuje wina. Zwolennicy turystyki winiarskiej odwiedzają również różne imprezy związane tematycznie z winem. Coraz częściej dostajemy pytania o sprawdzone miejsce na Gozo, w którym można degustować wina. Zwykle wtedy polecamy miejsca, które sami odwiedzamy. Enoturystyka Malta i Gozo

Wina z winnicy Ta’ Mena Estate

Pamiętam jak po kilku wizytach w Ta’ Mena Estate nasz dobry znajomy zaparkował przed gospodarstwem i jak wiele osób wcześniej stwierdził – musicie to zobaczyć! Nie przyznaliśmy się, że już tu kilka razy byliśmy, żeby nie było mu przykro i podążaliśmy za nim słuchając o pięknych widokach roztaczających się z pola winorośli. Na horyzoncie rysowała się Cytadela w Victorii. Słońce zachodziło. Sielanka. Gdy szliśmy wzdłuż krzewów winogron, pod nogami przepełznął nam duży wąż, Philip uśmiechnął się i powiedział, że to norma i że nie są groźne. Poprowadził nas wgłąb pola, żebyśmy mogli zobaczyć jego ulubione ujęcie panoramy Gozo. Było naprawdę przepiękne, zwłaszcza o tej porze dnia, gdy wszystko nabiera właściwego koloru.

Trochę nas tylko zdziwiło to, że wszyscy, z którymi odwiedzaliśmy to miejsce zachowywali się jakby to było ich własne podwórko. Na sporym kawałku ziemi znajduje się kilka budynków, sklep, ogród weselny, mnóstwo zwierzaków: kozy, świnie, owce, kury, kaczki, pawie, etc. Podobno mieszkańcy Gozo lubią zabierać tu swoje dzieci, ponieważ to jest trochę takie mini zoo w wersji lokalnej.

Philip też zachowywał się tu jak u siebie, czasem wręcz za bardzo, gdy zrywał owoce i zioła, żeby nam je z bliska pokazać i pewnie uznalibyśmy to za standard na Gozo, gdyby w pewnym momencie nie przedstawił nam swojego taty. Wtedy zrozumieliśmy, że to jest jego rodzinny dom. Chyba wcześniej umknęło nam to w dyskusji, albo może on myślał, że to jest oczywiste. W każdym razie sytuacja była zabawna. Wtedy odetchnęliśmy, ponieważ bywały takie momenty, gdy rozglądaliśmy się czy zaraz ktoś nas nie przegoni. Nie wnikając już w szczegóły tej historii, warto zapamiętać ten adres na Gozo. 

Rodzina Spiteri już dawno zrozumiała że turystom nie wystarcza do szczęścia tylko słońce i morze. Wielu z nich poszukuje lokalnego klimatu, smaków i folkloru. I to wszystko można znaleźć w gospodarstwie Ta’ Mena. Wszystkie wina pochodzące z tej winnicy produkuje się z winogron rosnących na ziemiach sąsiadujących z gospodarstwem oraz rozsianych po całej wyspie. Wina są bardzo delikatne, owocowe, nasycone typowym dla śródziemnomorskiego klimatu słońcem i co więcej zostawiają subtelny posmak soli na podniebieniu. To jest t.zw. „Island Effect”. Wielu z Czytelników w ubiegłym roku dostało vouchery na darmowe wino, więc zapewne doskonale wiedzą o czym mówimy. Wina z Ta’ Meny są bardzo popularne i można je kupić zarówno na Malcie jak i na Gozo, polecamy jednak próbować ich w wiejskim krajobrazie Gozo. Tam będą się lepiej komponować z klimatem.

Kto potrafi smakować, nie pije wina, ale kosztuje jego tajemnice.
Salvador Dali

W winiarni spróbujemy dwanaście rodzajów win. Dziesięć z nich posiada certyfikat GOZO D.O.K, który jest prestiżowym certyfikatem i największym wyróżnieniem dla maltańskich win. Świadczy o ich wysokiej jakości i tradycyjnych recepturach stosowanych przy uprawianiu winorośli, zbieraniu oraz produkcji wina. Kolejne dwa posiadają certyfikaty I.G.D oznaczające, że zostały wyprodukowane z winogron uprawianych na Gozo. Smakoszom wina zarysujemy ofertę win z winnicy Ta’ Mena:

Marsamena Red (GOZO D.O.K.)
Beczkowany Merlot bazujący na szczepach Cabernet Sauvignon, Carménère, Serkuzan i Syrah.
Produkowane z pięciu różnych odmian winogron, dojrzewa przez 10 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego, na długo po degustacji zostawia na podniebieniu wyraźną paletę dojrzałego smaku wina. Idealnie jest je podawać w temperaturze 18°C.

Marsamena White (GOZO D.O.K.)
Wino beczkowe, fermentowane, Chardonnay. Produkowane z ręcznie zbieranych winogron rosnących w okolicach Ramla Valley. Dojrzewa 6 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego. Wyczuwa się w nim delikatną nutę owoców tropikalnych i wanilii. Najlepiej smakuje w temperaturze 10°C.

Aris (GOZO D.O.K)
Chardonnay produkowane z ręcznie zbieranych winogron uprawianych w winnicy Ramla Valley. To fermentowane wino dojrzewające 9 miesięcy w kadziach ze stali nierdzewnej w ściśle kontrolowanych temperaturach. Najpepiej podawać je w temperaturze 8°C jako orzeźwiający aperitif.

Arion Wine (GOZO D.O.K)
Czerwone wino typu Merlot i Cabernet Franc. Produkowane z wyselekcjonowanych winogron z okolicy Marsalforn Valley. Maltańskie słońce i klimat zapewnia intensywny czerwony kolor i nasyconą owocową nutę. Długo po degustacji na podniebieniu utrzymuje się pieprzny posmak. 17°C to doskonała temperatura podawania tego wina.

Juel Wine (GOZO D.O.K)
Wino ze szczepu Vermentino przygotowywane jest ze starannie dobranych winogron, rosnących w San Raflu Valley, dojrzewa od 6-9 miesięcy w kadziach ze stali nierdzewnej w ściśle kontrolowanych temperaturach. To wino prezentuje typowy dla Gozo „Island Effect”. Najlepiej serwować to wino w temperaturze 8°C.

Zelus Wine (GOZO D.O.K)
Sczep Syrah z Gozo uprawiany jest w Marsalforn Valley. Wyselekcjonowane winogrona fermentują w kadziach ze stali nierdzewnej przez 12 miesięcy. To czerwone wino najlepiej serwować w temperaturze 17°C.

Gregal Wine (GOZO D.O.K)
Różowe wino Merlot, Grenache i Tempranillo. Produkowane z winogron uprawianych w winnicy w Marsalforn Valley. Dojrzewa 8 miesięcy w kadziach ze stali nierdzewnej w ściśle kontrolowanych temperaturach. Ma głęboki różowy kolor. Najlepiej smakuje w temperaturze 10°C.

Maestral Wine (I.G.T.)
Vermentino. Półwytrawne. Białe. Leżakuje w ściśle kontrolowanych temperaturach, aby prezentować śródziemnomorski aromat świeżego i smacznego wina nadającego się do częstego picia. Najlepiej podawać w temperaturze 8°C.

Sciroc Wine (GOZO D.O.K.)
Wino produkowane w proporcji 50/50 ze szczepów Merlot i Cabernet Sauvignon. Winorośl uprawiana jest w Marsalforn Valley. Wino ma bardzo intensywny czerwony kolor z nutą dojrzałego czerwonego miąższu. Najlepiej serwować je w temperaturze 17°C.

Tramont Wine (GOZO D.O.K.)
Serkuzan i Syrah. Czerwone wino produkowane z winogron uprawianych w Marsalforn Valley. Dojrzewa 12 miesięcy w kadziach ze stali nierdzewnej. To typowe wytrawne wino o głębokim czerwonym kolorze. Najlepiej serwować je w temperaturze 17°C.

Red Table Wine
Czerwone wytrawne wino produkowane ze starannie wyselekcjonowanych winogron. Idealne do codziennego spożywania do posiłków. Ma bardzo dojrzały bukiet smakowy. Dojrzewa w winnicy Xewkija na Gozo. Najlepiej serwować je w temperaturze od 17-20°C.

White Table Wine
Białe stołowe wino, produkowane z odmiany winogron Chardonnay i Girgentina. Nadające się do częstego picia. Najlepiej smakuje w temperaturze 8°C.

Na dzisiaj to tyle w temacie wina z Malty, a właściwie wina z Gozo. Uważamy, że to jedynie skromny wstęp do tematu enoturystyki na Malcie, aczkolwiek taki tekst jest tutaj jak najbardziej na miejscu, szczególnie dla tych, którzy nie wiedzą które wino wybrać w restauracji, czego się po nim spodziewać, które są charakterystyczne dla Gozo i w ogóle wysp maltańskich. Smakosze wina powinni skosztować wina z każdej wymienionej niżej gozytańskiej winnicy. O maltańskich winnicach piszemy TUTAJ

WINNICE/WINIARNIE NA GOZO

Ta’ Mena Estate
Rabat Road, Xagħra, XRA 9010,
356/21564939, 356/99493842
info@tamena-gozo.com

Emmanuel Delicata Winemaker Limited
Delicata’s Victoria Vineyards, Gozo
The Winery on the Waterfront
Paula, PLA2143, Malta
356/21825199, 356/21806638
www.delicata.com 

Tal Massar Winery
Xagħra, Gozo
356/99863529
info@massarwinery.com

ZAINTERESOWAŁ CIĘ TEN ARTYKUŁ?
ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI W KOMENTARZACH.
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN TEKST?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇