fbpx

GOZO JEEP SAFARI

1. Relacjonujemy Full Day Gozo Jeep Safari, czyli Cały Dzień Jeep Safari Po Gozo Szlakiem Najpopularniejszych Atrakcji.
2. Podczas całodniowej wyprawy odwiedzamy największe atrakcje wyspy Gozo, co dokumentujemy na załączonych zdjęciach.
3. Czytelnicy strony maltaigozo.pl mogą skorzystać z rabatu -15% na tę wycieczkę. Wystarczy odebrać od nas voucher rabatowy.

GOZO JEEP SAFARI

Gozo Jeep Safari Szlakiem Najpopularniejszych Atrakcji to absolutnie jedna z najbardziej emocjonujących wycieczek krajoznawczych po Gozo. W czasie przejazdu po wyspie odwiedzimy najpopularniejsze atrakcje oraz punkty widokowe. Nie ma lepszego sposobu na zobaczenie tylu atrakcji w czasie jednego dnia.

Wycieczka jest wspaniałym rozwiązaniem dla tych, którzy podczas urlopu nie dysponują wypożyczonym samochodem i są zdani na kulawy transport publiczny, który na Gozo nie sprawdza się w sytuacji, gdy pragniemy możliwie dużo zobaczyć w krótkim czasie. Czytelnicy naszego bloga wprost pokochali te wycieczki! Gozo Jeep Safari odbywa się przez cały rok a program jest elastycznie modyfikowany adekwatnie do pór roku.

WAŻNA AKTUALIZACJA 

W tym miejscu musimy dodać, że faktycznie wycieczki jeep safari były najlepszym sposobem na jednodniową objazdówkę, ale do czasu. W chwili pisania tego tekstu na wyspie nie działali jeszcze polscy organizatorzy wycieczek oferujący całodniowe wyprawy po Malcie i Gozo wygodnymi samochodami i minibusami. Porozumieliśmy się z tymi organizatorami i w efekcie powstały unikalne i bardzo bogate programy wycieczek realizowane wyłącznie dla naszych Czytelników.

Polecamy więc zapoznanie się z TYM TEKSTEM o wycieczkach z polskimi lokalnymi przewodnikami. Programy są bezkonkurencyjne, natomiast ceny niezwykle przystępne, a nawet za niskie jak na standard i program, które się w tej cenie otrzymuje. Jeśli więc szukasz objazdówki o najlepszym stosunku jakości do ceny to kliknij powyższy link, natomiast Ci, którzy chcą pojeździć samochodami Maruti Suzuki Gipsy mogą czytać dalej.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Ile Kosztuje Full Day Gozo Jeep Safari Szlakiem Największych Atrakcji?
Dorośli: Cena regularna: 75€ Z naszym voucherem rabatowym: 63,75€.
Dzieci (3-10 lat): 50€ 
Dzieci poniżej 3 roku życia bezpłatnie.

Gdzie Dokonać Rezerwacji?
Zarezerwuj wycieczkę bezpośrednio u organizatora poprzez formularz rezerwacji
dostępny TUTAJ – KLIK

Jak Otrzymać Voucher Rabatowy -15%?
Wystarczy zarezerwować wycieczkę u organizatora i po wpłaceniu depozytu
napisać na adres: maltaigozo@gmail.com z prośbą o voucher rabatowy

Kiedy Odbywa Full Day Gozo Jeep Safari?
Wycieczka odbywa się przez cały rok w poniedziałki, środy i piątki

***

TRANSFER NA WYCIECZKĘ JEST W CENIE

Wycieczka rozpoczyna się rano od transferu, który odbiera nas z miejsca noclegu. Jeżeli nocujemy na Gozo to jeepy odbierają nas z miejsca pobytu, natomiast jeśli nocujemy na Malcie to wsiadamy w transfer, który odbiera nas z hotelu i zawozi do portu w Cirkewwa, gdzie przesiadamy w prom na Gozo. Tu należy zapamietać, że w porcie nikt nie poprowadzi nas za rękę. Po przybyciu do portu wraz z innymi turystami jadącymi na tę samą wycieczkę udajemy się do hali odpraw i wsiadamy w prom na Gozo, który zwykle wypływa o 9:45. Nie potrzebujemy biletów na prom. W tę stronę jeździ się bez biletu.

Po dopłynięciu na Gozo (co trwa 20 minut) na parkingu przed budynkiem promu spotkamy reprezentanta firmy wymachującego tabliczką z nazwą organizatora. Reprezentant zaprowadzi nas do jeepa. Można też rozejrzeć się na prawo i lewo i podejść do jeepów, które zwykle stoją w zasięgu wzroku. Co istotne, na Malcie i Gozo bardzo często używa się określenia „jeep safari” na wycieczki, które odbywają się samochodami Maruti Suzuki Gipsy, czyli mającymi niewiele wspólnego z jeepami.

Standardem jest to, że w tych samochodach siedzi się na drewnianych ławeczkach bez pasów, więc prosimy wziąć to pod uwagę podczas ewentualnej rezerwacji. Samochody poruszają się szybko, a pasażerowie trzymają się różnych poręczy. Nie polecamy jazdy tymi samochodami osobom mającym problemy z kręgosłupem lub nerkami. Takie uwagi zgłaszali nam Czytelnicy, więc sygnalizujemy je.

Jeżeli nie przyjedziemy na czas (ponieważ na przykład transfer przywiózł nas zgodnie z planem do Cirkewwa, ale robiliśmy sobie za długo selfie w Cirkewwa i uciekł nam prom) to należy wsiąść w kolejny prom na Gozo i liczyć się z tym, że nasza wycieczka będzie krótsza i nie zobaczymy wszystkiego co jest w programie. Zdarza się, że transfer zawozi do portu grupę ludzi i zdecydowana większość wsiada grzecznie na prom a kilku ciekawych świata turystów zbyt długo kręci się po okolicy portu w Cirkewwa i w efekcie nie zdąża na prom. W takiej sytuacji nie ma dla nas sensownego wytłumaczenia. Bądźmy więc rozważni i szanujmy czas organizatorów oraz innych turystów.

PROGRAM WYCIECZKI

FULL DAY GOZO JEEP SAFARI SZLAKIEM NAJWIĘKSZYCH ATRAKCJI

W trakcie Full Day Gozo Jeep Safari Szlakiem Największych Atrakcji odwiedzimy lub zobaczymy poniższe miejsca i panoramy:

1. Mgarr Harbour
2. Ghajnsielem Church
3. Qala Belvedere
4. Dahlet Qorrot Valley
5. Calypso Cave
6. Ramla Beach
7. Windmill, Xaghra
8. Ggantija Temples
9. Xewkija Rotunda
10. Xlendi Bay
11. The Old Laundry
12. Stone Quarries
13. Fungus Rock
14. Inland Sea
15. Azure Window (które 8 marca 2017 runęło bezpowrotnie do morza)
16. Ta’ Pinu
17. Wied il-Mielaħ Window 
18. Gordon Lighthouse
19. Salt Pans
20. Marsalforn
21. Citadel

Przejdźmy do omówienia każdego z miejsc występujących w programie tej wycieczki. Czas przejażdżki jeepami po Gozo w ramach całodniowej wersji safari zwykle trwa około 6 godzin (nie licząc godziny lunchu, który jest w cenie). W tym czasie jeepy zatrzymują się w wybranych miejscach oraz punktach widokowych, z których rozciągają się ciekawe panoramy. Przygotowaliśmy fotografie oraz kolaże z widokami z trasy. W cenie każdej całodniowej wycieczki zawsze wliczony jest lunch w formie bufetu. Zimą z kolei często podaje się gorące dania. Wygląda to tak, jak na załączonym kolażu.

jeep safari gozo

MGARR HARBOUR

Główny port Gozo zlokalizowany w niewielkiej, malowniczej zatoce to dla wielu miejsce, w którym zaczyna się i kończy nasza podróż na Gozo. Kolorowe maltańskie łodzie luzzu cumują w tutejszej marinie wraz z promami wycieczkowymi i prywatnymi jachtami. W godzinach porannych w porcie jest bardzo tłoczno, szczególnie w wysokim sezonie, gdy pierwszymi rejsami przypływają na Maltę turyści indywidualni i grupowi. Tutaj wsiadamy do jeepów i wyruszamy w jeep safari po Gozo.

jeep safari gozoGHAJNSIELEM CHURCH

Tuż po opuszczeniu portu Mgarr Ferry naszym oczom ukaże się kościół w Ghajnsielem. Program nie przewiduje wizyty w kościele, a jedynie przejazd w bliskiej okolicy, więc kierowca powinien zasygnalizować, że właśnie obok tego miejsca przejeżdżamy. Jeżeli ktoś będzie zainteresowany uwiecznieniem kościoła na zdjęciu to wystarczy poprosić kierowcę o photo stop. W sąsiedztwie tego kościoła znajduje się spory teren, na którym usytuowana jest wioska betlejemska, w której co roku odbywają się spektakularne inscenizacje bożonarodzeniowe i wielkanocne.

ghajnsielem gozoQALA BELVEDERE

Najpopularniejszy punkt widokowy na Gozo. Z tego miejsca możemy obserwować jak na wyspie Comino budzi się dzień i kolejne promy, motorówki, jachty i inne pływające środki transportu dowożą tysiące turystów, którzy na tym niewielkim skrawku skały spędzą jeden ze swoich wakacyjnych dni. Z tego miejsca mamy też ładną panoramę Mgarr Ferry, więc warto korzystać z widoków i napawać się nimi lub fotografować.

qala gozoDAHLET QORROT VALLEY

Jadąc dalej wjedziemy do doliny Dahlet Qorrot. Kierowca opowie o tutejszych żyznych ziemiach i sadach cytrusowych. Warto wejść z nim w dyskusję. Kierowcy lubią dzielić się swoją wiedzą, ale jeśli widzą, że turyści nie są zbyt rozmowni ani ciekawi to z pewnością nie będą nikogo nadmiernie męczyć opowiadaniem o życiu codziennym  farmerów z Gozo. Jeepy poprowadzą nas wąskimi drogami biegnącymi wzdłuż pól i sadów. O każdej porze roku na trasie zachwycać nas będą inne kolory, zapachy i rytm życia. Warto wziąć głęboki oddech i uważnie koncentrować się na odbieraniu Gozo wszystkimi zmysłami.

jeep safari gozoCALYPSO CAVE (+PANORAMA RAMLA BEACH)

Punkt widokowy z zapierającą dech w piersiach panoramą największej piaszczystej plaży na Gozo – Ramla Bay. Jaskinia Calypso zawaliła się kilka lat temu. Od tego czasu nie można do niej wchodzić, choć ilekroć jesteśmy na miejscu, widzimy, że zakaz jest pernamentnie łamany. O historii jaskini Calypso piszemy w tekście „Gozo w pigułce„, gdzie odsyłamy po szczegóły. Calypso Cave to poza mityczną jaskinią znajdującą się w ruinie także, a właściwie przede wszystkim platforma widokowa na dolinę Ramla oraz górujące nad nią wsie.

calypso cave gozoWINDMILL TA’ KOLA 

Konwój jeepów wjedzie w wąskie uliczki miejscowości Xaghra, w której znajduje się m.in. stary młyn Ta’ Kola Windmill. Przy całodniowym jeep safari jest możliwe wejście do środka zarówno Ta’ Kola Windmill jak i Ggantija Temples. Młyn jest warty odwiedzenia. Przeczytamy o nim więcej TUTAJ-KLIK.

jeep safari gozoZdarza się, że tylko część pasażerów jeepa ma ochotę na wizytę w świątyniach. Wówczas kierowca zostawia ich na określony czas w muzeach, natomiast pozostali turyści w tym czasie zostają przewiezieni na rynek w miejscowości Xaghra. Można wtedy zwiedzić miejscowy kościół lub kupić sobie pastizzi w jednej z najlepszych pastizzerii na wyspie. Xaghra to jedna z najciekawszych lokalizacji na Gozo. Łatwo się tu zgubić. Uliczki w niektórych miejscach są wąskie a mury wysokie. Trudno o jakikolwiek punkt odniesienia. W miejscowości znajduje się wszystko, co jest potrzebne do sielskiego życia: piekarnia, winiarnia, pastizzeria, kawiarnie, restauracje, dobrze wyposażone sklepy oraz najpopularniejsza na wyspach megalityczna Ggantija.
ta kola windmill gozoGGANTIJA TEMPLES

Kompleks megalitycznych świątyń Ggantija usytuowany w miejscowości Xaghra na Gozo to najbardziej cenna atrakcja na wyspie. Turyści zainteresowani zwiedzeniem prehistorycznej świątyni mogą poprosić kierowcę o przystanek. Bilety do muzeum są dostępne w kasie czynnej w godzinach otwarcia obiektu. O Ggantija napisaliśmy więcej TUTAJ. Polecamy zapoznać się z tekstem o Ggantija jeśli planujemy wizytę w tym miejscu.

ggantijaXEWKIJA ROTUNDA

Kościół Świętego Jana Chrzciciela, znany powszechnie jako Rotunda Xewkija miniemy przejeżdżając przez wieś Xewkija. Kopuła kościoła jest trzecią co do wielkości na świecie niepodpartą kopułą. Konkuruje na tej pozycji jedynie z Rotundą w Mosta. Mieszkańcy wysp Malty i Gozo nie mogą się zgodzić co do tego, która z nich jest większa. Royunda w Xewkija jest majestatyczna. Wspaniale prezentuje się na horyzoncie, który zdobi w wielu miejscach na wyspie.

rotunda xewkijaXLENDI BAY

Malownicza zatoka usytuowana w dolinie nad którą górują wysokie wapienne skały. W bliskiej okolicy mamy dolinę Il-Kantra oraz jaskinię Carolina. Poza tym jak na kurort przystało jest też mnóstwo restauracyjek, kawiarni oraz najlepsza lodziarnia na wyspie. Plaża Xlendi jest popularna wśród nurków oraz amatorów snorkelingu, wiec całkiem prawdopodobne, że przy okazji przystanku w zatoce zobaczymy wynurzających się z wody nurków i tętniącą życiem mikro promenadę.

xlendi bay gozoTHE OLD LAUNDRY

Gdy po wizycie w przepięknej zatoce Xlendi wsiądziemy na jeepy i udamy się do kolejnego miejsca po drodze miniemy Starą Pralnię w Fontana. Po obu stronach ulicy znajdują się pralnie, ale tylko w jednej z nich ciągle można ręcznie coś uprać. Bardzo rzadko, ale zdarza się, że poczciwe seniorki piorą w niej jakieś tkaniny. Nie wnikamy w szczegóły. Pralnia ciągle służy mieszkańcom i znajdującym się w potrzebie podróżującym niskobudżetowo turystom. Tuż obok pralni znajdują się 2 sklepy z pamiątkami. Organizator nie przewiduje tu postoju a jedynie photo stop, czyli ewentualny postój na zdjęcie zrobione z samochodu. Ulica jest bardzo ruchliwa. Zawsze w tym miejscu widujemy masy turystów i autokary zaparkowane naprzeciwko pralni.

old laundry gozoSTONE QUARRIES

Kto nie jest ciekaw jak wyglądają maltańskie kamieniołomy? Na Malcie wapienie to podstawowy budulec. Wydobywa się go z kamieniołomów, których na wyspach nie brakuje. Na samym dole kamieniołomu, w gęstych kłębach kurzu pracują ciężko ludzie, którym można szczerze współczuć. To chyba najgorsza z możliwych prac fizycznych, szczególnie w wysokim sezonie, gdy temp. sięga nawet 40 st. Kierowca zatrzymuje się przy punkcie widokowym na kamieniołomy w Dwejra. 

kamieniołomy maltaDWEJRA (FUNGUS ROCK, INLAND SEA)

Najpopularniejsza zatoka na Gozo. To właśnie tutaj znajduje się kilka pięknych miejsc, które możemy zobaczyć podczas postoju. Zatoka Inland Sea, Dwejra Tower, Blue Hole, Fungus Rock, Crocodile Rock to tylko niektóre atrakcje. Zimą szaleją tu silne sztormy, latem tłumy turystów oblegają skaliste wybrzeże. Polecamy dobrze zaplanować czas, który tu spędzimy. Nie wystarczy go co prawda na rejs do jaskiń, ale na pewno dostrzeżemy każde z zaprezentowanych w kolażu miejsc.

dwejra gozoAZURE WINDOW

Lazurowe Okno było bez wątpienia największą atrakcją Malty i Gozo. Przez tysiąclecia Azure Window stało stabilnie w zatoce Dwejra budząc zachwyt wielu pokoleń ludzi żyjących na tych ziemiach na przestrzeni epok. Ósmego marca 2017 Azure Window runęło bezpowrotnie do morza. Wyjątkowo silny dwudniowy sztorm zniszczył to, co stworzyła natura. Oto, co zostało z najpopularniejszej atrakcji wysp, dla której wielu decydowało się odwiedzić Gozo. Niewielu wie jednak o tym, że na Gozo jest jeszcze jedna formacja skalna przypominająca Azure Window. To Wied il-Mielah Window, które znajduje się w programie całodniowego jeep safari po Gozo, czyli opisywanej właśnie wycieczki.

azure windowTA PINU

Bazylika na Gozo. Miejsce kultu maryjnego, o którym pisaliśmy wielokrotnie. Organizator nie planuje postoju w tym miejscu (chyba, że będziemy mieli zapas czasowy). Kościół obejrzymy więc podczas przejazdu przez okolicę. Nikt nie opracował tematu Bazyliki Ta’ Pinu dokładniej niż my. Teksty prezentujemy TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ. Zapraszamy serdecznie do lektury, ponieważ historia tego miejsca jest intrygująca.

ta' Pinu GozoWIED IL-MIELAĦ WINDOW

Nasi Czytelnicy doskonale znają to miejsce i od kilku lat odwiedzają je przy okazji pobytów lub wizyt na Gozo. Powszechnie nazywa się je tutaj Małym albo Drugim Azure Window​. W ostatnim czasie ​Wied il-Mielaħ​ wzbudza sporo emocji. Jedni pragną, aby pozostało sekretnym miejscem znanym tylko ​amatorom wspinaczki oraz turystyki pieszej i rowerowej. Inni wnioskują o budowę drogi i doprowadzenie tam komunikacji publicznej, co zostało definitywnie wykluczone i słusznie, ponieważ północna część Gozo jest wyjątkowa właśnie z powodu słabej dostępności dla turystyki masowej. ​

To sprawia, że Wied il-Mielaħ Window​ staje się teraz jeszcze bardziej cenne jako atrakcja turystyczna. Odkąd runęło Azure Window tłumy turystów kierują się właśnie do Wied il-Mielaħ​ Window. Nigdy nie widywaliśmy tam tylu turystów, co od czasu utraty Azure Window. Nikogo nie zdziwi więc to, że Wied il-Mielaħ​ Window zaistniało w programie tej wycieczki dopiero po tragicznych wydarzeniach z udziałem Azure Window. 

wied il mielah gozoGORDAN LIGHTHOUSE

Stara latarnia morska Ta’ Gordan pojawi się na horyzoncie podczas półdniowego safari. Nie będzie okazji do wejścia na wzgórze, ale na pewno dostrzeżemy ją z samochodu i zdążymy zrobić zdjęcie lub obejrzeć latarnię z oddali. Budowa latarni rozpoczęła się w 1852 roku. Pięć lat później miała miejsce uroczysta inauguracja Ta’ Gordan Lighthouse. Wielokrotnie ją modernizowano. Działa do dziś. 

ta gordan lighthouseSALT PANS

Salt Pans to inaczej panwie solne. Używa się ich do wydobywania soli morskiej. Woda paruje i zostaje w nich sól, którą zbierają właściciele i sprzedają w sklepiku zlokalizowanym w jaskini naprzeciwko panwi tuż za zatoką Xwejni Bay na północy Gozo. Oczywiście sól z Gozo można też kupić w niemal każdym sklepie na wyspach. Szlak spacerowy wzdłuż panwi jest bardzo popularny na Gozo. Latem podczas zachodów słońca okolica jest pięknie rozświetlona a woda mieni się w niewyobrażalnych odcieniach. 

salt pans gozoMARSALFORN BAY

Start rybacki port w Marsalforn urósł do rangi lokalnego kurortu. Gęsto usiane przy promenadzie hosteliki oraz punkty usługowe i restauracje, ożywiają tę martwą zimą okolicę. Przez Marsalforn przejeżdżamy po drodze do panwi solnych. Z samochodu można zrobić sporo poglądowych zdjęć, a jeśli komuś wioska wyjątkowo się spodoba to zawsze można tu wrócić z jednodniową wizytą na plażowanie i chillout, z którego to miejsce jest znane.

marsalforn bayCITADELLA

Ostatnim punktem programu wycieczki Full Day Gozo Jeep Safari Szlakiem Największych Atrakcji jest Cytadela w stolicy Gozo – Rabacie. Jeżeli w czasie wycieczki będziemy słuchać kierowcy i wracać do samochodu punktualnie to na koniec dnia czeka nas jeszcze spacer na mury Cytadeli, z których zobaczymy panoramę Gozo i zlokalizujemy kilka miejsc, które tego dnia odwiedziliśmy (np. Marsalforn, Xewkija Rotunda, Gordan Lighthouse, etc.). Możliwość podziwiania wyspy Gozo z murów Cytadeli to wspaniałe zwieńczenie tego dnia i swoiste podsumowanie programu. Zadbajmy o to, aby było nam to dane. Bądźmy zdyscyplinowani i jeśli zauważymy, że inni turyści notorycznie się spóźniają – zgłośmy to kierowcy lub organizatorowi wycieczki zanim jeep safari dobiegnie końca. 

Cytadela Gozo

ZAREZERWUJ WYCIECZKĘ TERAZ

W szczycie sezonu, gdy wyspa przeżywa oblężenie turystów, obowiązuje system uprzedniej pełnej rezerwacji, co jest gwarancją miejsca na wycieczce. Wówczas należy wpłacić depozyt lub pełną kwotę, co można uczynić kartą, Revolutem, PayPalem lub przelewem bankowym. Procedura rezerwacji wycieczki wygląda następująco: Kontaktujemy się z organizatorem za pośrednictwem tego formularza, rezerwujemy wycieczkę (wspominając o chęci skorzystania z naszych rabatów -15%). Gdy organizator potwierdzi, że ma wolne miejsca i możemy śmiało rezerwować dopełniamy formalności, następnie zaś wysyłamy na adres maltaigozo@gmail.com maila z prośbą o przesłanie vouchera na konkretną wycieczkę. Voucher drukujemy i zabieramy ze sobą. W razie zapomnienia voucheru obowiązywać będzie regularna cena, zgodnie z zasadą No Voucher – No Discount. Wówczas będzie trzeba dopłacić 15%, które gwarantuje nasz voucher rabatowy.

Organizatorzy rejsu w pierwszej kolejności odpowiadać będą na pytania przesłane formularzem kontaktowym podlinkowanym wyżej! Dzięki precyzyjnie zadanym pytaniom oraz udzielonym odpowiedziom organizatorzy sprawnie potwierdzą możliwą rezerwację lub zaproponują inny wolny termin. Jest to o tyle istotne, że zapytań jest sporo, dlatego też im bardziej konkretne jest pytanie tym szybsza odpowiedź. Pytanie o wolne terminy na wycieczki odbywające się w czasie planowanego pobytu na Malcie trafiają prosto na e-mail organizatorów wycieczki, dlatego odpowiedź otrzymujemy w j. angielskim. Ci, którzy nie znają tego języka mogą swobodnie tłumaczyć treść maila w dowolnym translatorze. Uprzednia rezerwacja jest konieczna, ponieważ  wycieczki tego organizatora cieszą się ogromnym zainteresowaniem i często zwyczajnie nie ma miejsc dla tych, którzy zostawili rezerwację na ostatnią chwilę. Reasumując, dobre rzeczy w szczycie sezonu nie są dostępne na last minute.

Gorąco polecamy jeep safari zarówno latem, jak i zimą. Gdy widzimy, że niektórzy pasażerowie się notorycznie spóźniają – warto zgłosić to kierowcy lub organizatorowi zanim wycieczka dobiegnie końca. To są rzeczy, o których należy pamiętać, a na pewno będziemy bardzo zadowoleni z jeep safari na Gozo. Dobrym rozwiązaniem jest też wydrukowanie programu wycieczki, który znajduje się na początku tego wpisu i poproszenie kierowcy o sygnalizowanie, że zbliżamy się do kolejnych punktów programu.

Każda grupowa wycieczka, bez względu na to kto ją organizuje, ma to do siebie, że jej liczni uczestnicy mogą mieć różne podejście do czasu oraz zaleceń kierowcy czy przewodnika. Jeśli współpasażerowie notorycznie się spóźniają lub wydłużają czas postoju w kolejnych punktach –  należy to oficjalnie zgłosić liderowi wycieczki i poprosić o interwencję lub wybrać jedną z prywatnych wycieczek opisanych TUTAJ.

ZAINTERESOWAŁ CIĘ TEN ARTYKUŁ?
ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI W KOMENTARZACH.
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN TEKST?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇