fbpx

GOZO NATURE MUSEUM

Gozo Nature Museum znajduje się w Cytadeli na Gozo.
Zgromadzone w muzeum eksponaty prezentują szeroki wachlarz fauny i flory występującej na maltańskich wyspach dawniej i dziś. Z tekstu dowiemy się czego należy się bać, co warto unikać oraz co ignorować.

Gozo Nature MuseumGozo Nature Museum to miejsce, które zainteresuje miłośników przyrody. Bardzo często wyjeżdżając za granicę zastanawiamy się nad tym, czy na miejscu czekają na nas jakieś niebezpieczeństwa w postaci jadowitych zwierząt lub trujących roślin. W Gozo Nature Museum rozwiejemy swoje wątpliwości, ale też potwierdzimy pewne przypuszczenia odnośnie tutejszej fauny i flory, również tej prastarej, aktualnie nie występującej. Czy zatem jest się czego bać? 

Muzeum Przyrodnicze Gozo zlokalizowane jest jak większość tutejszych obiektów muzealnych na terenie Cytadeli w stolicy Gozo – Victorii/Rabacie. Prezentowane w muzeum kolekcje odzwierciedlają zasoby naturalne Gozo oraz ich użyteczność i związek z życiem codziennym. Historia budynku muzeum sięga 1600 roku, jest to więc gratka nie tylko dla miłośników przyrody, lecz także architektury. Ciekawostką jest to, że w czasie II wojny światowej budynek służył mieszkańcom jako schron podczas bombardowań lotniczych.

Gozo Nature MuseumW trzech połączonych ze sobą budynkach mieszkalnych, na dwóch piętrach zgromadzono interesujące kolekcje. Na parterze obejrzymy materiały geologiczne, minerały, kolekcje związane z ewolucją człowieka i zwierząt oraz tutejszego życia morskiego. Organizmy morskie prezentowane w gablotkach, szczególnie skamieliny sięgają swoim wiekiem okresu między 35 a 5 mln lat przed Chrystusem… Większość eksponatów mineralnych pochodzi z prywatnych zbiorów szanowanego prawnika z Gozo, wielkiego pasjonata minerałów Dra Lewisa Mizzi. 

Gozo Nature Museum Gozo Nature MuseumNiezwykłym eksponatem, na który warto zwrócić uwagę jest kamień księżycowy z małą maltańska flagą. Jest to autentyczny kamień pochodzący z Księżyca. Przywieziony został przez załogę Apollo II i podarowany Maltańczykom przez amerykańskiego prezydenta Nixona.

Gozo Nature Museum Gozo Nature MuseumNa piętrze możemy podziwiać bogatą i niekiedy przerażającą kolekcję owadów oraz zdecydowanie milszą oku kolekcję lokalnej roślinności. Ważnym okazem jest owiany legendą grzyb rosnący na Fungus Rock w zatoce Dwejra. Na tyłach muzeum znajduje się także niewielki ogród, w którym posadzono typowe dla Gozo rośliny, między innymi niezwykle popularne tutaj Maltese Rock-Centaury.

Gozo Nature MuseumPo wizycie w muzeum uświadomimy sobie, że jadowite węże (które nie występują na Malcie) oraz skorpiony, czy niektóre meduzy to nie wszystkie stworzenia mogące narazić nas na ból. Co prawda wszystkie te potencjalnie groźne występują rzadko, ale jednak, więc warto je znać. Zapewne zainteresują Was opisy niektórych chrząszczy, pająków, gąsienic, skorpionów i roślin. Na pocieszenie dodamy, że od kilku lat każdego dnia wychodzimy z psem na spacer w różne rejony Gozo (trawiaste, skaliste, piaszczyste, dzikie) i najgroźniejszym stworzeniem, które dotąd udało nam się spotkać był kleszcz. Kleszcze są tutaj równie obrzydliwe, jak wszędzie indziej. Tutejsze skorpiony mają podobo łagodny jad. Węże można potraktować jak większą jaszczurkę. Tylko te chrząszcze… lądowe i latające…, ale o nich napiszemy innym razem.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

GODZINY OTWARCIA:
Pon-Niedz: 09.00 – 17.00
Ostatnie wejście o 16.30
Nieczynne: 24, 25 i 31 grudnia, 1 stycznia & Wielki Piątek

BILETY:
Dorośli (18 – 59 lat): €3.00
Młodzież (12 – 17 lat), Seniorzy (60 lat i więcej), Studenci: €2.00
Dzieci (6 – 11 lat): €1.50

Ceny biletów do dwóch dowolnych muzeów w Cytadeli:
Dorośli (18 – 59 lat): €5.00
Młodzież (12 – 17 lat), Seniorzy (60 lat i więcej), Studenci: €3.00
Dzieci (6 – 11 lat): €2.50

Cena biletu do wszystkich 4 muzeów Cytadeli:
Dorośli (18 – 59 lat): €8.00
Młodzież (12 – 17 lat), Seniorzy (60 lat i więcej), Studenci: €5.00
Dzieci (6 – 11 lat): €4.00
Niemowlęta: Bezpłatnie

ZAINTERESOWAŁ CIĘ TEN ARTYKUŁ?
ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI W KOMENTARZACH.
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN TEKST?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇