Zaktualizowano: 2020-10-28 12:00

Polacy mogą podróżować na Maltę lotami bezpośrednimi z Polski. Od 23 października 2020 Polska znajduje się na maltańskiej bursztynowej liście, co oznacza, że przed wylotem na Maltę należy wykonać test na covid

LICZBA ZAKAŻONYCH KORONAWIRUSEM NA MALCIE

Aktualnie mamy na Malcie 1915 zakażonych i 3789 ozdrowieńców. Wykonano jak dotąd 326 580 testów.

POLSKA NA BURSZTYNOWEJ LIŚCIE OD 23/10/2020

Dwa polskie lotniska (Gdańsk oraz Kraków) zostały wpisane na maltańską bursztynową listę. W praktyce oznacza to, że każdy podróżny przylatujący na Maltę z tych lotnisk powinien mieć przy sobie negatywny wynik testu PCR na covid, wykonany nie wcześniej niż 72h przed przylotem. Nowa regulacja zacznie obowiązywać od 23 października 2020 od północy. W przypadku braku testu, podróżni mogą być poddani testowi na Malcie i skierowani na kwarantannę.

W praktyce, duża część Polaków ciągle przylatuje na Maltę bez uprzednio wykonanych testów. Z relacji Czytelników wiemy, że kontrola na maltańskim lotnisku działa słabo. Poddani wyrywkowej kontroli turyści mogą być zobowiązani do wykonania testu na lotnisku. Koszt tego badania pokrywa maltański rząd. W razie wyniku pozytywnego chorzy turyści zostaną skierowani na kwarantannę. Już w czasie wakacji przygotowano dla turystów specjalną pulę noclegów, w których chorzy turyści mogą spędzać czas kwarantanny, aż do czasu uzyskania wyniku negatywnego, który pozwoli im na opuszczenie wyspy.

BURSZTYNOWA, CZERWONA I ZIELONA LISTA

7 sierpnia 2020 premier Malty zapowiedział podczas konferencji dla lokalnej telewizji, że od tegoż dnia maseczki są obowiązkowe w zatłoczonych miejscach, środkach komunikacji publicznej (w tym także promach na Gozo) oraz sklepach. Mandat za brak maseczki wynosi 50 EUR i otrzyma go każdy, kto nie przestrzega nowych zasad. Za kichnięcie lub kaszlnięcie w miejscu publicznym bez maseczki – 100 EUR mandatu.

💡 17 sierpnia 2020 poinformowano o nowych obostrzeniach, które mają na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się COVID-19.

Oto, jakie zmiany wchodzą w życie:

➡ Bary i kluby nocne mają być zamknięte, Wyjątkiem są restauracje.
➡ Zabronione będzie organizowanie imprez na łodzi (boat party). Rejsy są dozwolone, natomiast obowiązuje dystans społeczny.
➡ Zabronione są wszystkie zgromadzenia powyżej 6 osób.
➡ Maski będą teraz obowiązkowe we wszystkich zamkniętych przestrzeniach publicznych, z wyjątkiem restauracji, które podlegają odrębnym zasadom. Maski należy nosić również w otwartych przestrzeniach.
➡ Zostaną opublikowane listy krajów, dla których obowiązywać będą absolutne zakazy przylotów, pewne ograniczenia, np. konieczność przedstawienia negatywnego wyniku testu na covid lub całkowity brak ograniczeń. 
➡ Powstanie bursztynowa lista krajów (AMBER LIST) z których przyjezdni będą musieli wykazać negatywny wynik testu na COVID-19. Kraje z nowej bursztynowej listy zostaną ogłoszone wkrótce, a przepisy wejdą w życie w piątek. Lista będzie aktualizowana co tydzień.
➡ Dla krajów z czerwonej listy (RED LIST) podróżowanie będzie zabronione.
➡ W najlepszej sytuacji znajdą się kraje z zielonej listy (GREEN LIST). Podróżni z tych krajów będą mogli podróżować na Maltę bez ograniczeń.

18 sierpnia po południu podano do wiadomości publicznej, że na liście bursztynowej znalazła się Bułgaria, Rumunia i część Hiszpanii. Turyści przybywający na Maltę z tych krajów są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu na COVID-19 przeprowadzonego w ciągu ostatnich 72 godzin. Wynik testu należy okazać przed wejściem na pokład samolotu lecącego na Maltę.

Pasażerowie, którzy nie okażą takiego zaświadczenia, mogą zostać poproszeni o pobranie wymazu na międzynarodowym lotnisku na Malcie lub o poddanie się kwarantannie na Malcie po przylocie.

W przypadku Hiszpanii zasady dotyczą tylko osób przybywających z Barcelony, Girony i Madrytu.

Bursztynowa Lista będzie aktualizowana “od czasu do czasu”.

Na bursztynowej liście (AMBER LIST) zaktualizowanej 10/09/2020 znalazły się: 
➡ Hiszpania:
➡ Barcelona
➡ Girona
➡ Madryt
➡ Rumunia
➡ Tunezja
➡ Czechy
➡ Francja:
➡ Paryż
➡ Marsylia

W kolejnej aktualizacji z 21/10/2020 do bursztynowej listy dodano:

➡ Belfast, Cardiff, Leeds, Liverpool, Manchester, Newcastle.
➡ Austria
➡ Belgia
➡ Bułgaria
➡ Czechy
➡ Francja
➡ Węgry
➡ Irlandia
➡ Niderlandy
Polska (Gdańsk, Kraków)
➡ Portugalia (Porto)
➡ Hiszpania (Madrid, Barcelona and Girona airport)
➡ Szwajcaria
➡ Tunezja

CZY JEST MOŻLIWY ZAKAZ LOTÓW NA MALTĘ W NIEDALEKIEJ PRZYSZŁOŚCI?

Przy utrzymującej się wzrostowej tendencji zachorowalności, niewykluczone, że wykaz z 13/10/2020 w kolejnych aktualizacjach zostanie rozszerzony również o państwa i terytoria z UE i EOG, strefy Schengen, Ukrainy i krajów, które notyfikowały Polsce wprowadzenie rozwiązań zapewniających, że na pokład samolotów nie zostaną wpuszczone osoby zakażone Covid-19. Jeśli do tego dojdzie – podamy taką informację w pierwszym akapicie niniejszego tekstu.

PROJEKT ROZPORZĄDZENIA Z ZAKAZEM LOTÓW Z MALTY DO POLSKI

21 sierpnia 2020 w polskich mediach pojawiła się informacja o projekcie rozporządzenia, które miałoby wejść w życie 26 sierpnia i w rezultacie mocno ograniczyć podróże na linii Malta – Polska. W mediach pojawia się mnóstwo różnych informacji. Czekamy na jakiekolwiek jednoznaczne i oficjalne stanowisko, ponieważ na ten moment mamy tylko mnóstwo pytań, wątpliwości oraz rodzinę z Polski, która przebywa u nas na wakacjach do 27 sierpnia, na kiedy to jest zaplanowany lot powrotny do Polski. Czy ten lot się odbędzie? Czy trzeba będzie wracać przed 26/08? Nikt tego w tej chwili nie wie. Czekamy więc na więcej szczegółów na temat rozporządzenia, o którym można przeczytać TUTAJ. Osobiście nie panikujemy, mimo iż sprawa nas wyjątkowo mocno dotyczy. Uważamy bowiem, że Ambasada Polski na Malcie poinformuje oficjalnie polskich turystów o aktualnej sytuacji i zaleci ewentualne  modyfikacje lotów (np. wylot z Malty przed 26/08/2020). Dopóki nie ma stosownych i jednoznacznych komunikatów ze strony przedstawicielstwa polskiego rządu na Malcie, sprawę traktujemy jako zapowiedź projektu rozporządzenia a nie projekt, który wejdzie w życie. Proszę zauważyć, że nikt jak dotąd nie wypowiedział się rzeczowo w tej sprawie. Ponadto, przedstawiciele rządu w Polsce uprzedzali, że ewentualne zmiany związane z ograniczeniem możliwości podróżowania zostaną zakomunikowane minimum 7 dni przed ich wprowadzeniem, natomiast tutaj mamy do czynienia z krótszym okresem. Pamiętajmy, że Ambasada Polski na Malcie nie wydała żadnego komunikatu oraz komentarza dotyczącego wspomnianego projektu rozporządzenia, a gdyby sprawa była pilna i poważna to taki komunikat powinien był pojawić się jeszcze wczoraj. Czekamy na rozwój wydarzeń.

PIERWSZY KOMUNIKAT AMBASADY RP NA MALCIE

Informujemy, że w celu minimalizacji zagrożenia rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2 w Polsce rząd RP prowadzi prace legislacyjne nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, którego wejście w życie planowane jest w dniu 26 sierpnia br. Zgodnie z projektem rozporządzenia, zakazem lotów miałyby być objęte 63 państwa z całego świata, w tym MALTA. Jeśli rozporządzenie wejdzie w życie w projektowanym kształcie, przez co najmniej dwa tygodnie samoloty startujące z terenu wskazanych krajów nie będą mogły lądować na terytorium Polski.

Podobnie jak w przypadku dotychczasowych rozporządzeń w sprawie zakazów lotów, wykaz państw objętych zakazem jest sporządzany w oparciu m.in. o dane dot. 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 w przeliczeniu na 100 000 osób. Dane te można znaleźć na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19-pandemic

Jednocześnie przypominamy, że – zgodnie z zaleceniami MSZ wydanymi po wybuchu pandemii – każda osoba, podejmując decyzję o wyjeździe zagranicznym, powinna liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych. W związku ze zmiennością i nieprzewidywalnością sytuacji epidemiologicznej, każda podróż zagraniczna wiąże się z ryzykiem odwołania lotu i poniesienia dodatkowych kosztów. Osoba decydująca się na podróż, mimo ostrzeżeń MSZ, powinna być świadoma tego ryzyka i zabezpieczona finansowo na wypadek wystąpienia ew. problemów w podróży.

W sytuacji ew. odwołania lotów z Malty do Polski ze względu na sytuację epidemiczną należy pamiętać o następujących możliwościach powrotu do kraju:
– połączenie lotnicze z Malty do kraju europejskiego, z którego loty są przyjmowane na polskich lotniskach;
– połączenie promem z Malty do Włoch (Pozzallo, Catania, Salerno), a stamtąd podróż pociągiem lub autobusem do Polski.

Szukając alternatywnych opcji powrotu do Polski, należy w pierwszej kolejności skontaktować się z przewoźnikiem, u którego wykupiony jest bilet na odwołany lot.

DRUGI KOMUNIKAT AMBASADY RP NA MALCIE W SPRAWIE PROJEKTU ROZPORZĄDZENIA

Informujemy, że projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, który ma obowiązywać od 26 sierpnia br., nie został jeszcze przyjęty. Rozporządzenie powinno zostać podpisane i opublikowane w dniu 25 sierpnia br.

Jednocześnie podkreślamy, że dopóki rozporządzenie nie jest podpisane, jego kształt może ulec zmianie.

Ambasada poinformuje o ostatecznym kształcie rozporządzenia po jego podpisaniu.

Podsumowując, wielu turystów od kilku dni ma zepsute wakacje i ciągle nie wiedzą czy mają już organizować alternatywny powrót do Polski czy może jeszcze nie? 

Zgodnie z projektem rozporządzenia bezpośrednie loty z Polski na Maltę będą możliwe (aczkolwiek nie należy przyjmować tego jako pewnik), natomiast loty z Malty do Polski – wyłącznie z przesiadką w jednym z krajów europejskich – najlepiej takim, które nie nałożyło żadnych restrykcji na podróżnych przybywających z Malty. Ta kwestia została zaprezentowana bardzo czytelnie na mapie opracowanej przez Times Of Malta:

Mapa może się przydać podczas planowania lotów powrotnych z Malty do Polski w razie anulowania uprzednio zarezerwowanych bezpośrednich połączeń lotniczych. W razie wątpliwości co do możliwości przelotu przez określony kraj, warto skonsultować się z tamtejszą Ambasadą RP. 

koronawirus na malcie

ZAKAZ LOTÓW Z MALTY DO POLSKI OD 26 SIERPNIA 2020?

25 sierpnia 2020 miało zostać podpisane i opublikowane rozporządzenie dotyczące restrykcji dla wybranych krajów, w tym prawdopodobnie dla Malty. Czy Malta znajdzie się na liście, która od kilku dni spędza sen z powiek wielu podróżnym przebywającym aktualnie za granicą? Czy wszystkie bezpośrednie loty z Malty do Polski zostaną odwołane od 26 sierpnia włącznie. Ciągle czekamy na odpowiedź na te pytania.

Jeśli Malta zostanie objęta zakazem lotów, wielu turystów będzie organizować powrót do domu. Jak się za to zabrać?
➡ Klienci biur podróży powinni skontaktować się z biurami, w których wykupili wczasy na Malcie. Te z pewnością mają już przygotowane rozwiązania.
➡ Turyści, którzy samodzielnie wykupili loty powinni niezwłocznie skontaktować się z przewoźnikiem lotniczym w celu ustalenia czy linie lotnicze mają w zanadrzu jakiś plan awaryjny? Było bowiem sporo czasu, aby przygotować się na różne scenariusze. 
➡ W razie wątpliwości i pytań, należy kontaktować się bezpośrednio z Ambasadą RP w Valletcie. 

telefon komórkowy: +356 99724852
e-mail: valletta.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Jesteśmy przekonani, że w razie anulacji lotów powrotnych Ambasada przedstawi listę alternatywnych połączeń lotniczych z przesiadką, które turyści z Polski będą mogli rezerwować bez obaw o ewentualne restrykcje lub dodatkowe koszty. Należy bowiem pamiętać o tym, że turyści przybywający z Malty, w niektórych krajach muszą wykazać negatywny wynik testu na koronawirusa lub poddać się kwarantannie. Trudno powiedzieć jak to wygląda podczas lotu z przesiadką. Byłoby idealnie, gdyby ktoś z przedstawicieli Rządu odniósł się do tej kwestii i rozjaśnił ją, aby nie narażać turystów na dodatkowy stres i koszty.

Z komunikatu Ambasady RP na Malcie z dnia 25 sierpnia 2020 opublikowanego około 15:50 na twitterze, dowiadujemy się, że:

Do 1.09. samoloty pasażerskie wylatujące z Malty NIE są objęte zakazem lądowania w Polsce. Sytuacja ta może ulec zmianie od 2.09.

To oznacza, że za kilka dni następna grupa turystów będzie w identycznej sytuacji. Z tego, co wiemy wielu turystów zakończyło swoje wakacje przed czasem, inni w ogóle na nie nie przylecieli w obawie przed zapowiadanymi problemami z powrotem. Wielu przebukowało loty lub dokonało rezerwacji nowych. Nasuwa się pytanie: Kto czuje się odpowiedzialny za ten chaos i dezinformację oraz budowanie atmosfery nieprzewidywalności. Co zrobią turyści, którzy planowali przylot na początku września? 
Wszystko wskazuje na to, że dokładnie za tydzień sytuacja powtórzy się. 

ZAKAZ LOTÓW Z MALTY DO POLSKI OD 2 DO 15 WRZEŚNIA 2020

Zgodnie z komunikatem MSZ dotyczącym rozporządzenia ws. zakazów w ruchu lotniczym, rozporządzenie w aktualnym kształcie obowiązuje do 1 września 2020 włącznie. Najprawdopodobniej tego samego dnia podpisane zostanie nowe rozporządzenie, które obowiązywać będzie od 2 września 2020. Oto treść komunikatu:

Utrzymanie wykazu w takim kształcie uzasadnia dobiegający końca okres wakacyjny i związana z tym konieczność zapewnienia bezpiecznego i niezakłóconego powrotu do Rzeczpospolitej Polskiej osobom przebywającym na urlopach poza granicami kraju. Oznacza to, że loty do/z Hiszpanii czy na Maltę będą mogły się odbywać. Zwracamy jednak uwagę na krótki okres obowiązywania aktu tj. do 1 września br. Po tej dacie zostanie opublikowane nowe rozporządzenie, zawierające szerszy katalog państw z których loty nie będą realizowane. Jest to związane z dalszym rozprzestrzenianiem się patogenu SARS CoV-2 i zapewnieniem bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego.

Prosimy o bieżące śledzenie danych publikowanych przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control), które stanowią podstawowy element oceny zagrożenia epidemicznego. Wykazy państw objętych zakazem lotu uwzględniają co do zasady 14-dniową skumulowaną liczbę zachorowań na COVID-19 na 100 000 osób przy współczynniku przekraczającym 60.  

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną na świecie i pojawianiem się nowych ognisk zakażeń koronawirusem MSZ zaleca daleko idącą wstrzemięźliwość w planowaniu wyjazdów zagranicznych. Przypominamy, że podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.

Lista państw i terytoriów, które są objęte zakazem lotu:

Arabia Saudyjska, Argentyna, Armenia, Bahamy, Bahrajn, Boliwia, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Chile, Chiny, Czarnogóra, Dominikana, Ekwador, Eswatini, Gabon, Gwatemala, Honduras, Irak, Izrael, Katar, Kazachstan, Kirgizja, Kolumbia, Kosowo, Kostaryka, Kuwejt, Luksemburg, Macedonia Północna, Malediwy, Meksyk, Mołdawia, Oman, Panama, Peru, Republika Południowej Afryki, Republika Zielonego Przylądka, Rosja, Salwador, Serbia, Singapur, Stany Zjednoczone Ameryki, Surinam, Wyspy Świętego Tomasza i Książęce.

Lista pozostałych państw i terytoriów ze współczynnikiem przekraczającym 60 zachorowań na 100 000 osób:

Albania, Andora, Aruba, Belize, Chorwacja, Eswatini, Francja, Gibraltar, Guam, Hiszpania, Indie, Liban, Libia, Malta, Monako, Palestyna, Paragwaj, Polinezja Francuska, Portoryko, Republika Zielonego Przylądka, Rumunia, Saint-Martin, Wenezuela, Wyspy Owcze, Wyspy Turks i Caicos.

Mapa przedstawiająca 43 kraje (kolor czerwony), które są objęte zakazem lotu według rozporządzenia oraz destynacje, które wg stanu na 27 sierpnia br. zawierają współczynnik powyżej 60 (kolor pomarańczowy). Przy utrzymującej się wzrostowej tendencji zachorowalności, niewykluczone, że wykaz zostanie rozszerzony o ww. państwa.

💡 Wieczorem, 31 sierpnia 2020 w Dzienniku Ustaw opublikowano Rozporządzenie w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Wynika z niego, że od 2 września 2020 roku, bezpośrednie loty z Malty do Polski są zakazane. Rozporządzenie w tym kształcie obowiązuje do 15 września. Oznacza to więc, że przy okazji następnej aktualizacji ten zakaz zostanie cofnięty lub przedłużony. Wszystko zależy od liczby chorych na Malcie. Jeśli statystyki się poprawią, możliwe, że juz od połowy września wszystko wróci do normy. Nasuwa się pytanie o loty z Polski na Maltę. Czy przewoźnikom będzie się opłacało latać tylko w jedną stronę? Jaki los czeka loty z Polski na Maltę zaplanowane na pierwszą połowę września 2020? W tej sprawie najlepiej skontaktować się bezpośrednio z przewoźnikiem, u którego zarezerwowaliśmy lot. 

Co ciekawe w rozporządzeniu jest mowa o lotach z krajów z listy, natomiast w komunikatach MSZ o lotach z i do krajów z listy. Która informacje jest precyzyjniejsza? Tego z pewnością dowiemy się wkrótce. Linie lotnicze stopniowo anulują kolejne loty na Maltę. Pozostają jedynie loty czarterem.

Tym razem nie ma chaosu, jak to miało miejsce w marcu 2020. Turyści mieli czas, aby zmodyfikować rezerwacje lotnicze. Część z nich odwołała wakacje, inni zarezerwowali loty z przesiadką, kolejni opuścili wyspę wcześniej. Czytelnicy portalu maltaigozo na pewno śpią spokojnie i nie martwią się teraz powrotem do domu, ponieważ odkąd tylko pojawiły się pierwsze wzmianki o uwzględnieniu Malty w rozporządzeniu, informowaliśmy o wszystkim i sugerowaliśmy możliwe rozwiązania.

CO Z LOTAMI NA MALTĘ PO 15 WRZESNIA 2020?

Już za kilka chwil okaże się czy po 15 września loty z Polski na Maltę i z Malty do Polski zostaną wznowione. Im bliżej tej daty, tym więcej telefonów i maili z pytaniami o aktualną sytuację otrzymujemy. Ostatnia decyzja MSZ bazowała na danych z mapy, na której Malta oznaczona była kolorem pomarańczowym, równoznacznym z wysoką liczbą zachorowań. Na mapce z 10 września Malta ma ten sam kolor. Czy to oznacza, że zakaz lotów zostanie przedłużony? A może tym razem te same dane zostaną zinterpretowane zupełnie inaczej? Na dwoje babka wróżyła…

11 września 2020 zaktualizowano projekt rozporządzenia o zakazie lotów wskazując na pewien bardzo istotny szczegół, mianowicie współczynnik zachorowań w przeliczeniu na 100 000 mieszkańców. Otóż, o ile dwa tygodnie temu Malta została objęta restrykcjami z powodu przekroczenia współczynnika 60, o tyle najnowszy projekt zakłada, że ograniczenia zostaną zastosowane tam, gdzie współczynnik będzie wyższy niż 90! Na ten moment Malta nie przekracza tego współczynnika i raczej jest mało prawdopodobne, aby do 15 września liczba zachorowań wzrosła tak gwałtownie, aby osiągnąć współczynnik wyższy od 90. Można więc przypuszczać, że od 16 września Polacy znów będą mogli latać na Maltę bezpośrednio z Polski.

Niefortunnie doszło do masowych zachorowań w obrębie kilku większych budynków mieszkalnych, wskutek czego liczba zachorowań gwałtownie wzrosła, a wraz z nią współczynnik chorych. W ciagu dwóch dni współczynnik przekroczył próg dopuszczalny dla nieograniczonych podróży. 

Mimo wysokiego współczynnika Malta nie została objęta zakazem lotów, co oznacza, że od 16 września Polacy mogą latać na Maltę bezpośrednio z Polski. Kolejnych zmian w rozporządzeniu o zakazie lotów można spodziewać się 29 września 2020.

Projekt przewiduje wprowadzenie zakazu wykonywania, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium państw, w których współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 000 osób co do zasady przekracza 90, w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control).

loty malta koronawirus

LOTY NA MALTĘ OD 16 WRZEŚNIA

Malta nie znalazła się na liście kierunków objętych zakazem lotów i opublikowanych w rozporządzeniu z dnia 15 września 2020 obowiązującym od 16 września 2020. Oznacza to, że bezpośrednie loty na linii Malta – Polska – Malta zostaną wznowione. 

Późnym popołudniem 15 września 2020 otrzymaliśmy mnóstwo wiadomości i maili z kopią komunikatu rozsyłanego przez Ryanair i prośbą o odniesienie się do tej wiadomości oraz informacji w niej zawartej:

Dear Customer,
Ryanair have been notified by the Maltese government of the following travel restrictions as a result of COVID19.
Passengers arriving into Malta must:
1. Have a PCR test with a negative result conducted up to 72 hours before departure
2. Complete and submit passenger health declaration and locator forms
3. Failure to pruduce a PCR may result in being tested upon arrival and being quarantined
Ryanair apologises for the inconvenience caused which is completely outside of our control.
Ryanair Customer Care Team

Otóż, nie wiemy na jakiej podstawie przewoźnik twierdzi, że pasażerowie z Polski powinni mieć ze sobą testy wykonane na 72h przed przylotem na wyspę. Polska nie znajduje się na bursztynowej liście, której ostatnia aktualizacja miała miejsce 12 września 2020. Być może w najbliższym czasie coś się zmieni, ale na tę chwilę turyści z Polski nie mają obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu na covid. 

Warto pamiętać, że turyści przylatujący z krajów z bursztynowej listy powinni mieć ze sobą taki test. W przeciwnym razie obowiązuje następująca procedura:

Passengers who do not present this certificate can be asked to swab at the Malta International Airport or asked to self-quarantine in Malta upon arrival.

Co prawda w najnowszej wersji rozporządzenia dodano punkt dotyczący konieczności posiadania testu, natomiast poza tą wzmianką nikt jeszcze nie skomentował rozporządzenia oraz zmian, które weszły w życie 16 września 2020. Oto wspomniany, nowy fragment rozporządzenia:

2. Zakazu, o którym mowa w ust. 1, nie stosuje się do statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe:

(…) z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wyko- nano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2.

To może mieć związek z komunikatami rozsyłanymi przez Ryanair, ale niewiele więcej na tę chwilę wiadomo. Być może to zwykły błąd lub niekorzystna nadinterpretacja rozporządzenia, bowiem Malta nie wymaga od turystów przylatujących z Polski żadnego testu ani kwarantanny. Jak się okazało Ryanair wprowadził pasażerów w błąd wysyłając wspomniane komunikaty. 

Istotna wydaje się być również polityka redukcji lotów na Maltę przez przewoźników niskokosztowych. W trzecim tygodniu września linie lotnicze odwołały sporo lotów na październik i listopad oraz rozesłały do pasażerów liczne maile z anulacjami lotów oraz propozycją lotów alternatywnych. W tej chwili rozkłady rejsów lotniczych są mocno przerzedzone, natomiast loty z Polski na Maltę odbywają się dwa razy w tygodniu z Katowic i Krakowa oraz raz w tygodniu z innych miast, co ciagle daje możliwość taniego podróżowania na Maltę jesienią 2020.

KIEDY MALTAŃSKIE LOTNISKO OTWORZY SIĘ NA MASOWĄ TURYSTYKĘ?

💡 1 lipca 2020 roku, maltańskie lotnisko otworzy się dla wybranych krajów, w tym również dla Polski. 

Wyjątkiem było lotnisko Katowice Airport. Zaistniała ogromna nieścisłość w komunikatach przekazywanych przez maltański rząd i polską ambasadę. Z noty prawnej “L.N. 244 of 2020” z 15 czerwca 2020 oraz z komunikatów na stronie reopen.europa.eu, która promowana jest w polskich mediach jako najbardziej aktualne źródło informacji na temat możliwości przemieszczania się między państwami wynikało, że Polacy mogą podróżować na Maltę z każdego lotniska w Polsce. Była to jednak nieprawda, bowiem Ambasada Polski w Valletcie potwierdziła, że Katowice są wyłączone z ruchu lotniczego do odwołania.

26 czerwca 2020 roku potwierdzono, że loty z Polski na Maltę są możliwe z każdego lotniska w Polsce, włącznie z Katowicami.

Na tę chwilę wiadomo, że do końca czerwca 2020 roku Malta International Airport pozostanie zamknięte dla masowego ruchu turystycznego. Co zatem wydarzy się po tej dacie? Które połączenia lotnicze zostaną wznowione jako pierwsze? Czy będą to połączenia z Polską? Dziś wiemy zdecydowanie więcej.

W jednym z pierwszych komunikatów dotyczących tej kwestii zasygnalizowano, że kraje, z którymi w pierwszej kolejności zostaną przywrócone bezpośrednie połączenia lotnicze to: Luksemburg, Serbia, Norwegia, Słowacja, Austria, Czechy, Łotwa, Litwa i Izrael. Odpowiednie instytucje prowadziły gorące dyskusje z tymi dziewięcioma krajami, aby przywrócić połączenia lotnicze. Nie wspominano jednak o żadnej konkretnej dacie otwarcia lotniska, a jedynie mówiono o zmianach, które nadejdą w połowie czerwca. Jednocześnie nieustannie analizowano raporty z innych krajów. Na podstawie wyników tych raportów, maltańscy decydenci określili, kto może w pierwszej kolejności na Maltę przylecieć, a kto może o tym tylko pomarzyć.

1 czerwca 2020 roku, na porannej konferencji mocno zaktualizowano pierwsze stanowisko i opublikowano oficjalny komunikat obwieszczający listę 16 krajów, do których z dniem 1 lipca 2020 roku zostaną przywrócone połączenia lotnicze z Maltą. Są to kraje, które zostały uznane za bezpieczne i dobrze radzące sobie z koronawirusem:

➡ Islandia
➡ Słowacja
➡ Cypr
➡ Litwa
Izrael Izrael został wykreślony z listy (źródło)
➡ Norwegia
➡ Szwajcaria
➡ Estonia
➡ Dania
➡ Węgry
➡ Austria
➡ Luksemburg
➡ Niemcy
➡ Republika Czeska
➡ Finlandia
➡ Irlandia

Rozważa się również połączenia lotnicze z Sardynią i Sycylią oraz w kolejnym etapie z Polską i Portugalią. Interesujące jest to, że od 1 lipca wracają przeprawy promowe Virtu Ferries między Maltą a Sycylią, natomiast połączenia lotnicze stoją pod znakiem zapytania. Wydawało się to nielogiczne, aż do wieczora 1 czerwca, kiedy to odbyła się jeszcze jedna konferencja. Poinformowano wówczas, że do porannej listy dopisano:

➡ Sycylia (Włochy)
➡ Sardynia (Włochy)
➡ Łotwa

Z listy dowiedzieliśmy się, że loty na linii Polska – Malta nie będą możliwe od 1 lipca 2020 r. i niestety nie sprecyzowano kiedy takich lotów można się spodziewać. W połowie lipca? W sierpniu? A może sytuacja w Polsce poprawi się na tyle, że nasz kraj zostanie dopisany do listy szczęśliwców, którzy mogą podróżować na Maltę już od 1 lipca?

💡 14 czerwca 2020 roku premier Malty Robert Abela podczas wywiadu w maltańskiej telewizji powiedział, że do listy krajów, dla których Malta otwiera się 1 lipca dopisuje kolejnych sześć, z czego Włochy częściowo zostały uwzględnione już wcześniej.

Polska 
➡ Włochy 
➡ Hiszpania
➡ Grecja
➡ Chorwacja
➡ Francja

Co istotne, od 15 lipca nie będzie już żadnych ograniczeń, zatem od połowy lipca każdy będzie mógł przylecieć na Maltę z dowolnego miejsca na świecie.

💡 Tak przynajmniej zapowiadano. Niestety, na trzy dni przed tą datą okazało się, że nie wszystkie, lecz tylko 28 kolejnych wybranych krajów/kierunków zostaje dopisanych do listy “bezpiecznych” co gwarantuje możliwość przemieszczania się na Maltę bez obowiązku kwarantanny po przybyciu. Oto lista:

➡ United Kingdom
➡ Belgium
➡ Bulgaria
➡ Netherlands
➡ Canada
➡ Australia
➡ New Zealand
➡ South Korea
➡ Andorra
➡ Monaco
➡ San Marino
➡ China
➡ Vatican City
➡ Rwanda
➡ Uruguay
➡ Slovenia
➡ Japan
➡ Morocco
➡ Thailand
➡ Tunisia
➡ Portugal
➡ Romania
➡ Lebanon
➡ Indonesia
➡ United Arab Emirates
➡ Turkey
➡ Jordan
➡ Liechtenstein.

CZY TURYŚCI Z POLSKI MOGĄ JUŻ PODRÓŻOWAĆ NA MALTĘ?

💡 Tak. Turyści z Polski mogą podróżować na Maltę bez obawy o kwarantannę od 1 lipca 2020 roku.

Warto zauważyć, że, o ile Ryanair anulował czerwcowe loty, z czym zwlekał do ostatniej chwili, o tyle ten sam przewoźnik rozsyła newslettery z zachętą do rezerwacji lotów na lato 2020. Od 1 lipca 2020 roku Polacy mogą polecieć między innymi na Maltę. Wizzair z kolei oferuje loty na Maltę już od połowy czerwca… 7 czerwca wieczorem otrzymaliśmy newsletter Ryanaira z informacją o zniesionych ograniczeniach podróży i możliwości lotów m.in. na Maltę od 1 lipca. Czekamy na jakiś oficjalny maltański komunikat w tej sprawie. Wiadomo, że kilka dni temu Komisja Europejska wezwała kraje członkowskie do otwarcia granic wewnątrz UE. Wskazano, że powinno to nastąpić do końca czerwca. Czy Malta ugnie się pod naciskiem Komisji? A może już to zrobiła i stąd ten optymistyczny newsletter Ryanaira? Możemy się tylko domyślać.

Wiele wskazuje na to, że w lipcu najprawdopodobniej znów usłyszymy na ulicach Malty i Gozo polski język, jednakże jak wiadomo z oficjalnego oświadczenia z dnia 1 czerwca 2020 roku – Polski nie ma na liście krajów, dla których od 1 lipca 2020 roku otworzą się korytarze powietrzne z Maltą! 

Określono także zasady rezerwacji biletów dla bezpośrednich połączeń lotniczych na Maltę. Oczywiste jest, że obywatele i rezydenci wybranych krajów mogą polecieć na Maltę od 1 lipca, natomiast gdyby turysta z Polski wpadł na pomysł, że poleci na Maltę z Niemiec, Czech lub Słowacji, musi wiedzieć, że powinien udowodnić, że przebywał w jednym z tych krajów co najmniej 4 tygodnie przed wylotem! W jaki sposób należy to udokumentować? Jeszcze tego nie wyjaśniono. Może wystarczy pisemne oświadczenie 🙂 Okazuje się, że turyści, którzy przylecą na Maltę w lipcu, muszą jedynie oświadczyć, że spędzili w kraju wylotu ostatnie 4 tygodnie. Jak ma wyglądać takie oświadczenie? Nikt tego jeszcze nie sprecyzował. Natomiast turyści z krajów ryzyka są zobowiązani do odbycia 2-tygodniowej kwarantanny. 

Pamiętajmy jednak, że ostateczna decyzja o wznowieniu lotów należy do Malty, a tutejsza Organizacja Turystyczna na ostatnim webinarze dla branży, wyraźnie zaznaczyła, że kraje, które mają największy problem z koronawirusem, najdłużej poczekają na odblokowanie lotów. Oznacza to, że trzeba śledzić sytuację na bieżąco. Przewoźnicy nie chwalą się niestety, na jakiej podstawie oferują loty na Maltę. Być może mają jakieś informacje, których publicznie jeszcze nie podano. A może będą je wkrótce anulować, tak jak inne lipcowe loty? W Internecie można znaleźć grupy poświęcone odwoływanym lotom. Śledzimy je. Rozkłady lotów na lato 2020 znajdują się TUTAJ.

Interesujące jest to, że Grecja w pierwszym komunikacie również wykluczyła Polskę z listy krajów, dla których otwiera swoje korytarze powietrzne, natomiast po interwencji Ambasady Polski w Atenach i rozmowach z tamtejszym Ministerstwem Turystyki udało się znaleźć właściwe argumenty, które ostatecznie doprowadziły do tego, że ban na nasz kraj został zdjęty.

Nasuwa się pytanie, czy ten sam scenariusz nie mógłby powtórzyć się na linii Polska – Malta? Nie wiadomo nic o tym, czy nasza dyplomacja prowadzi jakiekolwiek rozmowy w tej konkretnie sprawie, a nie da się ukryć, że wielu turystów, szczególnie tych, którzy mają od dawna wykupione loty na lipiec, byłoby zadowolonych z podobnego obrotu spraw. 

11 czerwca 2020 r. ogłoszono, że lista krajów, dla których Malta otwiera korytarze powietrzne od 1 lipca, zostanie zaktualizowana w najbliższych dniach. Nie wiadomo, które kraje zostaną dopisane do listy. Ciekawe czy Polska zostanie uwzględniona. Ostatnie raporty z Polski są zatrważające, z drugiej zaś strony Komisja Europejska wyraziła się jasno w kwestii otwarcia granic. Już niedługo przekonamy się czy te okoliczności będą sprzyjające dla turystów z Polski. 

Dziś, 14 czerwca 2020 roku już wiemy, że Polska została dopisana do listy krajów, które od 1 lipca mogą wznowić połączenia lotnicze z Maltą.

Każdego dnia czytamy lokalną prasę i jeśli tylko pojawia się w niej jakiś istotny artykuł, linkujemy go na naszym profilu w serwisie Twitter. W tym kanale społecznościowym, zgodnie z jego ideą podajemy dalej informacje związane z lokalną polityką, aktualnymi wydarzeniami i świętami oraz biznesem i turystyką. Tych, którzy posiadają konto na Twitterze zapraszamy do śledzenia naszego profilu i dyskusji.

CZY PO PRZYLOCIE NA MALTĘ OBOWIĄZUJE KWARANTANNA?

💡 Nie. Od 1 lipca 2020 roku przyjezdni, w tym również turyści z Polski, nie są zobowiązani do kwarantanny po przylocie na Maltę. 

Turyści przybywający na Maltę będą poproszeni o zadeklarowanie (nie udowodnienie), że w ostatnim miesiącu nie przebywali na terenie kraju, który Malta uznaje za mało bezpieczny. Na stronie maltańskiego lotniska sugeruje się kontakt z przewoźnikiem lotniczym obsługującym planowany lub odwołany lot w razie dalszych pytań lub wątpliwości.

W chwili pisania i aktualizacji tego tekstu ciągle obowiązuje 14-dniowa kwarantanna dla podróżnych (głównie rezydentów), którzy przybywają na Maltę. Należy pamiętać, że Air Malta utrzymuje stałe połączenia lotnicze z Amsterdamem, Frankfurtem oraz Londynem, więc lokalne lotnisko nie jest zupełnie zamknięte i odcięte od świata, natomiast wszyscy przyjezdni są zobowiązani do kwarantanny wraz z domownikami.

Gdy tylko zostaną wznowione loty, co planowane jest na 1 lipca 2020 r., kwarantanna przestanie obowiązywać. Przedstawiciele MTA zapowiedzieli, że sezon turystyczny tego lata jak najbardziej będzie, a to naturalnie oznacza zdjęcie kwarantanny dla przyjezdnych. Ta informacja została potwierdzona podczas wieczornej konferencji w dniu 1 czerwca 2020. Nie będzie kwarantanny ani testowania turystów na obecność koronawirusa. Na pokładzie samolotu obowiązywać będą jednak maski.

Cierpliwie czekamy i jesteśmy bardzo ciekawi wytycznych dla sektora turystyki. Na tę chwilę rząd koncentruje się na odmrażaniu lokalnej gospodarki, szczególnie zaś tych branż, które zachęcają do podróży.

PROCEDURY I ZALECENIA DLA TURYSTÓW ODWIEDZAJĄCYCH MALTĘ

💡 14 czerwca 2020 roku premier Malty Robert Abela poinformował, że od 1 lipca Polacy mogą podróżować na Maltę. Co się tyczy procedur i zasad obowiązujących podczas wakacji, wiele z nich opublikowaliśmy na końcu tego wpisu w postaci plakatów informacyjnych. Maseczki są wskazane, ale nie są obowiązujące. Premier powiedział, że zaleca stosowanie się do wytycznych i noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych, natomiast ta kwestia będzie na bieżąco rewidowana i w zależności od rozwoju sytuacji wytyczne zostaną zdjęte lub zaostrzone.

Mamy już pierwsze procedury i instrukcje dla mieszkańców wysp oraz turystów. Poza dystansem społecznym oraz maseczkami wprowadzono również zasady regulujące świadczenie usług turystycznych, zatem odpowiedzialność za stosowanie się do tych regulacji ciąży na usługodawcach. Turyści zaś mogą liczyć na to, że każde miejsce, które odwiedzają spełnia warunki określone przez ścisłe procedury przygotowane dla każdej branży.

W praktyce na świeżym powietrzu zarówno Maltańczycy, jak i turyści zachowują się bardzo swobodnie. Oczywiście unika się kontaktu fizycznego podczas mijania się na chodniku czy między sklepowymi półkami, etc., ale na ulicach mało kto nosi maskę. Zakłada się ją wyłącznie do obiektów muzealnych oraz pozostałych zamkniętych przestrzeni publicznych.

Da się odczuć, że wszyscy dbają o swoje i innych bezpieczeństwo, natomiast podczas imprez masowych (koncerty i wieczorki z muzyką na żywo) lub fest parafialnych trudno nie zauważyć, że wielu mieszkańców wysp nie nosi maseczek, więc przebywanie w takich miejscach odbywa się na własne ryzyko. 

PODRÓŻOWANIE SAMOLOTEM I KONTROLA NA LOTNISKU 

Pod koniec czerwca, podano do wiadomości publicznej procedury, które będą obowiązywać na maltańskim lotnisku od 1 lipca 2020. Otóż, zalecono noszenie maseczek na lotnisku, utrzymywanie dystansu 2m od osób znajdujących się w pobliżu, higienicznie kaszlenie i kichanie, pamiętanie o częstej dezynfekcji rąk oraz możliwie jak najszybsze opuszczenie lotniska. 

Każdy podróżny przejdzie obowiązkową kontrolę termiczną. Jeżeli stwierdzona zostanie temperatura 37.2°C i wyższa, personel lotniska zabierze pasażera z gorączką do specjalnej kliniki, gdzie zostanie wykonany test wymazowy. Oczekiwanie na wynik potrwa kilka godzin. W tym czasie pasażerowie nie mogą opuścić kliniki, nawet jeśli są już w drodze powrotnej do domu i mają zaplanowany lot. Warto o tym pomyśleć podczas powrotu do domu i przybyć na lotnisko na tyle wcześnie, aby w razie stwierdzenia wysokiej temperatury zdążyć przejść całą procedurę. Innym rozwiązaniem jest posiadanie własnego termometru.

Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie. Wszystko zależy od tego, gdzie planujemy nocleg. W hotelu czy prywatnej kwaterze. Turyści nie udający się do hotelu będą mogli oczekiwać na wynik testu w prywatnych kwaterach. 

W razie stwierdzenia zakażenia koronawirusem obowiązywać będzie 14- dniowa kwarantanna dla osoby chorej. Po tym okresie test będzie ponowiony i w zależności od wyniku turysta otrzyma pozwolenie na powrót do domu lub przedłużenie kwarantanny. Zostanie również przeprowadzony wywiad środowiskowy aby zidentyfikować wszystkie osoby, które miały kontakt z chorym. Po przylocie służby lotniskowe zbiorą od turystów adresy noclegów, aby w razie wykrycia zakażenia koronawirisem u któregoś z pasażerów lotu, szybko dotrzeć do osób narażonych na zakażenie. W tym celu każdy pasażer zostanie poproszony o wypełnienie stosownego formularza.

Czytelnicy pytają, jak wygląda w praktyce postępowanie w razie stwierdzenia koronawirusa u turysty. Otóż, nie ma na to pytanie jeszcze odpowiedzi, ponieważ takie przypadki nie miały jak dotąd miejsca.

Wiadomo jednak jak wygląda wizyta na maltańskim lotnisku. Obowiązuje tutaj duży rygor, który jest konsekwentnie przestrzegany. Witanie i żegnanie członków rodziny oraz turystów ma miejsce przed budynkiem lotniska, bowiem do środka mogą wejść jedynie osoby będące w posiadaniu karty pokładowej. Pamiętajmy, że ciągle liczna turystów na Malcie jest niewielka, więc na lotnisku nie ma tłumów.

Wszyscy pasażerowie mają mierzoną temperaturę. W tym celu obsługa lotniska korzysta z elektronicznych termometrów oraz z kamer termowizyjnych. Na miejscu w gotowości są pracownicy służby medycznej gotowi do zrobienia testu na koronawirusa każdemu, kto ma temperaturę 37.2°C i wyższą. 

Pasażerowie są zobowiązani do noszenia maseczek. Pod żadnym pozorem nie wolno ich zsuwać z nosa lub ust dla własnej wygody. Należy także utrzymywać dystans. Pomagają w tym specjalne oznakowania. Jeżeli ktoś łamie zasady, jest natychmiast upominany.

Podobnie jak w wielu innych miejscach publicznych, na lotnisku nie brakuje płynu do dezynfekcji rąk. Obsługa lotniska dezynfekuje obiekt na bieżąco, zatem możliwość zakażenia się koronawirusem podczas odprawy ograniczono tak bardzo, jak tylko jest to możliwe.

Turyści z Polski, którzy przylecą na Maltę zostaną poproszeni o wypełnienie formularza, w którym podaje się wszystkie dane osobowe pozwalające zidentyfikować i zlokalizować każdą osobę przybywającą na wyspę. Ponadto zbiera się także informacje o numerze siedziska w samolocie, towarzyszach podróży, miejscu noclegu na Malcie oraz wskazuje się osobę do kontaktu. 

Skoro od dłuższego czasu nie ma na Malcie ani jednego nowego zakażenia (przynajmniej w chwili aktualizacji tego akapitu – 15 lipca), oznacza to, że dyscyplina, procedury, reguły, obostrzenia i rozsądek ludzki dają bardzo dobre rezultaty, ponieważ w przeciwieństwie do innych turystycznych kierunków na Malcie nie dyskutuje się o ponownym wprowadzeniu lockdownu lub zamknięciu granic. To powinno uspokoić wszystkich, którzy ciągle obawiają się wakacji na Malcie.

Czytelnicy, których poprosiliśmy o ocenę polityki antykoronawirusowej mającej na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia wśród turystów odwiedzających wyspę są pod ogromnym wrażeniem tego, jak w południowym kraju można utrzymywać tak dużą dyscyplinę, co przekłada się w rzeczy samej na wyniki raportów. Widać, że maltańskiemu rządowi bardzo zależy na budowaniu wizerunku kraju wolnego od koronawirusa, co być może w dłuższej perspektywie rozproszy wiszący nad wyspami kryzys.

TRANSFER Z LOTNISKA DO HOTELU W CZASIE PANDEMII

W celu zminimalizowania ryzyka zakażenia koronawirusem podczas grupowych transferów, zostały one tymczasowo zawieszone. W ofercie przewoźników lotniczych są jednak tanie transfery prywatne i taxi w cenie 20 EUR od samochodu (cena dla max. 4 osób) na terenie całej Malty oraz 28 EUR dla obszarów Mellieha i Cirkewwa. Ofertę transferów na terenie Malty opisaliśmy tutaj, natomiast transfery na Gozo pod tym linkiem.

TRANSPORT PUBLICZNY NA MALCIE W CZASACH KORONAWIRUSA

Malta Public Transport, czyli główny przewoźnik operujący na Wyspach Maltańskich poinformował o zasadach obowiązujących we wszystkich autobusach MPT. Obowiązuje limit miejsc i pasażerowie stojący nie będą akceptowani. Autobusy są dezynfekowane co noc, a także w ciągu dnia wg obowiązującego kierowców harmonogramu. W każdym autobusie znajdują się odkażacze do rąk. Pasażerowie są zobowiązani do noszenia masek. Preferuje się płatności kartą (za bilety w jedną stronę), a najbardziej wskazane jest zaopatrzenie się w karty tygodniowe, aby ograniczyć kontakt z kierowcą. W autobusach zaopatrzonych w ekrany ochronne, kierowcy nie muszą nosić masek. W autobusach działa także klimatyzacja.

LIMITY MIEJSC NA WYCIECZKI I REJSY

Wielu organizatorów rejsów i wycieczek masowych zmuszonych jest ograniczyć liczbę pasażerów na pokładzie. W praktyce oznacza to, że na pokład promu wycieczkowego  lub katamaranu wsiądzie o połowę mniej pasażerów. Tak jest choćby na bardzo popularnym i lubianym przez Czytelników maltaigozo rejsie katamaranem na Comino opisanym TUTAJ. Przypominamy, że nasi Czytelnicy, jako jedyni mogą zarezerwować ten rejs w najniższej cenie na rynku = 17 EUR od osoby. Warto pomyśleć o tym przed wyjazdem i zarezerwować atrakcje zanim wsiądziemy w samolot. Ponadto katamaran, o którym mowa, jako jeden z nielicznych wypływa na Comino codziennie. Wielu innych Organizatorów zmaga się z niewystarczającą liczbą chętnych, dlatego też podstawiane są inne – mniejsze łodzie i jachty.

ZWIEDZANIE MALTY W CZASIE PANDEMII KORONAWIRUSA

13 czerwca 2020 odwiedziliśmy kompleks Ġgantija na Gozo. Wszyscy zwiedzający mieli na twarzach maseczki. Przy wejściu zmierzono nam temperaturę i nakazano umyć ręce środkiem dezynfekującym. W strefie muzealnej zwiedzający zachowywali zalecany dystans. Podobnie jest w sklepach. Przy wejściu Klienci są proszeni o dezynfekcję rąk i oczekuje się od nich założenia maseczki. Nie jest to obowiązek, ale zdecydowana większość stosuje się do tych wytycznych, a niektóre sklepy nie wpuszczają osób bez maseczki na twarzy. Podobnie jest we wszystkich innych obiektach muzealnych. 

malta zwiedzanie koronawirus malta zwiedzanie koronawirus

PROCEDURY W MIEJSCACH PUBLICZNYCH

W ostatnich dniach rozpowszechnia się w Internecie plakaty informujące o nowych regulacjach. Dotyczą one procedur obowiązujących na plaży, w restauracjach, sklepach, w transporcie publicznych, etc. Wszystkie plakaty zamieściliśmy na końcu tego wpisu. Ci, którzy planują wakacje na Malcie, powinni się z nimi zapoznać. 

Warto pamiętać o podstawowych zaleceniach oraz informacjach dla podróżnych:

➡ Rezerwuj wszystkie możliwe bilety, usługi i produkty online.
➡ Rezerwuj usługi i produkty z wyprzedzeniem. Zapłać za nie drogą elektroniczną.
➡ Noś maskę na stacji, porcie i na lotnisku.
➡ W hotelu zachowaj odległość dwóch metrów w pomieszczeniach ogólnodostępnych.
➡ Postępuj zgodnie z etykietą oddechową. Jeśli masz kaszel lub kichasz, zasłoń nos i usta chusteczką lub łokciem.

Ponadto, jak wspomnieliśmy wyżej, opublikowano mnóstwo procedur dla różnych branż i ustalono, że wyszkoleni inspektorzy będą odwiedzać maltańskie firmy, aby sprawdzić czy dostosowały swoją działalność do obowiązujących norm. Ci, którzy przystosowali się do nowych okoliczności otrzymają certyfikaty. Wzór certyfikatu prezentuje się następująco:

malta bezpieczeństwo koronawirus

Certyfikat zgodności z protokołem bezpieczeństwa

ODMRAŻANIE MALTAŃSKIEJ GOSPODARKI

To jest właśnie ta duża zmiana, która zainspirowała nas do gruntownej redakcji artykułu. Otóż, od 18 maja stopniowo odmrażane są kolejne gałęzie gospodarki, natomiast pierwsze efekty mają być wyraźnie widoczne już 22 maja, czyli w najbliższy piątek. Wtedy zaczną obowiązywać nowe reguły. Od połowy marca do połowy maja mieszkańcy żyli w izolacji. Niewiele się działo. Sklepy umożliwiające dostawy online mierzyły się z olbrzymim zainteresowaniem. Stopniowo jednak mieszkańcy coraz śmielej wychodzili z domów, natomiast aktualnie widać już spore ożywienie na ulicach, co ma też przełożenie na ostatnie wzrosty zachorowań. 

Premier Malty Robert Abela oznajmił jednak, że strach przed koronawirusem nie może zabić lokalnej gospodarki, więc trzeba odważnie stawić mu czoła. Zaznaczył też, że z uwagi na lekki przebieg choroby oraz dużą ilość łóżek w szpitalach, kraj jest gotowy, aby stopniowo przywracać do życia kolejne branże, nawet, gdyby miało się to odbyć kosztem kolejnej fali wzrostu zachorowań. Oto, jakie regulacje (istotne dla turystów) wchodzą w życie z dniem 22 maja 2020 roku:

➡ Liczebność grupy zgromadzonej w miejscu publicznym zostaje podwyższon do 6 osób. Bezpieczna odległość, którą muszą zachować członkowie grupy wynosi 2m.

Zostaną otwarte:

➡ Hotele oraz baseny, z tym, że liczba osób korzystających z basenów będzie odpowiadać połowie dopuszczalnego standardowo limitu.
➡ Lokale gastronomiczne: restauracje, snack bary, kawiarnie, etc. Przy stole może siedzieć maksymalnie 6 osób. Musi być zachowana ściśle określona bezpieczna odległość między osobami siedzącymi przy stole oraz pozostałymi stołami.
➡ Obiekty z branży beauty: zakłady fryzjerskie oraz salony kosmetyczne. Wizyty będą możliwe po uprzedniej rezerwacji i pod warunkiem dostosowania się do nowych regulacji.
➡ Targi uliczne (warzywno-owocowe, spożywcze oraz stragany z pamiątkami). Należy jednak pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości od innych osób.

Zezwala się również na uprawianie niektórych sportów niekontaktowych (np. tenis lub nurkowanie) i treningów odbywających się na powietrzu w grupach liczących maksimum 6 osób.

Podsumowując, odmrożone branże pozwolą na organizację turystyki krajowej, dzięki czemu wiele mechanizmów i procedur zostanie przetestowanych na mieszkańcach wyspy, zanim na wyspie pojawią się turyści.

Mimo tego, że oficjalnie można już otwierać lokale gastronomiczne, hotele, a nawet siłownie, część lokalnych firm ciągle pozostaje zamknięta. Niektórym restauratorom zwyczajnie nie opłaca się otwierać lokalu, dopóki na wyspach nie ma turystów. Podobnie jest w niektórych hotelach, dlatego też ich dostępność dobrze jest sprawdzić w systemach rezerwacyjnych, takich jak poniższy:

Booking.com

MALTA TERAZ – ZDJĘCIA

Rząd Malty prowadzi akcją promocyjną zachęcającą mieszkańców do wyjścia z domów i korzystania z uroków oraz udogodnień wysp. Stawia się na turystykę krajową oraz zachęca mieszkańców do poznawania własnych wysp. W ostatni weekend od 5 do 7 czerwca można było zauważyć ogromne ożywienie na maltańskich ulicach oraz plażach. Co prawda nijak się to ma do krajobrazu typowego dla tej pory roku, ale jest zdecydowanie lepiej, niż jeszcze 2 tygodnie temu. Coraz więcej mieszkańców wychodzi z domów i spędza czas na plażach oraz wieczornych BBQ. Tak wyglądała niedziela 7 czerwca 2020 na Gozo.

Błękitna Laguna Comino

Błękitna Laguna na Comino jest odwiedzana głównie przez tych, którzy decydują się na charter jachtu lub posiadają własny. Żadne promy wycieczkowe nie operują.

Cominotto

Widać wyraźnie, że liczba plażowiczów i jachtów jest naprawdę symboliczna.

Wyspa Comino

Zwykle wygląda to właśnie tak.

Ramla Bay Gozo

Ramla Bay w ostatnim czasie jest centrum towarzyskim dla tutejszej młodzieży, która stanowi najliczniejszą grupę plażowiczów. Wiele osób decyduje się również na pływanie. Na końcu plaży znajduje się zagroda ochraniająca złożone tutaj jajka żółwi. Czuwają przy niej wolontariusze.

Plaża Ramla

A tak zwykle wygląda Ramla Bay w sezonie.

Hondoq Bay

Na Hondoq Bay, podobnie jak na innych popularnych plażach, zainstalowano już kładki. W okolicy zatoki Maltańczycy rozbili dziesiątki namiotów. To tutaj odbywają się najlepsze BBQ i nocne imprezy przy wschodzie księżyca.

hondoq gozo

Typowe obłożenie na Hondoq Bay latem.

Gozo Channel

Port zwykle tętni życiem, a na parkingu panuje ogromny chaos. Aktualnie jest nieco uśpiony. Wyraźnie brakuje turystów i sezonowych usługodawców.

MALTA W CZASACH KORONAWIRUSA

Od tygodni tematem przewodnim mediów na całym świecie jest koronawirus. Nie dziwi więc, że w Sieci znajdziemy mnóstwo relacji video ukazujących jak wirus opustoszył ulice miast i stolic na całym świecie. Malta również doczekała się tego typu filmów. Jeden z nich prezentujemy na łamach niniejszego tekstu. W tym miejscu pragniemy zaznaczyć, że apokaliptyczna wizja Malty zaprezentowana w poniższym video nie jest realnym odzwierciedleniem tego jak wygląda teraz życie na wyspie. Film jest bez wątpienia piękny i warty polecenia, natomiast unikalne kadry odzwierciedlają najbardziej dramatyczne momenty, a nie codzienność. Nie myślcie więc, że tak to u nas wygląda i wszyscy schowali się w domach oraz stosują się do odgórnych zaleceń. Tak wyglądała Malta w pierwszych dniach po ogłoszeniu konieczności izolacji, gdy poziom masowego strachu przed koronawirusem osiągał apogeum. Prawdziwy obraz Malty można śledzić na kamerkach online dających podgląd różnych miejsc na żywo. Wszystkie kamerki podlinkowaliśmy TUTAJ.

KORONAWIRUS NA MALCIE
FAKTY, LICZBY I KOMUNIKATY

13 marca 2020 roku premier Malty Robert Abela przestrzegł turystów, aby “zastanowić się dwa razy” zanim podejmie się decyzję o przyjeździe na Maltę. Tego samego dnia odbyła się konferencja prasowa, podczas której premier Malty zapowiedział, że od teraz każdy, kto przyleci na Maltę z dowolnego kraju na świecie, będzie zobowiązany do poddania się domowej lub hotelowej kwarantannie, która powinna trwać 14 dni. W tym czasie nie wolno opuszczać domu lub hotelu. Po przylocie na lotnisko należy udać się prosto do domu lub hotelu i nie wychodzić stamtąd! Obowiązkowa kwarantanna dotyczy także osób mieszkających z osobami, które przybyły na Maltę z ww. krajów. Ci, którzy złamią zasady kwarantanny zostaną surowo ukarani lub deportowani. Mieszkańcy są zachęcani do donoszenia na tych, którzy wbrew ustalonym zasadom – złamią je. Działa specjalny adres e-mail, który można znaleźć na niniejszym plakacie:

koronawirus na malcie

AKTUALNA SYTUACJA NA MALCIE

➡ Rzetelne artykuły opisujące bieżące wydarzenia czytamy na stronie TIMES OF MALTA.
➡ Drugim, godnym polecenia lokalnym źródłem informacji o koronawirusie na Malcie jest MALTA TODAY.
➡ Szkoły na Malcie zostały zamknięte, zatem dzieci wrócą do nich dopiero po wakacjach (w ostatnim tygodniu września!). 

JAK WRÓCIĆ DO POLSKI GDY ODWOŁANO LOT?

Taki problem nasi Czytelnicy mieli w połowie marca 2020. W tej sytuacji należy skontaktować się z Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Rzymie:

Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie
telefon: +39 06 36 204 300
e-mail: rzym.amb.wk@msz.gov.pl

W sytuacjach nagłych, wymagających pilnej interwencji konsula możliwy jest kontakt pod numerem telefonu: +39 335 599 5212.

W dniu 14 marca została uruchomiona specjalna strona wspierająca Polaków w powrocie do kraju Lot do domu. Pierwszy lot z Malty do Polski odbył się 15 marca 2020 o godz. 20:00, natomiast kolejne dwa 16 i 17 marca 2020.  

Musimy przyznać, że strach i panika polskich turystów w czasie, gdy maltański rząd ostro zareagował na pierwsze przypadki koronawirusa na wyspach oraz wprowadził pierwsze poważne obostrzenia były powodem przygotowania tego tekstu. Okazało się bowiem, że wielu rodaków musi opuścić wyspę i potrzebuje informacji i pomocy. Informowaliśmy tu na bieżąco o planowanych lotach oraz instruowaliśmy gdzie uzyskać pomoc. Sytuacja uspokoiła się wraz z ostatnim “lotem do domu”, czyli 17 marca. 

KOMUNIKATY POLSKIEGO MINISTERSTWA SPRAW ZAGRANICZNYCH DLA PODRÓŻUJĄCYCH NA MALTĘ

Aktualne komunikaty i wytyczne dla podróżnych z Polski udających się lub przebywających na Malcie można znaleźć TUTAJ.

PLAKATY INFORMACYJNE

maski malta koronawirus

Jak i kiedy nosić maskę?

baseny malta koronawirus

Kąpieliska i Baseny

plaże malta koronawirus

Gastronomia na świeżym powietrzu

 

malta koronawirus

I Etap odmrażania gospodarki Malty

ZAINTERESOWAŁ CIĘ TEN ARTYKUŁ?
ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI W KOMENTARZACH.
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN TEKST?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI “PODZIEL SIĘ”. 👇

O Autorze

Założyciele portalu maltaigozo.pl. Miłośnicy Malty, a w szczególności Gozo.

Podobne posty

Call Now Button
X