fbpx

ORYGINALNA BIŻUTERIA Z GOZO

Prickly Pear to galeria biżuterii artystycznej na Gozo.
Turystki z Polski często pytają o wyszukaną biżuterię.
Odwiedź klimatyczną galerię i poszukaj prezentu dla siebie lub bliskich.

Tak na Malcie, jak i na Gozo wielu projektantów biżuterii posiada swoje galerie, zakłady lub salony, w których możemy kupić oryginalne, unikatowe okazy ręcznie wytworzonej biżuterii ze srebra, złota, mosiądzu, czy kamieni. To naturalne, że znajdzie się sporo osób, które wcale nie są zainteresowane szukaniem kołatek, oczu Ozyrysa lub miniaturek Luzzu. Która kobieta oparłaby się zapierającym dech w piersiach stylowym dodatkom, które wytwarzane są w pojedynczych egzemplarzach?

Nie planujemy prezentować na naszej stronie biografii wszystkich projektantów biżuterii artystycznej z Malty i Gozo, ale na pewno kilka miejsc, które wpadną nam w oko opiszemy. Zaczynamy od Prickly Pear, co po angielsku znaczy – opuncja. Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą przypomnimy, że opuncja, czyli kolczasty owoc kaktusa jest bardzo popularna na Malcie. Robi się z niej dżemy i likiery, które bardzo często również zabierane są z Malty jako pamiątki kulinarne.

Prickly Pear usytuowane jest w starej części stolicy Gozo – Victorii (Rabatu). Znajduje się przy wyłączonej z ruchu kołowego ulicy, a właściwie uliczki San Gorg (96 Triq San George). Żeby tam trafić należy stanąć naprzeciwko St. George Basilica, spojrzeć w prawo, dojrzeć uliczkę i tam się kierować. Prickly Pear znajduje się tuż za rogiem.

Prickly Pear Gozo
Idziemy w stronę bazyliki i skręcamy w uliczkę po prawej
Prickly Pear Gozo
Na rogu znajdziemy Prickly Pear

W tym miejscu warto dodać, że Rachel Robinson – właścicielka punktu i designerka celowo wybrała właśnie to miejsce. Wspominała nam, że lokalizacja tuż przy placu przed bazyliką jest bardzo kłopotliwa, ponieważ wielu turystów, których jest tu zawsze pełno, wchodzi do sklepów z nudy, nie tyle nawet nie interesując się asortymentem, co wręcz nie wiedząc po co w ogóle weszli, najczęściej zwabieni wystawionymi w oknach cudeńkami.
Rachel chciała tego uniknąć, ponieważ sama jest nie tylko właścicielką punktu oraz jedyną pracującą w nim osobą, lecz także projektantką, zatem bardzo często wchodząc do sklepu można zastać ją w trakcie pracy. Dzięki tej lokalizacji Rachel ma czas na swoją pasję i pracę zarazem i może regularnie poszerzać asortyment nie odrywając się od narzędzi, tylko po to by zabawiać turystów rozmową. Ciekawa jest historia Rachel. Po wielu latach pracy w jednym z brytyjskich muzeów postanowiła w 2008 r. przenieść się na Gozo i tutaj żyć. Nie mogła kontynuować dotychczasowej, zawodowej ścieżki kariery, więc postanowiła wrócić do projektowania biżuterii, co zresztą było jej wyuczonym, aczkolwiek przez lata niepraktykowanym zawodem. Nie trzeba być wielkim umysłem, aby być świadomym tego, że po tak długiej przerwie zaczyna się niemal od nowa, aczkolwiek znajomość podstaw rzemiosła z pewnością była niezwykle pomocna. W ten sposób Rachel znalazła pomysł na siebie i z pasji uczyniła swoją pracę. Brzmi jak maltański sen, ale to zdarzyło się naprawdę. 

Co zatem projektuje Rachel? Oto kilka egzemplarzy, których co prawda może już nie być w kolekcji, ale dają pogląd na styl. Zdjęcia wyrobów Rachel pochodzą ze strony: pricklypeargozo.com

Prickly Pear Gozo

Prickly Pear Gozo Prickly Pear Gozo

Jednakże Prickly Pear to nie tylko wyroby spod ręki Rachel Robinson, ale o wiele więcej. Rachel współpracuje z kilkunastoma lokalnymi artystami z Malty i Gozo. Ich wyroby można tutaj obejrzeć, dotknąć, przymierzyć i kupić. To wspaniała informacja, ponieważ w jednym miejscu mamy dostęp do zgromadzonej tu kolekcji dzieł najbardziej utalentowanych twórców ręcznie robionej biżuterii artystycznej. Wiemy, że Rachel zaczęła także współpracę z kilkoma projektantami spoza Malty. W gronie wystawianych tu okazów są także dzieła polskiej projektantki. Której? Przekonacie się na miejscu, jeśli odwiedzicie ten cichą i klimatyczną galerię. Wzory biżuterii z Prickly Pear są nietypowe, przyciągające wzrok i przede wszystkim wytworzone z pasji i zamiłowania do piękna. Zainteresowanych szczegółami odsyłamy do odszukania w google: Nadege Renee, Jackie Roberts, Charlene Mercieca, Nancye Church, czy Karin Grech.

Niżej kilka zdjęć. Wystarczy kliknąć na zdjęcie, aby je powiększyć i zobaczyć nie tylko strukturę biżuterii, lecz także jej cenę.

Prickly Pear GozoPrickly Pear GozoPrickly Pear GozoPrickly Pear GozoPrickly Pear GozoPrickly Pear GozoPrickly Pear GozoPrickly Pear Gozo

Zaledwie po dwóch latach działalności Prickly Pear zostało docenione w ramach krajowego konkursu Craft Retailer of the Year. To było dla Rachel ogromne zaskoczenie. Zupełnie nie miała pojęcia, że ktokolwiek ją nominował. Tworzyła sobie w cichej uliczce biżuterię i pewnego dnia odwiedzili ją jacyś ludzie mówiąc, że wygrała i chcą nakleić na drzwi stosowną naklejkę. Ta miła wiadomość bardzo zmotywowała Rachel do dalszej pracy, ponieważ dostrzeżono jej wkład w promocję lokalnej sztuki użytkowej oraz jej ciężką pracę i niezłomność. Pamiętajmy, że Rachel zaczynała od szukania pomysłu na siebie. Dziś jest szanowaną projektantką biżuterii, promotorem maltańskich twórców biżuterii artystycznej oraz rozważną dystrybutorką wyjątkowych dzieł zagranicznych twórców.

Rachel Robinson
Rachel z naszym znajomym Cornilem w Prickly Pear

Co więcej w Prickly Pear znajdziemy nie tylko biżuterię, (choć zdecydowanie zajmuje tu najwięcej miejsca), lecz także literaturę autorstwa lokalnych pisarzy, oraz inne wytwory maltańskiego rzemiosła, jak wymyślną ceramikę, szkło, wyroby tkane, fotografie, mozaikę. Wszystko tu współgra ze sobą.

Cóż dodać, polecamy galerię Prickly Pear kobietom oryginalnym, kobietom szukającym dobrze wykonanych wyrobów w dobrym guście i niepowtarzalnym stylu, ale niekoniecznie obciążających kieszeń. Polecamy również Prickly Pear mężczyznom, którzy cenią swoje kobiety i tu mogą znaleźć odpowiednie słowa, aby wyrazić cały wachlarz uczuć: miłość, przyjaźń, szacunek, uznanie. Pamiętajcie jednak drodzy mężczyźni, że kobiety najbardziej cenią i najdłużej pamiętają podarki wręczone im bez okazji.

pamiątki z gozo

Zainteresował Cię ten artykuł?
Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.
Spodobał Ci się nasz tekst?
Udostępniaj go do woli korzystając z opcji „Podziel się”. 👇