fbpx

TRASY ROWEROWE NA MALCIE I GOZO

Prezentujemy kilka popularnych szlaków rowerowych.
Zobacz, które trasy najczęściej wybierają turyści.
Zanim wybierzesz trasę, sprawdź ukształtowanie terenu na mapie rowerowej.

TRASY ROWEROWE NA MALCIE I GOZO

Temat tras rowerowych niezmiennie pozostaje otwarty a literatura, która mogłaby wspomóc rowerzystów w planowaniu trasy jest słaba. Posiadamy kilka przewodników po Malcie dla rowerzystów. Kupiliśmy je zaraz po tym jak przywieźliśmy na Maltę swoje rowery. W tym miejscu ktoś mógłby pomysleć, że jesteśmy szczęściarzami, ponieważ w Sieci brakuje merytorycznych materiałów o trasach rowerowych na Malcie, a my je mamy. Niestety ich wartość merytoryczna jest żadna a „mapy” kompletnie bezużyteczne. 

Postaramy się podpowiedzieć co jest niezbędne, aby samodzielnie zaplanować ciekawe trasy po Malcie i Gozo, natomiast nie mamy w planie osobiście docierać rowerem w każdy możliwy zakątek, więc jeśli znacie kogoś, kto ma takie ambicje lub już to zrobił i publikuje w Internecie wartościowe materiały – napiszcie nam o tym w komentarzach. Z przyjemnością wspomnimy o kimś takim i podlinkujemy do strony lub kanału, na którym dzieli się wiedzą. My jeździmy rowerami wyłącznie po Gozo i tylko tam, gdzie lubimy. Nie zamierzamy podbijać Malty rowerem i skrupulatnie odnotowywać to na mapach. Poczekamy cierpliwie, aż ktoś z Was tego dokona. Zacznijmy od kilku kadrów z maltańskich szlaków.

Golden Bay - bike ride-1974
Wystarczy dojechać na szczyt aby poczuć morską bryzę.
Golden Bay - bike ride-1968-2
Rozkoszujemy się widokiem wybrzeża w okolicach między Golden Bay i Ghajn Tuffieha.
Gozo-2009
Droga z Mgarr do Xewkija
Azure Window Gozo
Azure Window na Gozo. Jak wiadomo, tego miejsca już nie ma. Zniknęło z powierzchni Ziemi po jednym ze sztormów.
Blue Grotto
Panorama w Żurrieq i Blue Grotto są imponujące! 
Sliema by night-2
Sliema zachwyca o zmierzchu

JAK SAMODZIELNIE ZAPLANOWAĆ ZWIEDZANIE WYSP ROWEREM?

Biorąc pod uwagę to, że nie ma zbyt wielu materiałów (broszurek/przewodników/filmów) na temat zwiedzania Malty i Gozo rowerem, do przedsięwzięcia należy podejść kompleksowo i drobiazgowo. W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytania: Dlaczego chcę zwiedzać wyspy rowerem? Czy mam wystarczającą kondycję? Czy wiem jak ukształtowane są wyspy? Jak radzę sobie z jazdą po drogach uczęszczanych przez samochody i bez ścieżek rowerowych? Co wiem na temat ruchu lewostronnego? Czy zdaję sobie sprawę z zagrożeń wynikających z jazdy w bardzo upalne dni? Co chcę zobaczyć? Gdzie chcę dotrzeć? Czego potrzebuję, aby sensownie zaplanować trasy rowerowe po Malcie i Gozo? Czy jestem w stanie zaplanować to wszystko samodzielnie? Spróbujmy na nie odpowiedzieć.

DLACZEGO CHCĘ ZWIEDZIĆ WYSPĘ ROWEREM?

Prawidłowa odpowiedź brzmi: Lubię jazdę rowerem, to jedna z moich ulubionych form spędzania wolnego czasu. Często jeżdżę rowerem i podczas każdej podróży staram się spędzić kilka dni przemieszczając się rowerem. Rowerem dojadę niemal w każde miejsce. Nie ograniczają mnie parkingi. Nie wyobrażam sobie zwiedzać Gozo autobusem, muszę mieć kontakt z przyrodą i możliwość postoju w każdej chwili.

Gorsza odpowiedź: Rower jest najtańszym środkiem transportu, a wyspy podobno są bardzo małe i można je obejść na piechotę.

CZY MAM WYSTARCZAJĄCĄ KONDYCJĘ?

Prawidłowa odpowiedź brzmi: Tak, zdecydowanie, nie jestem weekendowym rowerzystą. 

Gorsza odpowiedź: Nie wiem czy mam kondycję, zobaczymy na miejscu. Na rower wsiadam od czasu do czasu, ale myślę, że sobie poradzę. 

CZY WIEM JAK UKSZTAŁTOWANE SĄ WYSPY?

Prawidłowa odpowiedź brzmi: Wiem, potrafię czytać mapy. Zawsze sprawdzam takie informacje przed rowerową wyprawą i szukam alternatywnych tras, jeśli jest taka konieczność.

Gorsza odpowiedź: A co to ma do rzeczy? Wiem z Internetu, że Malta jest niewielka a Gozo to już zupełnie. Na wyspach nie ma gór, więc nie widzę powodów do obaw. Jazda rowerem będzie dziecinnie prosta.

JAK RADZĘ SOBIE Z JAZDĄ PO DROGACH SZYBKIEGO RUCHU BEZ ŚCIEŻEK ROWEROWYCH I POBOCZA?

Prawidłowa odpowiedź brzmi: Często mam okazję jeździć po drogach bez ścieżek, ponieważ nie ma ich na trasach, które wybieram. Radzę sobie bardzo dobrze. Nie jest to dla mnie żadna nowość.

Gorsza odpowiedź: Na co dzień jeżdżę w miejscach z wytyczonymi ścieżkami rowerowymi, więc rzadko mam okazję jeździć poboczem głównej drogi, ale wydaje mi się, że to nie powinno stanowić problemu. Kierowcy uważają na rowerzystów.

CO WIEM NA TEMAT RUCHU LEWOSTRONNEGO

Prawidłowa odpowiedź brzmi: Wiem, że na Malcie jest ruch lewostronny. Znam już wszystkie zasady. 

Gorsza odpowiedź: Coś poczytałem, ale nie sądzę, aby to była jakaś wielka filozofia. Doczytam jeszcze na miejscu.

CZY ZDAJĘ SOBIE SPRAWĘ Z ZAGROŻEŃ WYNIKAJĄCYCH Z JAZDY W BARDZO UPALNE DNI?

Prawidłowa odpowiedź brzmi: Tak, wiem, że przegrzanie może się skończyć udarem. Wiem, że trzeba uzupełniać płyny, aby się nie odwodnić. Zdaję sobie sprawę z wpływu wilgotności na odczuwanie temperatury. Czytałem o maltańskim klimacie i wiem na co zwrócić uwagę.

Gorsza odpowiedź: W Polsce jeżdżę rowerem w wakacje przy wysokiej temperaturze, więc na Malcie też dam radę.

CO CHCĘ ZOBACZYĆ?

Prawidłowa odpowiedź brzmi: Czytam teksty na stronie maltaigozo, więc mam już przygotowaną listę miejsc, które koniecznie chcę zobaczyć na Malcie i Gozo. Teraz musze tylko wytyczyć sobie trasę lub skorzystać z jakiegoś gotowca, jeśli taki istnieje.

Gorsza odpowiedź: Nie wiem jeszcze, ale mam nadzieję, że znajdę tutaj bardzo dokładną trasę z zaznaczonymi atrakcjami.

GDZIE CHCĘ DOTRZEĆ?

Prawidłowa odpowiedź brzmi: Koniecznie muszę zobaczyć Gozo. Tam planuję spędzić co najmniej dwa dni. Na Malcie z kolei planuję objechać wzdłuż wybrzeża całą południową część wyspy i dziką północną część.

Gorsza odpowiedź: Chcę zobaczyć ładne miejsca, ale nie miałem jeszcze czasu na czytanie o Malcie. W najgorszym wypadku na miejscu kupię jakaś mapę z atrakcjami i zaplanuję trasę.

CZEGO POTRZEBUJĘ ABY SENSOWNIE ZAPLANOWAĆ TRASY ROWEROWE PO MALCIE I GOZO? 

Jedyna słuszna odpowiedź: Poza głową na karku potrzebna będzie dobra, aktualna mapa, na której można podejrzeć maltańskie drogi oraz elementarna wiedza na temat miejsc, które warto zobaczyć i które chcemy zobaczyć na Malcie i na Gozo. Mapę znajdziemy TUTAJ. Mapę papierową można kupić na Malcie. Warto taką mieć. Inną opcją jest aplikacja bazująca na dobrej jakości mapie. Będąc w posiadaniu map zostaje nam tylko zrobić listę miejsc, które planujemy zobaczyć, a taką można stworzyć inspirując się wpisami z naszej strony. Krótkie i zwięzłe zestawienia największych, najpopularniejszych i najpiękniejszych atrakcji znajdziemy w dziale INSPIRACJE.

CZY JESTEM W STANIE ZAPLANOWAĆ TO WSZYSTKO SAMODZIELNIE?

Jedyna słuszna odpowiedź: Oczywiście, że tak. Wystarczy zaznaczyć na mapie (online lub papierowej) miejsca, do których pragniemy dotrzeć i wytyczyć sobie trasy rowerowe tak, aby przebiegały przez te punkty. Jeśli ktoś kiedyś przygotuje takie mapy i udostępni je – napiszemy o tym. Na dziś, nie słyszeliśmy o żadnych dobrej jakości materiałach udostępnianych w Sieci. Warto korzystać również z google maps, ponieważ można na ich podstawie szacować czas dojazdu z punktu A do punktu B. Mapy google posiadają opcję tras rowerowych. Niestety bardziej precyzyjna jest mapa Open Street, zatem więcej osiągniemy korzystając z obydwu map. Aby zobrazować jakość materiałów, które są dostępne w przewodnikach dla rowerzystów oraz broszurach prezentujemy niżej kilka powszechnie znanych i powielanych tras rowerowych. Wspomniane wcześniej przewodniki zostawiają rowerzystę z tak rozpisaną trasą, co pokazuje, iż zakłada się, że rowerzysta będzie miał więcej niż podstawową wiedzę na temat wysp. Brakuje na rynku wydawniczym bogatego merytorycznie opracowania z dobrej jakości aktualną mapą i szczegółowo rozpisanymi trasami oraz omówionymi atrakcjami, które znajdują się na poszczególnych trasach. Niewątpliwie jednak, jeśli coś dobrego się ukaże – będziemy to rekomendować. 

WYBRANE TRASY ROWEROWE NA GOZO

I trasa – DWEJRA ROUTE
Victoria – Lunzjata – Kercem – Ghadira – Wardija Point – Ghajn Abdul – Dwejra – Ta Pinu – Victoria

II trasa – ZEBBUG ROUTE
Victoria – Citadel – Wied l-Infern – Zebbug – Wied l-Ghasri – Il-Qolla l-Bajda – Qbajjar – Marsalforn – Salvatur – Victoria

III trasa – MGARR ROUTE
Mgarr – Nadur – Ramla Bay – Ramla Valley – Calypso’s Cave – Xaghra – Ggantija Temples – Xewkija – Ghajsielem – Mgarr

WYBRANE TRASY ROWEROWE NA MALCIE

I trasa – TRASA PÓŁNOCNA
Birkirkara – Msida – Tax Biex – Gzira – Sliema – St. Julian – Pembroke – Tul Il-Kosta – Triq Is-Salini – Qawra – Bugibba – Xemxija Bay – Ghajn Tuffieha – Triq Sir Temi Zammit – Mosta – Lija – Birkirkara

II trasa – TRASA POŁUDNIOWA
Birkirkara – Santa Venera – Marsa – Paola – Tarxien – Zejtun – Triq Id-Dahla Ta San Tumas – Marsaxlokk – Zejtun – Santa Lucija – Luqa – Qormi – Santa Venera – Birkirkara

Pamiętajmy, aby być ostrożnymi na odcinkach, gdzie będziemy musieli dzielić drogę z kierowcami, którzy na Malcie dość ryzykownie jeżdżą. 

ZAINTERESOWAŁ CIĘ TEN ARTYKUŁ?
ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI W KOMENTARZACH.
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN TEKST?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇