fbpx

TARG RYBNY NA GOZO

Gdzie kupić świeże ryby na Gozo?
Wskazujemy nasze ulubione miejsca.
Kilka adresów dla tych, którzy planują samodzielnie gotować podczas pobytu.Bugeja fishmarket

ODPOWIEDNIK MALTAŃSKIEGO MARSAXLOKK NA GOZO?

Rybacka wioska Marsaxlokk na Malcie przeżywa istne oblężenie turystów w czasie niedzielnych targów rybnych. Wiele osób jest zaskoczonych tym, że poza rybami na targu można kupić dosłownie wszystko: słodycze, przekąski, pamiątki, przewodniki w różnych językach, warzywa, owoce, lokalne przetwory, a także imitacje maltańskich rękodzieł z pieczęcią „Made in China”. Na to trzeba szczególnie uważać, bo któż chciałby świadomie wspierać chińską gospodarkę będąc na Malcie? Bez wątpienia targ rybny w Marsaxlokk jest największym tego typu na Malcie. Powstaje więc pytanie o to, czy ów targ ma jakiś odpowiednik na Gozo? Nie. Nie ma, natomiast w miejscowości Ghajnsielem znajduje się najpopularniejszy Fishmarket na Gozo. Nie jest to targ pod otwartym niebem, lecz stacjonarny market, czynny codziennie i oferujący świeże ryby, owoce morza i mrożone azjatyckie przekąski.

Piszemy o tym, ponieważ polscy turyści, którzy wybierają Gozo na miejsce pobytu, bardzo często nocują w farmhouse’ach oraz villach, gdzie każdego dnia samodzielnie przyrządzają posiłki. Zakładam, że są to osoby podobne do nas, czyli nastawione na kosztowanie lokalnych smaków, poznawanie tutejszej kuchni i wrażliwe na jakość składników. Napisane przez nas teksty z kategorii „Kuchnia i Smaki” mogą być wartościową wskazówką dla wszystkich, którzy planują dobrze wykorzystać czas spędzony na wyspie i przede wszystkim uniknąć rozczarowań związanych z nietrafionymi zakupami.targ rybny na gozo

RYBY OD RYBAKÓW

Jesteśmy przekonani, że polskie rodziny lub grupy przyjaciół wybierające się na Gozo i planujące wyżywienie we własnym zakresie nie będą już miały wątpliwości gdzie zaopatrywać się w świeże ryby. Jeśli ulokujemy się w Marsalforn warto zapytać landlorda, czy nie zna jakiegoś miejscowego rybaka, ponieważ często świeżą rybę można kupić prosto z łodzi, ale trzeba wstać bardzo wcześnie rano i zwykle połów rozchodzi się jak świeże bułeczki, rozchwytywane przez okolicznych restauratorów i mieszkańców. Z tego, co nam wiadomo, możliwość kupna bezpośrednio od rybaków możliwa jest w Marsalforn oraz Xlendi. Nigdy jednak tego osobiście nie robiliśmy, ponieważ nie lubimy wstawać o świcie i zdecydowanie preferujemy ryby, które już są wybebeszone.

RYBY Z SAMOCHODU

Często na ulicach Gozo widujemy samochody, z których kierowcy sprzedają ryby, ale warunki, w jakich są przechowywane absolutnie nie zachęcają do zakupu, zatem zanim kupimy rybę z ulicy to zerknijmy do środka, aby się przekonać jaka temperatura panuje wewnątrz i w czym te ryby leżą. Niekiedy wystarczy podejść do takiego samochodu i uruchomić zmysł węchu. Osobiście nigdy nie kupiliśmy z żadnego z nich ryby, ponieważ z powodu smrodu nie byliśmy w stanie nawet dojść do sprzedawcy. Najczęściej kupujemy ryby na nigiri, więc zakupiona przez nas ryba musi być świeża i nie ma tutaj miejsca na żadne kompromisy. Na wyspach można odnieść wrażenie, że sprzedawcy mają luźne podejście do higieny przechowywania żywności. Widywaliśmy już różne rzeczy i rażące zaniedbania nie tylko ulicznych sprzedawców, lecz także popularnych sklepów. Sprawdzajmy daty, wąchajmy mięso kupowane na wagę (!!!), nie kupujmy serków kozich, które nie są zabezpieczone przed muchami, a na pewno nie dopadnie nas klątwa Faraona. Jak wiadomo, na Gozo bardzo popularne są sklepy na kółkach. Każdego dnia, na naszą ulicę przyjeżdża sklep spożywczy, piekarnia, mięsny, rybny, warzywny, a raz na tydzień pan z butlami z gazem. Pan z samochodu rybnego, mimo iż głośno trąbi i krzyczy, że ma świeże ryby, nie znajduje w naszej okolicy nabywców. Widywaliśmy jednak wielokrotnie lokalsów zaopatrujących się w tych samochodach. Najczęściej przy głównej pastizzerii w Xaghra, ponieważ w wybrane dni tygodnia, samochód z rybami parkuje obok pastizzerii i prowadzi sprzedaż uliczną. Chłodziarka jest przez cały czas otwarta, muchy latają, resztę można sobie wyobrazić. Jako, że bywamy w sklepach rybnych, mamy porównanie jeśli chodzi o zapach, który towarzyszy tego typu sklepom. Ten, który czujemy przy samochodzie dyskwalifikuje zupełnie tę formę, co nie oznacza, że innym może odpowiadać, więc niech każdy samodzielnie podejmie decyzję o ewentualnym zakupie.

SMUTNA HISTORIA BUGEJA FISHMARKET

Na Gozo mieszkamy od siedmiu lat i zawsze kupowaliśmy ryby w Bugeja Fishmarket. To tutaj lokalni restauratorzy zaopatrywali się w ryby i owoce morza. W sklepie zawsze były długie kolejki, ale warto było w nich stać. Całkiem niedawno zaobserwowaliśmy, że ilekroć jedziemy tam po ryby – market jest zamknięty. Sytuacja powtórzyła się kilkukrotnie, ale nie zaniepokoiła nas, ponieważ na Gozo takie rzeczy się zdarzają. Pewnego dnia podczas rozmowy z sąsiadem, zapytaliśmy czy kupował już coś w nowo otwartym sklepie rybnym w naszej miejscowości. Wtedy usłyszeliśmy historię o poważnym rodzinnym konflikcie, który to na początku roku 2020 doprowadził do unicestwienia tego kultowego miejsca. Wielka szkoda.

Bugeja fishmarket Gozo Bugeja fishmarket Gozo Bugeja fishmarket Gozo Bugeja fishmarket Gozo

GDZIE KUPUJEMY RYBY?

Lubimy ryby i często je kupujemy. Niegdyś wyłącznie w Bugeja, dziś w Paxulina w Victorii. Ciagle trudno nam uwierzyć, ze tak dobrze prosperujący biznes z taką renomą i szerokim asortymentem został bezpowrotnie zamknięty wyłącznie z powodu sporu rodzinnego. Ta sytuacja bardzo trafnie obrazuje maltańską dumę i rodzinne vendetty w południowym stylu. Przechodząc do konkretów podajemy kilka adresów. Profilaktycznie, w każdym sklepie, przed zakupem warto zapytać, w które dni sklep ma dostawy ryb i jeśli mamy wątpliwości czy ryba jest świeża, najlepiej jest powiadomić sprzedawcę, że potrzebujemy ryby na sushi. Zauważyliśmy, że kiedy to mówimy sprzedawcy sięgają po inne kawałki. Nie zdarzyło nam się nigdy kupić nieświeżej ryby na Gozo, co nie oznacza, że w poniższych sklepach nie dostrzeżecie nieco zleżałych kawałków ryb. One są zwykle przecenione. Najlepiej po nie nie sięgać i wyraźnie zaznaczyć, że potrzebujemy świeżej ryby.

➡ Puxulina Fish Shop and Sea Food, 75 Triq Giorgio Borg Olivier Victoria – aktualnie nasz ulubiony sklep.
➡ Peter’s Fish Shop, Merchant Street, Ghajnsielem, Gozo
➡ Peter’s Fish Shop, 37 Erico Mizzi Street, Ir-Rabat 

Zainteresował Cię ten artykuł?
Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.
Spodobał Ci się nasz tekst?
Udostępniaj go do woli korzystając z opcji „Podziel się”.👇