fbpx

VICTORIA I CYTADELA [ GOZO ]

cytadela gozo

GOZO – NAJWIĘKSZE ATRAKCJE – VICTORIA [RABAT]

Odkryj z nami stolicę Gozo, Victorię zwaną również Rabatem!

💡 Nazwę Victoria nadano miastu w 1887 roku na cześć słynnego Złotego Jubileuszu Królowej Brytyjskiej.  
💡 Górująca nad stolicą Gozo cytadela zachwyca nie tylko masywnymi umocnieniami oraz imponującym widokiem z murów obronnych rozciągającym się na sąsiadujące wyspy, lecz także świadectwami historii zamkniętymi w murach tutejszych muzeów oraz katedry. Widok cytadeli oświetlonej czerwoną poświatą letniego zachodzącego słońca zapiera dech w piersiach.

KONIECZNIE ODWIEDŹ W VICTORII NA GOZO

➡ Cittadella Visitors’ Centre
Bilet wstępu do nowoczesnego Centrum Turystycznego jest również biletem do wszystkich muzeów znajdujących się w Cytadeli. Niska cena biletu zachęca do skorzystania z tej atrakcji i odwiedzenia Starego Więzienia, Domu Historycznego Gran Castello, Muzeum Archeologii oraz odrestaurowanej części murów miejskich. Na terenie Cytadeli znajdują się również interesujące schrony z czasów II wojny światowej oraz silosy zbożowe.

➡ Plac św. Jerzego
Warto dotrzeć w to urokliwe miejsce. Nad placem dominuje Bazylika św. Jerzego słynąca z sufitu z brązu będącego kopią kopuły Bazyliki św. Piotra w Rzymie, natomiast za kościołem rozciąga się stare miasto zwane Il Borgo, pełne krętych uliczek i zdobionych w lokalnym stylu kamienic.

➡ Gozo 360 stopni
Multimedialna prezentacja dostępna również w j. polskim prezentuje podstawowe fakty o historii i dziedzictwie wyspy Gozo od jej najdawniejszych czasów. Show audiowizualne obejrzymy w Citadel Cinema w Victorii.

➡ Katedra WNMP
Iluzjonistyczne malowidło na sklepieniu katedry do złudzenia przypomina prawdziwą kopułę, której nigdy nie zbudowano ze względu na brak funduszy. Warte odwiedzin jest także Muzeum Katedralne z bogatą kolekcją wartościowych wot, obrazów i kościelnych skarbów.

➡ Plac It-Tokk
It-Tokk to po maltańsku „miejsce spotkań“. Od zawsze było tu głośno, wrzawo i radośnie. Plac otoczony jest kafejkami, straganami pełnymi pamiątek oraz sklepikami. Warto zająć jeden z wolnych stolików i poczuć puls miasta.

VICTORIA [GOZO] CO WARTO ZOBACZYĆ

➡ Cytadela w Victorii
➡ Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Old Prison
Folklore Museum
Muzeum Przyrodnicze
Muzeum Archeologiczne
➡ Bazylika św. Jerzego
➡ Heart of Gozo: Il-Hagar Museum
➡ Bazylika św. Jerzego
➡ Plac It-Tokk
➡ Schrony wojenne
➡ Akwedukty

WSKAZÓWKA

☝️Z murów Cytadeli na Gozo rozciąga się świetny widok (360°) na wyspę i okolice. Poszukiwacze ładnych kadrów znajdą tu wyjątkowe plenery nie tylko z typowym wyspiarskim krajobrazem, lecz także ciekawą architekturą stolicy i całej wyspy.

NIE PRZEGAP W BLISKIEJ OKOLICY

Victoria znajduje się w centrum wyspy, dlatego też blisko jest stąd właściwie wszędzie, ale gdyby przyjąć kryterium pieszego dystansu i niewymagającego spaceru z ładnymi widokami po drodze, polecilibyśmy kierunek Xlendi przez Fontanę, w której znajduje się Stara Pralnia. 

DOJAZD DO VICTORIA [RABAT]

Do stolicy Gozo Victorii (Rabatu) można dojechać samochodem kierując się pod współrzędne: 36° 2′ 37″ N, 14° 14′ 35″ E, lub transportem publicznym każdym autobusem na Gozo, ponieważ wszystkie przejeżdżają przez Victorię lub zaczynają tu i kończą swoje trasy. Przydadzą Ci się Rozkłady Jazdy oraz Mapki Komunikacji.

WIĘCEJ O VICTORIA [RABAT]

Więcej o stolicy Gozo Victorii zwanej również Rabatem piszemy w tekstach:
Top 5 Must See w stolicy Gozo
Old Prison Wirtualnie
Gran Castello Historic House Wirtualnie
Gozo Nature Museum Wirtualnie
Gozo Museum of Archeology Wirtualnie
Old Prison w Cytadeli na Gozo
Muzeum Archeologii na Gozo
Gozo Nature Muzeum
Gozo Folklore Museum
Jak dojechać do Victorii na Gozo.

UWAŻASZ, ŻE TEN ARTYKUŁ JEST POMOCNY?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇