fbpx

DLA KOGO ROWER NA MALCIE I GOZO?

Czy niedzielny rowerzysta poradzi sobie na maltańskich drogach?
Dlaczego ścieżki rowerowe na Malcie i Gozo niektórych przerażają?
Dowiedz się czy warto wypożyczyć rower na Malcie i Gozo.

Faktem jest, że sporo młodych Polaków wypożycza rower na dzień lub kilka dni i w ten sposób przemierzają Maltę i Gozo. Trasy rowerowe są wytyczone na obydwu wyspach, ale na Gozo przyroda dużo bardziej sprzyja temu, aby podziwiać ją podczas rowerowych przejażdżek. Jeżeli macie czas, ochotę lub okazję, warto się o tym przekonać osobiście. Na Gozo mamy mniejszy ruch uliczny i więcej nieujarzmionej ręką cywilizacji natury. To także dobre miejsce, aby oswoić się z lewostronnym ruchem. Potem można już z palcem w nosie szusować przez Maltę.

Trasy są zróżnicowane. Znajdziemy tu zarówno szlaki dla weekendowych rowerzystów, jak i miejskich (z tą różnicą, że tu ani metro, ani tramwaj nie dowiozą nikogo do parku). Hardcorowym miłośnikom ostrego koła polecamy zjazd na San Blas. „Hipsterom” lans zardzewiałym cruiserem dookoła ośrodka dla uchodźców (nikt tego jeszcze nie zrobił). Kolarzówka będzie idealna na hipertour ulicami Mosty w godzinach szczytu (to będzie wyścig z życiem), a rowery wieloosobowe sprawdzą się na zakrętach na ostatnim odcinku zjazdu do Dwejry. 

Co istotne, na Malcie i Gozo nie mamy typowych ścieżek rowerowych. Pisząc o trasach rowerowych mamy na myśli drogi i dróżki, które można znaleźć na mapie rowerowej TUTAJ.

Ponadto, dobrze jest wiedzieć, że większość szlaków pieszych jest również odpowiednia dla jazdy na rowerach górskich, więc zachęcamy do zapoznania się z wszystkimi podlinkowanymi niżej szlakami pieszymi wytyczonymi na Wyspach Maltańskich.

1. Szlaki piesze na Malcie.
2. Szlaki piesze na Gozo.
3. Hiking na Comino.

Gdy już wybierzemy swój styl (górski, trekkingowy, elektryczny) pora znaleźć wypożyczalnię. Wybierać można spośród tańszych, droższych, pobierających depozyt w postaci zabezpieczenia kartą kredytową, wymagających wcześniejszej rezerwacji, dostępnych z ulicy, dostarczających i odbierających rower z umówionego miejsca oraz takich, do których trzeba fatygować się osobiście. Za odpowiednią kwotę możemy mieć każdy możliwy serwis i typ roweru.

Nie polecamy rowerów osobom, które są w słabej kondycji. W wysokim sezonie wypożyczenie roweru na 40-stopniowy upał bez odpowiedniej kondycji to samobójstwo. Ostatnie lato było rekordowo upalne. W całej Europie odnotowano bardzo wysokie temperatury. Niezwykle rzadko widywaliśmy wtedy rowerzystów. Pamiętajcie, że jazda rowerem przy wysokiej temperaturze może się tragicznie skończyć. Nikt normalny nie wynajmuje turystom rowerów w piekielnie upalny dzień. 

ZAINTERESOWAŁ CIĘ TEN ARTYKUŁ?
ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI W KOMENTARZACH.
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN TEKST?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇