Lubicie piesze wycieczki? Kochacie polskie góry? W takim razie mamy sporo wspólnego! Na Gozo nie mamy żadnego wzniesienia, które można nazwać górą, ale wzgórza już tak. Cała wyspa jest wręcz stworzona do pieszych wycieczek. Najlepsza pora na takie wyprawy to czas od października do maja.
Dostajemy ostatnio mnóstwo wiadomości z prośbami o trasy piesze po Malcie i Gozo. Odświeżamy więc stary tekst i dodajemy coś extra.
Dla Waszej wygody przygotowaliśmy zestawienie szlaków pieszych po Gozo wraz z linkami do map google, w których zaznaczono wszystkie te trasy. Dzięki temu nie zgubicie się na szlaku!
Przypominamy, że na naszym blogu znajdziecie także zestawienie szlaków pieszych na Malcie oraz szlaku hikingowego na Comino. Ciekawskim wyjaśniam, że hiking to zwykle jednodniowa piesza wędrówka, natomiast trekking jest kilkudniową pieszą wyprawą. Comino jest zbyt małe na trekking, ale jeśli zamarzycie sobie wybrać się na Comino pod namiot i rozłożyć wędrówkę na kilka dni to jak najbardziej możecie to zrobić. Comino wiosną jest przepiękne!
SZLAKI PIESZE NA GOZO
Miniprzewodniki po trasach hikingowych na Gozo zostały przygotowane przez lokalną organizację turystyczną i sfinansowane ze środków UE. Te materiały dystrybuowane są w językach: angielskim, niemieckim, hiszpańskim i francuskim. Trudno je dostać w komplecie w punktach informacji turystycznej. Nie ma niestety polskiej wersji, dlatego też Ci, którzy nie posługują się j. angielskim, zawsze mogą skorzystać z aplikacji do tłumaczenia. Jesteśmy przekonani, że na pewno sobie poradzicie. Rozpiski tras można czytać w trybie online lub offline.
W najbliższym czasie dodamy na stronę kilka relacji z naszych prywatnych wycieczek. Nie będziemy dublować tras z poniższych materiałów. Pokażemy Wam ciekawe i piękne miejsca zlokalizowane w bliskiej okolicy popularnych atrakcji. Czasem wystarczy odbić kilometr od wielkiej atrakcji, aby przenieść się do zupełnie innego świata.
Dla przykładu, w pewnej części Gozo znajduje się nieodwiedzany przez turystów pas wybrzeża przypominający marsjańskie kratery, a pośrodku tego surowego krajobrazu wyrósł kosmiczny grzyb. Nie znajdziecie tego na mapach google ani w Internecie, ale obiecujemy, że w wolnej chwili dodamy to miejsce do map google i pokażemy na łamach bloga. Miłośnicy surowej natury będą zachwyceni owym miejscem. Uwielbiamy chodzić tam na spacery z psem. Zwykle nie spotykamy po drodze żywej duszy, ale jesteśmy pewni, że po premierze tej miejscówki na blogu maltaigozo, ruszycie tam naszym śladem, aby zobaczyć to wszystko na własne oczy.
Z uwagi na naszego labradorka nie możemy sobie pozwolić na całodniowe wędrówki. Maiden towarzyszy nam w każdej sytuacji. Nigdzie się bez niej nie ruszamy, a właściwie to ona nie pozwala nam wyjść bez niej. Maksymalna długość spaceru z Maiden to 4,5 km. Po przekroczeniu tego dystansu jest już mocno zmęczona. Niekiedy nawet szybciej. Dlatego też mamy swoje psie trasy rozsiane na terenie całego Gozo. Wiele z nich można rozpocząć od popularnego miejsca, do którego dojeżdża komunikacja, a dalej już tylko pustkowie, doliny, wybrzeże, klify, itd., itd.
Nie przedłużając, zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem tras pieszych po wyspie Gozo. Wystarczy kliknąć w zdjęcie, aby przenieść się do rozpiski, którą można przeglądać w trybie online lub pobrać na ulubione urządzenie i czytać offline.
Xlendi Walk
Zobacz trasę Xlendi Walk na mapach google.
Ta Gurdan Walk
Zobacz trasę Ta Gurdan Walk na mapach google.
Saltpans Walk
Zobacz trasę Saltpans Walk na mapach google.
Ramla Walk
Zobacz trasę Ramla Walk na mapach google.
Hondoq Walk
Zobacz trasę Hondoq Walk na mapach google.
Dwejra Walk
Zobacz trasę Dwejra Walk na mapach google.
Dahlet Qorrot Walk
Zobacz trasę Dahlet Qorrot Walk na mapach google.
Gozo Coast Walk
Spontaniczny trekking na Gozo?
Spontaniczny hiking lub trekking na Gozo to doskonały pomysł, o ile ma się na to wystarczająco dużo czasu. My mieszkamy na Gozo i właściwie wszystkie nasze trasy są spontaniczne. Idziemy tam, gdzie prowadzi nas wzrok lub pies. Dzięki temu odkrywamy mnóstwo ciekawych miejsc i zapomnianych zabytków, również takich, których w ogóle nie ma na mapach google.
W przeciwieństwie do turystów mamy czas na to, żeby zwiedzać w taki sposób, ale podczas wizyt w innych krajach zawsze decydujemy się na świadomy hiking, w czasie którego docieramy dokładnie tam, gdzie chcemy, a nie tam, gdzie prowadzi nas przypadek. Mamy bowiem oboje dość konkretnie sprecyzowane zainteresowania i gdziekolwiek jesteśmy, tam zawsze dążymy do odwiedzenia miejsc zgodnych z naszymi preferencjami, a jeśli zostaje nam czas to jedziemy na spontanie.
Podsumowując, każdy musi samodzielnie zdecydować, czy idzie przed siebie prowadzony intuicją, czy też wybiera wyznaczone trasy szlakami uznanymi przez lokalów za interesujące ze względu na ich walory przyrodniczo-historyczne.
Szerokiej drogi i do zobaczenia na szlaku!
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇