fbpx

SZLAKI PIESZE NA MALCIE

Jesień, zima i wiosna to najlepsze pory roku na trekking na Malcie. Wytyczone przez tutejszych ekspertów szlaki piesze mają charakter edukacyjny i podczas spacerów oczarują nas nie tylko zapierające dech w piersiach widoki, lecz także ciekawa historia mijanych miejsc oraz tutejsza bogata fauna i flora.

Dzięki środkom z UE tutejsza organizacja turystyczna starannie opracowała i wydała w formie tradycyjnej oraz elektronicznej kilkanaście bardzo praktycznych broszur i miniprzewodników z trasami pieszymi po Wyspach Maltańskich. 

W tym tekście prezentujemy wszystkie szlaki piesze na Malcie. Czytelników zainteresowanych szlakami pieszymi informujemy, że przygotowaliśmy również zestawienia szlaków pieszych po Gozo i Comino.

SZLAKI PIESZE NA MALCIE

Naszym zdaniem idealny czas na piesze wycieczki po maltańskich szlakach to okres od początku października do końca maja. Zimą najpiękniejsze kolory przyrody obserwujemy od połowy listopada do końca grudnia. Po upalnym lecie przychodzą deszcze, które budzą wypaloną słońcem przyrodę do życia. Łąki mają wtedy takie kolory, że nie trzeba używać żadnego filtra. W świetle słońca mienią się często neonowymi zielonymi odcieniami. 

Wiosną natomiast, najpiękniejszy miesiąc to marzec. Zakwitają wtedy liczne zioła i rosnące dziko kwiaty. Przemierzając szlaki piesze można upajać się malowniczym widokiem, a także słodkim zapachem ziół, krzewów i kwiatów. 

Wystarczy tylko zastanowić się, jaki szlak pieszy nas interesuje. Co dokładnie pragniemy zobaczyć?

Czy mają to być dramatyczne urwiska rzeźbione przez tysiąclecia niespokojnymi falami, ciekawe formacje skalne, bujne rolnicze doliny czy wioski rybackie. Po drodze natkniemy się m.in. na stare kaplice, prehistoryczne megality, wieże obserwacyjne i sielskie obrazki jak np. stada wypasających się kóz i owiec.

Prezentujemy zatem listę szlaków pieszych wyznaczonych na Malcie. Wszystkie materiały przygotowane przez MTA są napisane w j. angielskim. Czytelnicy, którzy nie posługują się tym językiem mogą przetłumaczyć sobie ich zawartość dowolną aplikacją do tłumaczeń. Każda trasa ma swój własny kolor i po drodze należy wypatrywać znaków w tym kolorze. Będą one prowadzić Was na całej długości szlaku.

Wystarczy kliknąć w obrazek, aby przenieść się do elektronicznej wersji broszury, skąd można ją pobrać na ulubione urządzenie i przeglądać offline w dowolnym momencie lub czytać w trybie online. Jeśli przeglądasz ten wpis na komputerze to po kliknięciu w zdjęcie broszurka z trasą otworzy się w nowym oknie. Jeśli zaś czytasz na smartfonie, kliknięcie zainicjuje proces pobierania broszurki bezpośrednio na Twoje urządzenie.

Dingli – Fawwara – Wied iż-Żurrieq Walk

szlak pieszy malta dingli

Mdina Walk

szlak pieszy malta mdina

Baħrija Walk

szlaki piesze malta bahrija

Watch Towers Walk

szlaki piesze malta marfa

Ħal Millieri Walk

szlaki piesze malta hal millieri

Tas-Silġ Walk

trekking malta trasy

Tal-Maqluba Walk

trekking malta

Girgenti Walk

trekking malta szlaki

Windmills Walk

szlaki trekkingowe malta

Spontaniczny trekking na Malcie?

O tak! Spontaniczny trekking na Malcie to świetny pomysł, o ile ma się na to wystarczająco dużo czasu. My mieszkamy na Gozo i nasze wszystkie trasy są spontaniczne. Idziemy tam, gdzie prowadzi nas wzrok lub pies. Dzięki temu odkrywamy mnóstwo ciekawych miejsc i zapomnianych zabytków, również takich, których w ogóle nie ma na mapach google.

Warto zauważyć, że wspomniane wyżej rozpiski tras nie wyczerpują zupełnie tematu szlaków pieszych. Bez większego wysiłku można wyznaczyć jeszcze kilka zupełnie nowych i równie interesujących tras. Młodzi ludzie idący za trendami poszukują teraz opuszczonych budynków i murali. Tego nie znajdziemy w broszurach turystycznych.

Poza tym, na każdym odcinku Malty słusznym wyborem zawsze będzie niezobowiązujący spacer wzdłuż linii wybrzeża w okolicy miejsca noclegu lub wybranych miast. Bardzo ciekawe pod względem architektury miejskiej (i militarnej) są półwysep Sciberras oraz rozległe okolice Trzech Miast.

W przeciwieństwie do turystów mamy czas na to, aby zwiedzać spontanicznie, ale podczas wizyty w nowym kraju zawsze decydujemy się na świadomy hiking, w czasie którego docieramy dokładnie tam, gdzie chcemy, a nie tam, gdzie prowadzi nas przypadek. Mamy bowiem oboje dość konkretnie sprecyzowane zainteresowania i gdziekolwiek jesteśmy, tam zawsze dążymy do odwiedzenia miejsc zgodnych z naszymi preferencjami, a jeśli zostaje nam czas to jedziemy na spontanie.

Podsumowując, każdy musi samodzielnie zdecydować, czy idzie przed siebie prowadzony intuicją, czy też wybiera wyznaczone trasy szlakami uznanymi przez lokalów za interesujące ze względu na ich walory przyrodniczo-historyczne.

Szerokiej drogi!

UWAŻASZ, ŻE TEN ARTYKUŁ JEST POMOCNY?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇