1. Malta słynie z uroczystych parafialnych fest.
2. Każdej feście towarzyszą fajerwerki.
3. Dowiedz się więcej o festach i sprawdź aktualne kalendarium fest.

Maltańska festa to nic innego jak parafialny odpust. Nie ma on jednak nic wspólnego z naszymi polskimi odpustami. To nie jest tylko bazarek na placu kościelnym, gdzie można kupić cukrową watę lub chińskie zabawki a dzieci rzucają sobie do kapturów petardy. Wspólnym elementem na pewno jest uroczysta msza, ewentualnie procesja, stragany z pamiątkami i smakołykami, ale poza tym niewiele więcej. Festy na Malcie i Gozo to przede wszystkim dobrze zorganizowane imprezy, na które w radosnym podskoku idą i starzy i młodzi. Maltańczycy potrafią się bawić i nie odpuszczają takim okazjom.

Jeśli planujecie wyjazd na Maltę, sprawdźcie czy w czasie Waszego pobytu nie odbywa się jakaś festa. Warto wziąć w niej udział choćby światopoglądowo. Często hotele zawożą turystów autokarami na festy i to jest fajne rozwiązanie bo nie trzeba się martwić o powrót. Tańce, hulanka, swawola… chciałoby się podsumować:-) Jak się nietrudno domyślić takie imprezy do cichych nie należą, zatem mają i swoich przeciwników, ale to przecież całkiem naturalne.

Zanim zaprezentujemy kalendarz fest na ten rok, jak to my,  napiszemy kilka słów wprowadzających. Festy na Malcie i Gozo obchodzone są bardzo uroczyście a towarzyszą im powszechna radość i zabawa. Uliczne procesje, pokazy fajerwerków, świąteczne dekoracje i marsze orkiestr dętych to nieodłączne elementy każdej festy. Przygotowania do festy trwają nawet i tydzień. Dekoruje się ulice, kościoły, poleruje figury świętych patronów. Ludzie wkładają w to całe serce.

Pamiętamy odpusty w swoich parafiach. O ile nie wypadały w niedzielę to uroczysta msza była zwykle po południu i w zasadzie od pierwszej porannej mszy, aż do tej popołudniowej przy placu kościelnym rozstawiali się handlarze z petardami, zabawkami, balonikami, smakołykami, watą, dewocjonaliami, etc. Dzieci krążyły wokół tych straganów przez cały dzień. Standardem było rzucanie sobie petard pod nogi, oklejanie się watą cukrową i popijanie czerwonej oranżadki z folii. Po mszy straganiarze pakowali towar i zwijali interes, na koniec zakonnice zamiatały ulicę i wieczorem śladu nie było po odpuście. Co innego na Malcie. Tam, właśnie wieczorem zaczyna się impreza. Odświętnie ubrani parafianie i liczni turyści gromadzą się na placu kościelnym, gdzie poza uroczystą mszą i procesją z figurą patrona jest też pokaz fajerwerków (niezwykle popularnych na Malcie), stragany z pamiątkami i smakołykami, parady orkiestry dętej, a nawet całe programy artystyczne czy wyścigi koni i osiołków. Często w lokalnych klubach są później swoiste afterparty. Tańce i radość nie są tu niczym niestosownym. Można nawet powiedzieć, że dawniej na Malcie festy miały bardziej religijny charakter a dziś są w dużej mierze przede wszystkim powodem do świętowania, a Maltańczycy przecież świętować lubią.

Sprawdź kalendarium fest na rok 2017

 

 

O Autorze

Założyciele portalu maltaigozo.pl. Miłośnicy Malty, a w szczególności Gozo.

X