Maltańska Wielkanoc jako wydarzenie nie tylko religijne, lecz także turystyczne zaczyna się już 9 marca 2018. Tego dnia odbędzie się pierwsza procesja w miejscowości Qala na Gozo, rozpoczynając tym samym cykl wydarzeń towarzyszących przedsięwzięciu o wymownej nazwie „Easter in Gozo”. W tym miejscu warto zadać sobie pytanie: Dlaczego Gozo a nie Malta? W rzeczy samej na Malcie również odbywają się piękne procesje oraz okolicznościowe wystawy i imprezy, równie spektakularne, szczere i tłumne. Jak powszechnie wiadomo mieszkańcy wysp konkurują ze sobą w każdej dziedzinie życia, trudno się więc dziwić temu, że i kalendarium wielkanocne jest świetną okazją, aby się pokazać. I tutaj nie ma zaskoczenia. Podobnie jak w okresie Bożego Narodzenia, Wielkanoc również należy do Gozo. Pominę już sam fakt tego, że władze Gozo w ogóle przygotowały kalendarium, które w postaci książeczki można odebrać w dowolnym kościele. Jest to niezwykle wygodne. Przy porannej kawie można przejrzeć kalendarium i zaplanować sobie, które procesje, drogi krzyżowe, etc. wybrać. Tak też zrobiliśmy przy okazji Bożego Narodzenia i stąd też wiemy, że ilość i ładny obrazek to nie wszystko, dlatego też teraz wstępnie selekcjonujemy sobie wydarzenia zaprezentowane w kalendarium. Nie mamy tu na myśli samych procesji, lecz bardziej wystawy i wydarzenia kulturalne.

Podsumowując, Gozo przygotowało kalendarium wielkanocne, a Malta nie.
Zastanawialiśmy się chwilę, czy zainwestować własny czas i ze szczątków informacji znalezionych w Sieci przygotować kalendarium dla Malty, ale doszliśmy do wniosku, że zostawimy to wyzwanie dla kogoś bardziej zdeterminowanego. Być może ktoś z Czytelników planuje Wielkanoc na Malcie i przygotuje takie kalendarium. Wówczas zapraszamy do dzielenia się tym cennym harmonogramem w komentarzach.

My mieszkamy na Gozo i czujemy, że zadbano o nas w kontekście czysto informacyjnym. Jesteśmy wyposażeni w kalendarium wielkanocne, które jest tak rzetelne, że nie wymaga zbędnych komentarzy. Zresztą, na potwierdzenie tych słów dzielimy się linkiem do oryginału w formie elektronicznej. Wystarczy kliknąć w poniższe zdjęcie, aby przenieść się na stronę kalendarza.

Wracając do kalendarium wydarzeń na Malcie, maltańska organizacja turystyczna informuje bardzo ogólnie o procesjach, które odbędą się w Wielkim Tygodniu. Zainteresowanych czynnym udziałem w przeżywaniu Świąt kieruje się na stronę thechurchinmalta.org, gdzie można znaleźć aktualne informacje o wydarzeniach towarzyszących Wielkanocy na Malcie. Odsyłamy zatem do tego źródła.

Tym, którzy planują spędzić Wielkanoc na Malcie polecamy wizytę w najbliższym kościele, gdzie można zasięgnąć informacji na temat godzin procesji. Często w kościołach właśnie znajdziemy broszurki z rozpiskami uroczystości odbywających się w zaprzyjaźnionych parafiach. 

X