1. Co przywieźć z Malty?
2. Jakie pamiątki kupić na Malcie?
3. Co jest typowe dla Malty? Odpowiadamy na pytania Czytelników.

Jako, że temat ostatnio powrócił, pragniemy go w miarę wyczerpująco opracować i gdy następnym razem ktoś zada podobne pytanie to nie będziemy szukać tego wątku w komentarzach, żeby skopiować i wysłać, lecz odeślemy do tego postu. Wiele postów powstało w odpowiedzi na często pojawiające się pytania i naprawdę zyskaliśmy dzięki temu sporo czasu.

Pamiątki z Malty

Targ w stolicy Gozo nieopodal Cytadeli

Pamiątki z Malty

Uliczne stoiska w Bugibba

Nie ma jakiegoś powszechnego musu przywożenia pamiątek z odwiedzanych miejsc, ale jednak lubimy zawsze coś ze sobą zabrać. Na Malcie i Gozo możliwości jest wiele. Z pewnością jednymi z bardziej interesujących pamiątek będą produkty rzemiosła, które zarówno na Malcie, jak i na Gozo jest niezwykle rozwinięte, aczkolwiek również dobrze można zabrać ze sobą wspaniałe lokalne przetwory, szkło, koronki, biżuterię, etc. Ale po kolei.

Będąc na Malcie szybko przekonamy się, że pamiątki można kupić dosłownie na ulicy, jednakże jeśli zależy nam na czymś bardziej oryginalnym, niż pocztówka, czy ręcznik z mapą Malty, warto udać się do centrum rzemiosła, ponieważ tam wachlarz asortymentu będzie nieskończony, a i nasza pamiątka dzięki temu zyska większą wartość, niż tylko sentymentalną.

Pamiątki z Malty

Pamiątki można kupić za grosze, ale ile są warte?

Pamiątki z Malty

To nie pamiątka, ale często słyszymy, że balsamy są za drogie

Pamiątki z Malty

Sklepik w skale przy salinach na Gozo. Kupimy tu sól morską

Tych, których interesuje maltańska sztuka i arcydzieło zachęcamy do odwiedzenia wioski rzemieślniczej Ta’ Dbiegi na Gozo, natomiast na Malcie jej odpowiednika Ta’ Qali. Obydwie wioski znajdują się na terenie wojskowych hangarów. Można się tam dostać komunikacją miejską oraz autobusami turystycznymi, które zatrzymują się tutaj umożliwiając turystom zakup bardziej wyszukanych pamiątek. Warto jeszcze wspomnieć o Savina Creativity Centre, które jest stałym punktem na mapie trasy Gozo Tour by MaltaSightseeing. To miejsce, które szczególnie pokochają wielbiciele szeroko rozumianych kulinariów. Tu można spróbować wielu lokalnych produktów, a nawet wraz z kucharzem spróbować przygotować coś lokalnego.

Wiemy, że takich miejsc jest na Gozo więcej, z podobnie długą historią i tradycjami. Ważne, aby zarejestrować, że jest wiele ciekawych miejsc na Malcie i Gozo poza szlakiem turystycznych autobusów, co nie znaczy oczywiście, że nie po drodze. Nie będziemy tu wymieniać wszystkich punktów, bo nie taki jest cel, ale zasadniczo wszędzie tam gdzie są atrakcje, są też pamiątki. Chociażby takie miejsce jak Fontana na Gozo. Znajduje się tam stara pralnia. Łatwo ją zupełnie przeoczyć. Szczególnego ruchu tu nie ma, aczkolwiek jeśli już zatrzymamy się przy pralni i wysiądziemy z autobusu to po chwili spędzonej na sfotografowaniu obiektu i organoleptycznym poznaniu przyjdzie nam czekać godzinę na kolejny autobus. Można ten czas spędzić w centrum pamiątek znajdującym się po drugiej stronie ulicy (kupimy tam wszystko!) lub spacerem dojść do stolicy lub do Xlendi Bay. Zależy w którym kierunku podążamy. Słowem, nie trzeba jechać do wojskowych koszarów, żeby kupić pamiątkę, ale jeśli mamy duży budżet i pragniemy udekorować dom w śródziemnomorskim stylu – jak najbardziej polecamy jechać tylko tam. Dlaczego w ogóle o tym wspominamy? Dlatego, że jeśli ktoś nocuje w Mellieha lub Qawra to zdecyduje się na wcale nie najkrótszą podróż, a potem może się okazać, że w miejscowym centrum pamiątek mógł kupić to samo, natomiast w zaoszczędzonym czasie podróży zobaczyć coś innego.

Chyba istotną informacją jest to, że mieszkańcy wyspy zdają sobie sprawę z ograniczeń bagażowych na pokładach samolotów. W związku z tym, niemal każdy rzemieślnik bez względu na branżę, spakuje produkt w paczkę i wyśle na wskazany przez nas adres. Nie trzeba więc martwić się o to, że coś wyjątkowo się nam spodobało, ale nie mamy miejsca w bagażu, a to daje już nieograniczone możliwości na zakupach, zwłaszcza dla tych, którzy lubią zakupy.
Na Malcie i Gozo kupimy mnóstwo ręcznie wytworzonych, oryginalnych, stylowych często unikalnych produktów w dobrym guście. W rzeczy samej można poszaleć na niedzielnym targu w Marsaxlokk, gdzie na dobre zadomowiła się znana nam chińszczyzna, ale może jest to odpowiednie miejsce, aby przestrzec przed kupowaniem podrabianych i zupełnie niezwiązanych z Maltą pamiątek.

Pamiątki z Malty

Typowy krajobraz w Bugibba;-)

Pamiątki z Malty

Kolory ulicy

Wiemy, że rzemieślnicy na Malcie i Gozo widząc takie praktyki starają się je szybko skracać, często jednak mają związane ręce. Zauważycie to zwłaszcza w wojskowych hangarach, gdzie niemal w każdym widocznym miejscu przestrzega się przed fotografowaniem, właśnie z uwagi na próbę uniemożliwienia kopiowania dziedzictwa, które jest dla mieszkańców Malty i Gozo niezwykle istotne. Jest częścią ich tożsamości i ich dumą. I słusznie.

Co więc warto przywieźć z Malty?

SZKŁO

Wyroby z dmuchanego szkła można zakupić bezpośrednio w hutach szkła zlokalizowanych na terenie wiosek rzemieślniczych. Wybór produktów jest ogromny, od praktycznych wyrobów, jak filiżanki, przez kolorowe szklane dekoracje, aż po wymyślne wazony, dzbanki, figurki, garnki, zastawy i wszystko, co tylko można sobie wyobrazić. Dominują odcienie niebieski i zielony. Co ciekawe na miejscu, możemy przyglądać się pracy lokalnych twórców a nawet poprosić o zrobienie czegoś na nasze życzenie.

Pamiątki z Malty

Szklane wyroby z Mdina Glass

KORONKI

Cudowne, piękne koronki. Każda kobieta zakocha się w tych wzorach. Poza dekoracjami typowymi jak serwety i obrusy, znajdziemy również wiele chust, chusteczek, bluzek z koronki, sukienek, a nawet parasole. Ponadto wiele kobiet zajmuje się robieniem na drutach. Widzieliśmy piękne czapki, szale, swetry. Granicą jest tyko wyobraźnia.

Pamiątki z Malty

Chcemy je wszystkie!

LOKALNE PRZYSMAKI

Pisząc o kuchni Gozo wspominaliśmy już o lokalnych produktach, aczkolwiek podsumowując temat kilka ogólnych zdań możemy tu jeszcze dodać. To, czego warto na Malcie spróbować lub przywieźć z Malty to:
– Oliwa z Gozo
– Aromatyczne kunservy, czyli pomidorowe przeciery idealne do posmarowania chleba namoczonego w oliwie.
– Maltańskie wina, zwłaszcza te z Gozo. Jeśli odwiedzicie Maltę i Gozo to nie będziecie mieć wątpliwości, która wyspa bardziej służy turystyce kulinarnej i enoturystyce:-)
– Dżemy i likiery, szczególnie z opuncji.
– Oliwki, kapary, figi, suszone pomidory, granat, chleb świętojański.
– Lokalne dania jak Fenek, Gozitian Pizza – ale to raczej na miejscu:-)

Kuchnia Gozo

Jedno z wielu miejsc, w którym kupimy lokalne przysmaki przy okazji degustując wino, sery czy pastę z bakłażanów

BIŻUTERIA

Bardzo popularna na Malcie jest srebrna biżuteria, aczkolwiek złota również jest tam pod dostatkiem a nawet można pomyśleć, że i nadmiar, ponieważ przechadzając się uliczkami Valletty co rusz mijaliśmy sklepy z biżuterią. Popularnym zdobieniem jest w rzeczy samej maltański krzyż. Nie możemy się oprzeć i nie dodać, że w krajach południowych świecidełka były i są istotnym elementem wizerunku i pewnym wyznacznikiem statusu. Tutaj również. Znajomi opowiadali nam, że jedną rzeczą jest obwieszanie się złotem a drugą skarby, które Maltańczycy mają w domach. Co ciekawe mieszkańcy Gozo rzadziej obchodzą się bogactwem.

Pamiątki z Malty

Ręcznie robiona biżuteria…

Pamiątki z Malty

z Prickly Pear w Victorii (Gozo)

PAMIĄTKI Z WAPIENIA

Skały wapienne występują na Malcie gęsto i są nie tylko podstawowym budulcem w budownictwie, ale także surowcem wykorzystywanym w produkcji pamiątek. Nie trzeba nikogo na pewno przekonywać, że asortyment wyrobów z wapienia jest szeroki, jak gusta turystów, zatem spodziewać się należy wszystkiego, od figurek, przez przedmioty użytku codziennego po popielniczki.

GADŻETY

Niemal każdego dnia mijaliśmy niezliczone stacjonarne i tymczasowe punkty, w których bezpośrednio na ulicy można było kupić gadżety typowe dla Malty, więc oczy Ozyrysa, imitacje kołatek, absolutnie wszystko z motywem maltańskiego krzyża, pocztówki ze starymi autobusami, lalki maltańskie, magnesy, ręczniki plażowe z mapą archipelagu, t-shirty z oryginalnymi napisami, kapelusze, torby plażowe i wiele więcej. Mnóstwo różności.

Pamiątki z MaltyPamiątki z Malty

DEWOCJONALIA

Malta ma wizerunek kraju bardzo religijnego, natomiast jej mieszkańcy głęboko wierzących i życzliwych. Popularne wśród polskich turystów są pielgrzymki śladem św. Pawła a nawet Jana Pawła II. Trudno nie odnieść wrażenia, że na Gozo w prywatnych domach niemal każdy ma swój ołtarzyk. Oczywiście to nie zasada, ale tradycje kultu są tutaj żywe również dlatego, że na Gozo zdarzyło się objawienie, natomiast w Bazylika Ta’ Pinu jest świadectwem wielu dokonanych cudów. Wielu pielgrzymów szuka zatem pamiątek w tym klimacie.

Pamiątki z Gozo

Naprzeciwko starej pralni w Fontana znajduje się centrum pamiątek. Gości witają ludzkich rozmiarów lalki w kostiumach jak na zdjęciu, które ożywają gdy przechodzimy obok … To tylko takie ostrzeżenie dla osób ze słabym sercem;-)

CERAMIKA

Spektrum wyrobów ceramicznych również jest szerokie a wyroby kolorowe i radosne. Oczywiście często pojawia się kolor morza w wielu odcieniach. Radosne motywy zachęcają, aby urozmaicić domowe wnętrza o piękne płyty, a także przedmioty domowego użytku. Łatwo zauważyć, że przeważa tu styl rustykalny, uwielbiany przez mieszkańców Malty i Gozo.

Pamiątki z Malty

Pamiątka z Ta’ Dbiegi?

KOŁATKI

Podczas leniwego spaceru uliczkami średniowiecznej Mdiny  oraz innych starych dzielnic miniemy wiele drzwi przyciągających nasz wzrok wymyślnymi kołatkami z mosiądzu i żelaza. Często w kształcie delfina lub lwa. Oryginalne kołatki oraz repliki można przywieźć z podróży i zamontować we własnym domu. Z pewnością każdy twórca rzemiosła na Malcie i Gozo dodałby tutaj jeszcze sporo przykładów produktów i wyrobów idealnie nadających się na pamiątki z podróży, ale na dziś kończymy tym ogólnym rysem, który bez wątpienia pozwala odpowiedzieć na pytanie jakie pamiątki warto przywieźć z Malty.

Pamiątki z Malty

Ręcznie tkane swetry. Myślę, że mogłabym tu coś dla siebie znaleźć:-)

Pamiątki z Malty

Jedno z wielu miejsc, w których można kupić oryginalne wyroby z dmuchanego szkła Mdina Glass

Pamiątki z Malty

Kiczowate torby plażowe zapewne „Made in China”

O Autorze

Założyciele portalu maltaigozo.pl. Miłośnicy Malty, a w szczególności Gozo.

X