fbpx

FESTY PARAFIALNE

Malta słynie z uroczystych parafialnych fest.
Każdej feście parafialnej towarzyszą fajerwerki.
Dowiedz się więcej o festach i sprawdź aktualne kalendarium fest.

CZYM JEST FESTA

Maltańska festa to nic innego jak parafialny odpust. Nie ma on jednak nic wspólnego z naszymi polskimi odpustami. To nie jest tylko bazarek na placu kościelnym, gdzie można kupić cukrową watę lub chińskie zabawki a dzieci rzucają sobie do kapturów petardy. Wspólnym elementem na pewno jest uroczysta msza, ewentualnie procesja, stragany z pamiątkami i smakołykami, ale poza tym niewiele więcej. Festy na Malcie i Gozo to przede wszystkim dobrze zorganizowane imprezy, na które w radosnym podskoku idą i starzy i młodzi. Maltańczycy potrafią się bawić i nie odpuszczają takim okazjom. Poza festami religijnymi obchodzimy na Malcie i Gozo również inne festy, czyli święta. Najpopularniejsze z nich to to święta wina, piwa, chleba, fig, truskawek, cytrusów, etc., etc.

TRANSPORT NA FESTĘ

Jeśli planujemy wyjazd na Maltę, sprawdźmy czy w czasie naszego pobytu nie odbywa się jakaś festa. Warto wziąć w niej udział choćby światopoglądowo. Bardzo często hotele zawożą turystów autokarami na festy i to jest dobre rozwiązanie, ponieważ nie trzeba się martwić o powrót. Każda większa festa wpierana jest przez transport publiczny w zakresie organizacji specjalnej linii kursującej z większych ośrodków turystycznych do miejsca wydarzenia. Kolejną opcją są dedykowane wycieczki lokalnych organizatorów i ostatnią samodzielna wyprawa na lokalną festę. Każdy znajdzie więc rozwiązanie odpowiednie dla własnych preferencji i budżetu.

JAK OBCHODZI SIĘ FESTY

Zanim zaprezentujemy kalendarz fest na bieżący rok, pozwolimy sobie na kilka słów wprowadzających. Festy na Malcie i Gozo obchodzone są bardzo uroczyście a towarzyszą im powszechna radość i zabawa. Uliczne procesje, pokazy fajerwerków, świąteczne dekoracje i marsze orkiestr dętych to nieodłączne elementy każdej festy. Przygotowania do festy trwają miesiącami a sama festa nawet tydzień, choć największe show ma miejsce w dniu imienin patrona parafii. Dekoruje się ulice, kościoły, poleruje figury świętych patronów. Ludzie wkładają w to całe serce i oczywiście sowitą ofiarę, aby festa była na ustach wszystkich.

Pamiętamy odpusty w swoich parafiach. O ile nie wypadały w niedzielę to uroczysta msza była zwykle po południu i w zasadzie od pierwszej porannej mszy, aż do tej popołudniowej przy placu kościelnym rozstawiali się handlarze z petardami, zabawkami, balonikami, smakołykami, watą, dewocjonaliami, etc. Dzieci krążyły wokół tych straganów przez cały dzień. Standardem było rzucanie sobie petard pod nogi, oklejanie się watą cukrową i popijanie czerwonej oranżadki z folii. Po mszy straganiarze pakowali towar i zwijali interes, na koniec zakonnice zamiatały ulicę i wieczorem śladu nie było po odpuście. Co innego na Malcie. Tam, właśnie wieczorem zaczyna się impreza. Odświętnie ubrani parafianie i liczni turyści gromadzą się na placu kościelnym, gdzie poza uroczystą mszą i procesją z figurą patrona jest też pokaz fajerwerków (niezwykle popularnych na Malcie), stragany z pamiątkami i smakołykami, parady orkiestry dętej, a nawet całe programy artystyczne czy wyścigi koni i osiołków. Często w lokalnych klubach są później swoiste afterparty. Tańce i radość nie są tu niczym niestosownym. Można nawet powiedzieć, że dawniej na Malcie festy miały bardziej religijny charakter a dziś są w dużej mierze przede wszystkim powodem do świętowania, a Maltańczycy przecież świętować lubią.

KALENDARZ FEST NA MALCIE NA 2023 ROK

SPRAWDŹ KALENDARIUM FEST NA 2023 ROK

Zainteresował Cię ten artykuł?
Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.
Spodobał Ci się nasz tekst?
Udostępniaj go do woli korzystając z opcji „Podziel się”. 👇