fbpx

GARŚĆ LUŹNYCH PORAD

Konkatedra świętego Jana /St. John’s Co-Cathedral

Konkatedra jest jednym z najważniejszych zabytków na Malcie. Podczas wizyty w muzeum katedralnym zwróć szczególną uwagę na najsłynniejszy obraz z kolekcji muzeum, mianowicie Ścięcie św. Jana Chrzciciela autorstwa Caravaggia.

Malta Experience

Wizyta w Valletcie nie będzie kompletna bez obejrzenia seansu Malta Experience. Pokaz filmowy (również w j. polskim) przez 30 minut obrazuje najważniejsze wydarzenia historii Malty. Prezentacja będzie doskonałym wstępem do zwiedzania wysp. Pokaz obejrzymy w bastionie św. Elma.

Architektura Valletty

Krzyżujące się pod kątem prostym uliczki Valletty skrywają wiele ciekawych historii oraz kultowych miejsc jak Strait Street oraz Santa Lucija Street, na której znajduje się jedyny w swoim rodzaju lokal San Paolo Naufrago – wymarzone, luźne miejsce na wieczorną lampkę wina inaugurującą pobyt na wyspach.

Fenkata i Pasta Night

Maltańczycy kochają jeść. Bardzo popularne na wyspach są uczty urządzane w restauracjach w porze lunchu lub kolacji. Całe rodziny lub grupy znajomych spotykają się na Pasta/Pizza/Grill Night lub Fenkata, na której podaje się danie z królika, bardzo często spaghetti z królikiem i zielonym groszkiem, aczkolwiek co restauracja to inne zwyczaje i własne proporcje. Największą tradycją fenkaty cieszy się restauracja Il-Barri w Mġarr na Malcie. Dania z królika to specjalność tego miejsca. W czasie oczekiwania na posiłek można zwiedzić schron z czasów II wojny światowej.

Fungus Rock na Gozo

Odkąd Lazurowe Okno runęło do morza w marcu 2017 roku turyści rozglądają się uważniej po okolicy, która opustoszała mocno po utracie symbolu Malty, ale ciągle jest interesująca ze względu na inne naturalne atrakcje, jak choćby Fungus Rock czyli Skała Grzyb. Nazwa pochodzi od czarodziejskich grzybków porastających skałę. Podobno leczą wszystkie choroby ciała i duszy. W przeszłości surowo karano za próbę kradzieży grzyba. Przyłapani na gorącym uczynku trafiali do więzienia a nawet do galer. Dziś wiadomo, że sekretny grzyb o wspaniałych właściwościach leczniczych to cynomorium szkarłatne, a jego realne właściwości dalekie są od tych przypisywanych za czasów jego świetności.

Rejs do Blue Grotto (Błękitnej Groty)

Rejsy do Błękitnej Groty odbywają się przez cały rok. Wyjątkiem są wietrzne dni, w które ze względu na bezpieczeństwo turystów łodzie nie wypływają z przystani. Punktem startu jest zatoka Wied iż-Żurrieq. Tam w kasie można kupić bilet w cenie 8€ dla dorosłego i 4€ dla dziecka. Rejsy rozpoczynają się o 9:00 i trwają do 15:30 zimą oraz 17:00 latem. W czasie rejsu zobaczymy nie tylko najpiękniejszą z jaskiń – Błękitną Grotę, lecz także 8 innych: Blue Window Cave, Honeymoon Cave, Elephant Foot, Circle Cave, Window Cave, Filfla Cave, Reflection Cave oraz Cat’s Cave. Bardzo często łodzie opływają tę trasę w ekspresowym tempie, ponieważ być może stresują się ogromnymi (zwłaszcza w wysokim sezonie) kolejkami. Jeżeli zależy nam na dobrym jakościowo rejsie, to już na starcie poprośmy „kapitana”, aby pokazał nam i nazwał wszystkie odwiedzone jaskinie. Nie wszyscy o tym pamiętają. Do Wied iż-Żurrieq dojedziemy autobusami nr: 201 lub 73 i 74. Jeśli wysiądziemy w Żurrieq lub na kolejnym przystanku: „Panorama” to idąc spacerkiem ujrzymy przepiękną panoramę wartą tego poświęcenia.

WIĘCEJ LUŹNYCH PORAD NA KOLEJNEJ STRONIE