fbpx

GARŚĆ LUŹNYCH PORAD

Jak dojechać z Malty na Gozo

Z Malty na Gozo dopłyniemy promem Gozo Channel. Rejs trwa 20 minut a prom kursuje co 45 minut przez całą dobę i co 30 minut w godzinach szczytu. Jedynie w późnych godzinach nocnych (między północą a szóstą rano realizowane są tylko 3 przeprawy między wyspami, każda co 90 minut). Bilety kupujemy w drodze z Gozo na Maltę. Przeprawa promowa z Malty na Gozo nie wymaga biletu. Wystarczy wsiąść na prom.

Transport samochodem na Gozo

W drodze z Malty na Gozo jedyne co należy zrobić, aby przeprawić się na wyspę promem to ustawić się na właściwym pasie i czekać na pozwolenie na wjazd na prom. Port jest bardzo dobrze oznakowany, a ruchem kierują pracownicy. Jeżeli w okolicy będzie pusto, co się zdarza, to podjeżdżamy śmiało nawet pod sam prom, o ile brama jest otwarta. Jeżeli na pokładzie jest miejsce dla naszego samochodu to na pewno wjedziemy na pokład, gdy miejsca nie ma – będziemy pierwsi w kolejce na następny prom, który odjedzie za 45 minut. W drodze z Gozo na Maltę również kierujemy się na pasy, które wskażą nam znaki. Przy wjeździe na parking portowy przejedziemy obok kasy, w której z samochodu kupimy bilety na prom. Nie ma potrzeby szukania kasy biletowej w porcie, ponieważ będziemy musieli przejechać obok niej podczas wjazdu na parking odprawowy.

Jak dotrzeć na Comino

Z Malty na Comino dopłyniemy najszybciej z portów Ċirkewwana Malcie oraz Mġarr na Gozo, ale także z mniejszych zatok, jak Ramla Marfa na Malcie czy Ħondoq i Xlendi na Gozo. W okolicy portów działają niewielkie firmy przewozowe oferujące transport na wyspę Comino od rana do późnego popołudnia. Nie ma konieczności rezerwacji takiego transportu z wyprzedzeniem, ale trzeba pamiętać, że na Comino plaża jest mikroskopijna, a turystów pragnących przeżyć najpiękniejszy dzień na wyspach – tysiące, więc należy się przygotować na leżenie na skałach oraz zaopatrzenie (już na miejscu) w dodatkowo płatne; parasolkę, co jest absolutnie konieczne, ponieważ na wyspie nie ma naturalnie zacienionych miejsc oraz leżak i zimne napoje, które wraz z orzeźwiającą wodą morska pomogą przetrwać upał.

Nadur, Gozo – piekarnie z regionalnymi przysmakami

Będąc w Nadur koniecznie wybierz się do jednej ze starych piekarni serwujących lokalne wypieki. Tuż przy wjeździe do miasteczka znajduje się Mekren’s Bakery, natomiast nieco dalej Maxokk Bakery. Obydwie godne polecenia i warte odwiedzenia. W pierwszej, czynnej od rana, kupimy świeży chleb, qassatat, czyli bułeczki z różnymi wariantami nadzienia (z rikottą, bobem i rodzynkami, szpinakiem i tuńczykiem, a nawet ryżem i wołowiną) oraz maltańską ftirę i pizzę, które stanowią także główne menu w drugiej polecanej piekarni i tam też są smaczniejsze. Ftira jest podobna do pizzy z tą różnicą, że kładzie się na nią plastry ziemniaków. Najbardziej podstawowa wersja ftiry to zapiekanka z ziemniakami i rikottą, jednakże warto spróbować bogatszych wariantów (z lokalnymi kiełbaskami, anchovis, tuńczykiem, owczym serem ġbejna, lub wegetariańską). W Maxokk Bakery nie robi się ftiry i pizzy na zapas, dzięki czemu zawsze dostajemy świeżą i przygotowaną specjalnie dla nas. W Mekren’s Bakery przygotowuje się pizzę i ftirę z nadwyżką, więc dobrze jest o tym wiedzieć i życzyć sobie przygotowania świeżej, natomiast te wyleżałe niech kupią Ci, którym się bardzo spieszy.

Kuchnia Gozo

Specjalnością Gozo są owcze sery ġbejna, które jada się świeże lub suszone z dodatkiem przypraw (pieprzu lub miksu papryk). Przyrządza się z nich regionalne potrawy lub je samodzielnie w towarzystwie krakersików galletti jako starter przed głównym daniem lub przekąskę do wina lub piwa. Świeży serek ġbejna smakuje należycie wyłącznie wtedy gdy pochodzi z porannej produkcji. Taki delikatny ser można skosztować m.in. w restauracji Ta‘ Philip na Gozo, gdzie dba się o jakość produktów, natomiast właściciel każdego dnia przywozi do restauracji świeże serki, które smakiem zachwycają najbardziej wymagających wielbicieli serów.

Kuchnia Malty

Lokalne antipasti zwane często maltańskim talerzem (maltese platter) stanowią regionalne przekąski, w skład których wchodzą m.in. kiełbaski, wędliny długodojrzewające, świeże i suszone pomidory, świeży serek ġbejna skropiony oliwą i posypany bazylią, suszony serek ġbejna najczęściej z dodatkiem pieprzu, galletti, czyli krakersy, które jada się z serami lub bigillą – popularną na wyspach pastą z bobu. Do tego obowiązkowo kunserwa, czyli pasta z pomidorów (na słono lub słodko), lokalna oliwa oraz ciepłe pieczywo. Taki zestaw to doskonały wstęp do maltańskiej uczty.

WIĘCEJ LUŹNYCH PORAD NA KOLEJNEJ STRONIE