fbpx

GARŚĆ LUŹNYCH PORAD

Co zabrać na Maltę

Przed wyjazdem zapakuj niezbędne rzeczy. Na Maltę warto zabrać przejściówkę do gniazdek brytyjskich, które są powszechne w maltańskich hotelach i domach. Latem konieczne będą okulary słoneczne, krem z wysokim filtrem i buty plażowe, natomiast zimą nieprzemakalne buty i płaszcz przeciwdeszczowy.

Klimat Malty

Klimat Malty charakteryzuje się upalnym latem oraz łagodną zimą, w czasie której zdarzają się sporadyczne deszcze. Gdy po krótkiej, lecz intensywnej ulewie wychodzi słońce, na niebie zwykle pojawia się ogromna tęcza. Poza wysokim sezonem pogoda na wyspach jest zmienna i warto być na to przygotowanym. Zimą ubierz się na cebulkę, natomiast latem zarzuć na szyję szal, który chroni od wiatru i słońca.

Promieniowanie UV

Wskaźnik promieniowania ultrafioletowego UV jest na Malcie niebezpiecznie wysoki w szczycie sezonu. Rozsądnie jest unikać bezpośredniego nasłonecznienia w godzinach od 11:00-15:00 i stosować filtry odpowiednie dla naszej skóry. Przebywanie na słońcu bez właściwego zabezpieczenia głowy i szyi grozi udarem.

Temperatura odczuwalna

Wskaźnik temperatury może się sporo różnić od temperatury odczuwalnej. Ogromny wpływ na temperaturę odczuwalną ma poziom wilgotności oraz wiatr i zachmurzenie. Bywa tak, że 13°C przy lekkim zachmurzeniu i słabym wietrze odczuwa się za dnia jak temperaturę ok. 20°C, dlatego też często w słoneczne zimowe dni można spotkać turystów pływających w maltańskich zatokach, zwłaszcza tych osłoniętych wzniesieniami.

Formy płatności

Najbardziej powszechną formą płatności na Malcie jest płatność gotówką, natomiast obserwuje się coraz większą dostępność płatności kartą, szczególnie w kurortach. Warto mieć przy sobie zapas gotówki, która przyda się w sklepach obwoźnych, niewielkich sklepach spożywczych, food truckach oraz u pracujących na własny rachunek przewoźników lądowo-wodnych.

Transport publiczny

Podstawowym środkiem transportu są autobusy, a oficjalnym przewoźnikiem Malta Public Transport. Centrum komunikacyjnym na Malcie jest Valletta, natomiast na Gozo Victoria (Rabat). Przystanki są na żądanie. Należy machnąć ręką, gdy nadjeżdża nasz autobus. Jeżeli nie jest przepełniony – zatrzyma się. Chęć wysiadania sygnalizujemy naciśnięciem przycisku STOP, co należy zrobić wówczas, gdy następnym planowanym przystankiem jest ten, na którym wysiadamy. Autobus może się spóźnić. Rozkład jazdy oraz aplikację ułatwiającą planowanie podróży znajdziemy na stronie przewoźnika.

WIĘCEJ LUŹNYCH PORAD NA KOLEJNEJ STRONIE