Św. Paweł jest patronem Malty.
Pielgrzymi z całego świata podróżują śladami Apostoła Narodów.
Sprawdź, które miejsca związane z historią św. Pawła warto odwiedzić.
MALTA ŚLADAMI ŚW. PAWŁA
Wspominaliśmy o okolicznościach w jakich św. Paweł rozbił się na Malcie. Obszerny tekst przybliżający podróż św. Pawła jako więźnia transportowanego statkiem do Rzymu i tragicznej w skutkach burzy, która ostatecznie sprowadziła apostoła na wyspę i zapoczątkowała chrześcijaństwo na wyspach znajdziemy TUTAJ.
Opisany w Biblii pobyt św. Pawła na Malcie potwierdzają liczne pamiątki, które stanowią cel pielgrzymek na Maltę, szczególnie zaś tych podążających śladami św. Pawła na Malcie. Z myślą o polskich wiernych planujących pielgrzymkę na Maltę pragniemy nieco więcej o tych miejscach napisać. Warto pamiętać, że w owym czasie Malta była zalesioną wyspą, natomiast mieszkańcy znajdowali się pod wpływem kultury fenickiej i mówili językiem spokrewnionym z tym, którym posługiwał się św. Paweł, więc rozumieli jego kazania.
WYSPY ŚW. PAWŁA
W maltańskiej Zatoce św. Pawła leżą Wyspy św. Pawła (dwie niezamieszkane wyspy: Selmunett i Quartz Island). Jak nietrudno się domyślić ich nazwa nawiązuje do rozbicia się w tej okolicy statku, którym do Rzymu wieziono św. Pawła. Na jednej z tych wysp – Selmunett stoi pomnik Apostoła Narodów – św. Pawła. Wzniesiony został na początku XIX w. Jego uroczyste odsłonięcie miało miejsce w 1845 r. Autorami posągu są Sigismondo i Salvatore Dimech. Postawiony na monumentalnym cokole pomnik św. Pawła z rękami wyciągniętymi ku morzu sprawia wrażenie jakby apostoł ciągle głosił światu Ewangelię. Na wyspy można się dostać między wschodem a zachodem słońca, najlepiej tradycyjną łodzią luzzu.
KOŚCIÓŁ ŚW. PAWŁA ROZBITKA
W kościele św. Pawła Rozbitka w stolicy Malty Valletcie znajduje się fragment rzymskiej kolumny, przy której został ścięty św. Paweł. Papież Pius VII ofiarował ją mieszkańcom Valletty w czasach, gdy mierzyli się z siejącą śmierć epidemią. Równie cenna pamiątka to relikwiarz z prawym nadgarstkiem św. Pawła, który znajdziemy w tej świątyni.
KOŚCIÓŁ DOBREGO OGNIA
Na północy Malty w okolicach Zatoki św. Pawła, niedaleko wsi Qawra w miejscu zwanym St. Paul Milqi stoi kaplica barokowa z XVII w. Co ciekawe, kaplica została wzniesiona na ruinach dwóch średniowiecznych kościołów, które z kolei zbudowano na ruinach rzymskiej budowli datowanej na I w. Uważa się, że była to rezydencja samego Publiusza. Na ruinach domniemanej rezydencji wzniesiono kościół (na polecenie cesarza Konstantyna Wielkiego). Ów kościół zniszczyli jednak Arabowie, a dzisiejszy poświęcony jest osobie św. Pawła – Apostoła Narodów. Kościół Dobrego Ognia jest więc kolejnym miejscem upamiętniającym pobyt św. Pawła na Malcie. Nazwa świątyni nawiązuje do ogniska, które rozpalono, gdy rozbitkowie znaleźli się na brzegu. To wtedy przemoczony św. Paweł zbierał chrust do ogniska i wraz z nim wziął w naręcze żmiję, która uczepiła się ręki apostoła. Strząsnął ją z ręki i uszedł z życiem, co wprawiło świadków wydarzenia w osłupienie i zostało potraktowane jako znak od Boga. Również tutaj znajduje się źródło, z którego św. Paweł gasił pragnienie, gdy wraz z towarzyszami podróży szczęśliwie wyszli na maltański ląd. Tę świątynię określa się często także jako Kościół Powitania św. Pawła.
GROTA ŚW. PAWŁA
Grota św. Pawła w Rabacie to nastepne miejsce na szlaku idącym śladami św. Pawła. To tutaj wieziono Pawła podczas jego trzymiesięcznego pobytu na wyspie. W średniowieczu nad grotą zbudowano kościół. Z uwagi na jego lokalizację, mianowicie umiejscowienie poza murami Rabatu mianowano go Kościołem św. Pawła za Murami. Na ołtarzu zaprezentowano popularną scenę strząsania węża, który uczepił się ręki apostoła.
STANOWISKA ARCHEOLOGICZNE
Interesujące mogą być także stanowiska archeologiczne z czasów, gdy na wyspie przebywał Apostoł Narodów. Możemy do nich zaliczyć m.in. Katakumby św. Pawła, w których chowano zmarłych. Mozaiki z podobizną Cesarza Klaudiusza panującego w czasie życia ś. Pawła (znajdujące się w villi rzymskiej w miejscowości Rabat). W okolicy zachowały się również łaźnie rzymskie. W Muzeum Morskim w Vittoriosa zachowały się kotwice morskie należące do statków rozbitych u brzegu Malty w okresie przypadającym na wizytę św. Pawła na wyspach.
Wszystko wskazuje na to, że Malta jest doskonałym kierunkiem pielgrzymkowym i przy mądrze zaplanowanym programie pielgrzymi mogą zobaczyć wiele miejsc i posłuchać fascynujących historii związanych z pobytem Apostoła Pawła na Malcie.
ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI W KOMENTARZACH.
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN TEKST?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇