1. Wielkanoc na Malcie obchodzona jest bardzo uroczyście.
2. Przeczytaj o wydarzeniach towarzyszących maltańskiej Wielkanocy.
3. Zaplanuj święta na Malcie i weź udział w licznych uroczystościach religijnych.

Wielki Tydzień oraz Wielkanoc obchodzone są na Malcie dużo bardziej uroczyście, niż choćby Boże Narodzenie. Mieszkańcy Malty z entuzjazmem angażują się we wszelkie aktywności, które później możemy podziwiać na ulicach, w kościołach i na placach. Wolontariuszy nie brakuje. Każdy chce mieć swój mniejszy lub większy udział w wydarzeniach poprzedzających święto będące bez wątpienia najważniejszym dla chrześcijan, a symbolizującym nie tylko zmartwychwstanie czy nowe życie, lecz także wiosnę.

Wielki Tydzień oficjalnie zaczyna się w Niedziele Palmową, ale już dwa dni wcześniej w piątek zwany id-Duluri odbywa się refleksyjna procesja, w której wierni podążają za posągiem Matki Boskiej Bolesnej odmawiając różaniec. Takie procesje odbywają się w wielu parafiach, jednak najbardziej spektakularna ma miejsce w Valletcie. Uliczki stolicy wypełniają wówczas tłumy wiernych, którzy maszerują w procesji i modlą się.

Wielki Czwartek upamiętnia Ostatnią Wieczerzę. W wielu parafiach odbywają się inscenizacje Ostatniej Wieczerzy z symbolicznym myciem nóg. Ci, którzy kultywują tradycję odwiedzają wówczas 7 ołtarzy w różnych kościołach lub kapliczkach. Naturalnie wszystkie są bogato wystrojone i ozdobione kwiatami. Również w Wielki Czwartek odbywa się w Siggiewi procesja zwana Girgenti Torchlit Procession. Wspomniana procesja idzie w świetle pochodni od Siggiewi do wzgórza Girgenti, aż do pomika Laferla Cross.

Wielki Piatek to dzień głębokiej żałoby, smutku i ciszy. Ludzie odwiedzają kościoły, aby ucałować stopy Chrystusa. W parafiach odbywają się procesje upamiętniające mękę Chrystusa. Parafie mają często własne posągi, niektóre nawet bardzo stare, a także specyficzne stroje i zwyczaje. Mężczyźni niosą krzyże, można zauważyć u nich łańcuchy owinięte wokół stóp i ciągnięte za sobą. W niektórych parafiach odbywają się wówczas inscenizacje Męki Pańskiej. Mieszkańcy przebierają się za biblijne postacie: Rzymian, kapłanów, pasterzy, wieśniaków i podążają w procesjach za tłumem. Zainteresowani spektakularnym spektaklem powinni obejrzeć występ grupy teatralnej z Ghajnsielem na Gozo. Podsumowując, największe procesje na Malcie odbywają się w miejscowościach: Bormla (Senglea), Birgu (Vittoriosa), Ghaxaq, Mosta, Luqa, Naxxar, Qormi, Rabat, Senglea, Paola, Valletta, Zebbug (Città Rohan) oraz Zejtun. Na Gozo natomiast w: Nadur, Ghajnsielem, Victoria (Bazylika St George St. Maria Katedra), Nadur, Xaghra, Xewkija, Qala i Zebbug. O szczegóły najlepiej pytać w parafialnym kościele lub mieszkańców.

Refleksyjny duch Wielkiego Piątku pozostaje aż do Wielkiej Niedzieli, która jest z kolei dniem radosnym i głośnym. Mieszkańcy radują się upamiętniając Zmartwychwstanie. Dzieci niosą swoje wielkanocne ciasto (Figolla) do błogosławieństwa przez posąg Chrystusa Zmartwychwstałego. Rozbrzmiewają dzwony. Ludzie wyprawiają wystawne obiady, na które zapraszają rodziny i znajomych, obdarowują się czekoladowymi pisankami i ciastkami Figolla. Ulicami przechodzą procesje, w których lokalne orkiestry wygrywają wesołe melodie. To bardzo radosny dzień. Przechadzając się uliczkami Valletty usłyszymy dochodzące z prywatnych mieszkań odgłosy sztućców, operowych arii i głośnych dyskusji. Mijający się na ulicach ludzie pozdrawiają się świątecznie i uśmiechają do siebie.

W rzeczy samej jest to święto nie tylko kościelne, ale i państwowe, zatem należy się spodziewać, że wiele sklepów i restauracji będzie zamkniętych. Warto jednak pamiętać, że Malta to kraj żyjący z turystyki. Wielu restauratorów jest świadomych wzmożonego ruchu turystycznego w tym okresie, dlatego też zawsze znajdziemy na rogu jakiś otwarty włoski sklepik lub dowolną restaurację.

Polecamy obejrzeć film prezentujący procesję z Wielkiego Piątku. Daje wstępne wyobrażenie rozmachu, z jakim organizowane są procesje w maltańskich kościołach:

 

  • Aleksandra

    Wybieram się z mężem na Wielkanoc, bardzo dziękujemy za przewodnik po Wielkanocy na Malcie, teraz możemy coś zaplanować. Szczere serdeczności dla państwa. Pozdrowienia od Aleksandry i Leszka.

  • Jeszcze tego nie sprawdzałam. Ja na pewno mam broszurkę papierową, którą dostałam w kościele. Jest tam trochę informacji. Z pewnością przed Wielkanocą zdążę je przelać na stronę.

  • Jola Ramon

    Tomasz załapiecie się 22 marca na Święto Wiosny – Nawruz (Dita e Nevruzit)

  • Trudno to przewidzieć. Nie byliśmy jak dotąd w Wielki Piątek w Blue Grotto, ale jeśli się wybierzecie to dajcie znać.

  • Hej, zajrzyj na naszego Facebooka. Temat pogody przewija się tam w każdym wpisie. Proponuję przenieść pytania o pogodę na FB. Ostatnio mieliśmy dwa dni z rzędu po 18 st. Pierwszego dnia nie obyło się bez kurtek (zachmurzenie, wiatr, wilgotność) drugiego krótki rękawek i filtr (słońce, brak zachmurzenia, niska wilgotność). Zatem temperatura nie ma nic do rzeczy. Weźcie coś wiosennego, ubierzcie się na cebulkę. Standardem jest jednak, że po południu robi się chłodno.

X