1. Turyści często pytają o to jak dostać się samodzielnie na Gozo i Comino.
2. Między Maltą a Gozo całodobowo kursuje prom Gozo Ferry.
3. Zarówno z Malty jak i z Gozo można dopłynąć na Comino motorówkami lub promami wycieczkowymi.

JAK DOSTAĆ SIĘ Z MALTY NA GOZO?

Najlepiej linią Gozo Channel. Promy odpływają codziennie z Cirkewwy na Malcie i zatrzymują się w porcie Mgarr na Gozo.  Podajemy adres strony tego przewoźnika – gozochannel.com. Są tam nie tylko aktualne rozkłady jazdy, ale wiele innych informacji, które mogą się  przydać jeśli zamierzacie przeprawiać się z pojazdem. Na dziś bilet na jedną osobę w dwie strony kosztuje 4,65 euro i wykupuje się go dopiero w drodze powrotnej na Maltę. Mówiąc prościej z Malty na Gozo jedziemy nie uiszczając żadnej opłaty. Dopiero w drodze powrotnej w Mgarr w kasie kupujemy bilet. Nie zdziwmy się widząc ludzi wybiegających z autobusu i kierujących się w stronę kasy. Oni najprawdopodobniej widząc tłumy pasażerów obawiają się, że limit pasażerów zostanie osiągnięty, a wtedy trzeba grzecznie czekać na kolejny prom. Zwykle czas oczekiwania to 45 minut. Dlatego warto zajrzeć na stronę, sprawdzić o której odjeżdża interesujący nas prom powrotny na Maltę i odpowiednio wcześniej pojawić się w porcie.

JAK DOSTAĆ SIĘ Z MALTY NA COMINO? 

Poza licznymi motorówkami, łodziami i innymi unoszącymi się na wodzie środkami transportu, z których można korzystać spontanicznie z wielu miejsc na wyspie najbardziej popularne są: motorówki odpływające z Cirkewwa Ferry lub z Ramla Marfa. Prywatni przewoźnicy oferują rejsy z Malty i Gozo na Comino i do Blue Lagoon. Rozkłady jazdy, ceny biletów znajdziemy na miejscu. Zwykle pierwsze rejsy na Comino wyruszają ok. 9:00 a ostatnie powrotne są ok. 18:00. Standardowo z każdym można się dogadać i ustalić własne godziny kursu. Będzie to jednak niestandardowo kosztować.

JAK DOSTAĆ SIĘ DO BLUE LAGOON? 

Na pewno są tacy, którzy mogą jeszcze nie wiedzieć, że Blue Lagoon to plaża z krystalicznie czystą w okolicach Comino i zastanawiają się jak tam dotrzeć.  Otóż tą samą trasą, co na Comino oraz licznymi łódkami odpływającymi z Ramla Marfa oraz Cirkewwa Ferry. 

W tym tekście omówiliśmy w jaki sposób samodzielnie dostać się na Gozo oraz Comino. Najprościej jest zwyczajnie udać się do portu i tam już naganiacze sami nas znajdą. Oni nie przepuszczą nikomu. W portach Malty i Gozo bywamy często i zawsze ktoś próbuje nam coś sprzedać, a najbardziej agresywni są Ci, którzy sprzedają najgorsze jakościowo wycieczki. Nie martwmy się  więc tym, że przyjedziemy do portu, a tam nie będzie żywej duszy. Niestety dość często się zdarza, że turyści spóźniają się na ostatni rejs wypływający z Comino i zostają „na lodzie”. Gdy wybieramy samodzielną przeprawę motorówkami to trzeba pilnować czasu, ponieważ nikt nie będzie się nami opiekował ani przypominał o godzinie powrotu. W końcu to samodzielna wyprawa a nie zorganizowana wycieczka.

W wysokim sezonie często otrzymujemy telefony z prośbami o pomoc. W takich sytuacjach niewiele można zrobić. Zwykle turyści ratują się motorówkami z hotelu Comino, który za dodatkową opłatą zawozi ich na Maltę lub Gozo.

O Autorze

Założyciele portalu maltaigozo.pl. Miłośnicy Malty, a w szczególności Gozo.

Call Now Button
X